Zayıflama İlaçlarına Dikkat!

0
67
Zayıflama İlaçları

Günümüzde artık sağlıklı bir görüntüye sahip olmak son derece önemsenen konuların başında geliyor. Bu sporla, sağlıklı beslenme ile önüne geçilen bir durum gibi görünse de, aslında obez denilebilecek kadar pek çok kişi kilo sorunu ile boğuşuyor. Bu nedenle çoğu kişi zaman zaman zayıflama ilaçları ile kilo vermek için çabalıyor. Ancak uzmanlar son dönemlerde uyarıyor. Zayıflama ilaçları hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak kalıcı zararlar bırakabiliyor. Yine uzmanlara göre zayıflama ilaçları kilo verme konusunda kolaya kaçmak olarak değerlendiriliyor. Ancak bu konuda dikkat edilecek bir diğer husus var ki; oda zayıflama ilaçlarının pek çok kişinin ölmesine sebep olduğu gerçeği.

Zayıflama İlaçlarına Dikkat!

Zayıflama ilaçlarının kontrolsüz olarak satılması da pek çok ülkede en büyük sorunların başında gelmektedir. Sağlık bakanlığının onayı olmadan ve doktor kontrolü dışında zayıflama hapı ya da benzeri hiçbir şeyin kullanılmaması gerekmektedir. Güzel görünmek elbette pek çok kişinin istediği bir konudur. Ancak güzel görünmeden ziyade öncelikle sağlıklı olmak ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak gerçeğini unutmamak gerekmektedir.

1Zayıflama İlaçları Neden Tehlikelidir?

Zayıflama ilaçları her ne kadar kolay zayıflatıyor, yağ yakıyor gibi açıklamalar ile tanıtılsa da aslında tehlike saçmaya devam ediyor. Bu ilaçlar içerisinde pek çok kimyasal içerik barındırdığı için kişileri ölüme kadar götürebiliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde bu tür ilaçların insan psikolojisine dönüşümsüz zarar verdiği ortaya konuluyor. Bir diğer önemli detay ise; bu tür ilaçların kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek gibi yaşamsal önemi olan organlara zarar vermesi olarak ifade ediliyor. Bu tür ilaçların denetimsiz olarak satılması ve kişiden kişiye tavsiyesi de insan sağlığı üzerinde ciddi tehlike oluşturuyor. Zayıflama ilaçlarının insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler ise saymakla bitmiyor. Zayıflama ilacı kullananlarda;

  • Psikolojik sorunlar
  • Kalp kası hastalıkları
  • Görme sorunları
  • Yüksek ve düşük tansiyon
  • Aşırı sinir ve uykusuzluk
  • Denge bozukluğu
  • Kalp krizi ile sonuçlanabilecek yan etkiler görülebiliyor.

Uzmanlar özellikle artan kilo sorunları nedeni ile zayıflama ilaçlarının kesinlikle doktor önerisi dışında kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar özellikle zayıflama ilaçlarının kullanımı nedeni ile son bir kaç yıl içerisinde pek çok kişinin yaşamını kaybettiğine dikkat çekiyor.

2Zayıflama İlaçları Olmadan Nasıl Zayıflanabilir?

Zayıflamak için zayıflama ilaçlarının kıstas olmadığı gerçeğini bilmek gerekiyor. Ancak yine de pek çok tehlikesine rağmen zayıflama ilaçları sıkça başvurulan zayıflama yöntemleri arasında yer alıyor. Fakat doktor kontrolünde zayıflamak ise en doğru zayıflama şekli olarak ifade ediliyor. Zayıflamaya karar vermeden önce kilo almaya neden olan etmenlerin bilinmesi gerekiyor. Bunun için hekimler bazı tetkikler ile bu durumları belirleyebiliyor. Eğer kilo alma konusunda hormonel bir sorun varsa öncelikle bu tedavi edilerek zayıflamak için ilk adım atılmış oluyor. Yine kilo almaya neden olan fiziksel hastalıkların tanısı konularak, hem tedavi hem de kilo verme çalışmaları aynı anda yürütülebiliyor.

3Zayıflama İlaçları Bağırsak Sistemini Çökertiyor?

Zayıflama ile kabızlık arasında zaman zaman önemli bir bağ olduğu haberleri ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu durumda yapılan açıklamalara bakılırsa pek çok zayıflama ilacının müshil etkisi yaparak bağırsakları temizlediği biliniyor. Ancak bağırsak sistemi insan vücudu için en önemli mekanizmalardan birisidir. Bu nedenle vücudun kendi doğal çalışma sistemi içerisinde bağırsak sisteminin çalışması gerekmektedir. Bu aşamada kullanılan zayıflama ilaçları anında etki göstererek sindirim kolaylığı sağlamaktadır. Ancak bu doğru bir çalışma sistemi olmadığından hem vücudu besinsiz bırakarak hem de ani su azalmasına sebep olarak ölüme kadar sonuçlanan bir olumsuzluk yaratmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here