Yurtiçi Gezi Rehberi

0
81
Yurtiçi Gezi Rehberi

Yurtiçi gezi rehberi sayesinde seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri tanımak her daim heyecan verici bir durumdur. Yurt dışına yapılan seyahatler bu anlamda daha heyecanlı olan seyahatlerdir. Ancak yurtiçi gezi rehberi oluşturmak başlı başına harika bir deneyimdir. Çünkü yurt içinde seyahate çıkmak her daim içinde bulunulan ancak keşfetmeye fırsat bulunamayan yerlerin öğrenilmesini sağlar. Bulunulan kente ya da ülkeye dair bakış açısı genişler ve içinde olunan kültürün pek çok farklı yönü daha yakından tanınır. Türkiye’nin her köşesi ayrı güzel olsa da doğası, tarihi ve tatil destinasyonuyla ünlenmiş yerler bulunur. Yurtiçi gezi rehberi bu önemli tatil destinasyonları hakkında bilgi verir ve yurt içinde seyahate çıkacak olanlara harika seçenekler sunmuş olur.

Yurtiçi Gezi Rehberi

Kapadokya-Nevsehir

Yurtiçi Gezi Rehberi ile Kapadokya – Nevşehir

Kapadokya yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen yerlerinden biridir. Peri bacalarıyla oldukça ilginç olan bu bölge yurtiçi gezi rehberi kapsamında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında olmalıdır. Kapadokya, ziyaretçilerine hem bir görsel şölen sunar hem de bu bölgede yapılacak pek çok aktivite vardır. Vadi yürüyüşleri yapmak, balon turlarına katılmak, at turlarına dahil olmak veya ATV turlarına katılmak gibi oldukça eğlenceli seçenekler söz konusudur. Çanak-çömlek yapmak ve şarap tatmak da bu bölgeye özgü deneyimlerdir. Bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında peri bacaları vadileri, kaya kiliseleri, Çavuşin ve Güllüdere, Soğanlı Vadisi, Zelve Açık Sarayı, Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağ Vadisi ve Gülşehir Açık Sarayı bulunmaktadır. Buraya ulaşım için farklı seçenekler mevcuttur ancak kısa süreli ulaşım için havayolu tercih edilebilir.

şirince

Yurtiçi Gezi Rehberi ile Şirince – İzmir

Huzur dolu bir yurt içi seyahati gerçekleştirmek isteyenler Şirince’yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Yurtiçi gezi rehberi görülmesi gereken yerlerde ilk sıralarda yer alan Şirince harika bir Rum köyüdür. Bu harika köyü gezmek için en uygun olan zamansa bahar aylarıdır. Şirince’deki harika sokaklar mutlaka gezilmeli, köylülerin sunduğu doğal ürünlerden alınmalıdır. Şirince özel meyveli şaraplarıyla da oldukça ünlüdür. Meraklıları bu harika şarapları mutlaka denemelidirler. Aziz John Baptist Kilisesi ve Aziz Nesin’in kurmuş olduğu Matematik Köyü mutlaka görülmelidir. Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Kilisesi de buraya oldukça yakındır. Şirince’ye ulaşım oldukça kolaydır. İzmir’e gelindikten sonra farklı ulaşım araçlarıyla ya da araba kiralanarak bu şirin köye ulaşılabilir.

safranbolu

Yurtiçi Gezi Rehberi ile Safranbolu – Karabük

Turizm denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan Safranbolu, özellikle evleriyle dünya çapında bir üne sahiptir. Yurtiçi gezi rehberi denilince Safranbolu’nun kent kültürü, değerleri, doğal güzellikleri, tarihi evleri, gelenek ve görenekleri mutlaka akıllara gelmektedir. Bu harika yerde görülmesi gereken en önemli noktalardan biri elbette tarihi merkezdir. Bu merkezde Safranbolu evleri büyüleyici bir atmosfer oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası, Mencilis Mağarası, Bakırcılar Çarşısı ve kanyon görülmesi gereken diğer yerlerdir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu tüm bu güzelliklerin yanı sıra deniz, kum ve güneş üçlüsünün de en güzel haline sahiptir.

kas-antalya

Yurtiçi Gezi Rehberi ile Kaş – Antalya

Yurtiçi gezi rehberi denilince Antalya’dan bahsetmemek olmaz. Antalya, Kaş bahar aylarında ve yaz mevsiminde tatilin tadının doyasıya çıkarılabileceği bir yerdir. Burada tüm gün dinlenmek ve meyve kokteyllerinden içmek bile harika bir deneyimdir. Serbest dalış meraklıları için Kaş harika bir adrestir. Ayrıca Kekova Antik Kent’i üstünde kano deneyimi yaşamak ve Likya Yolu’nda yürümek de muhteşemdir. Kaleköy, gün batımı için en iyi yerdir. Saklıkent Kanyonu’na mutlaka gidilmelidir. Kaş’ın harika plajları ise anlatılamayacak kadar güzeldir. Her açıdan farklı ve mükemmel bir tatil deneyimi sunan Kaş’a ulaşım da oldukça kolaydır.

kaz-daglari

Yurtiçi Gezi Rehberi ile Kaz Dağları – Balıkesir

Doğayla iç içe bir tatilden hoşlananlar için Kaz Dağları mükemmel bir seçimdir. Eşsiz bir doğa ve bol oksijen içinde dinlenmek, huzur bulmak ve mükemmel bir keşif yapmak isteyenler buraya özellikle bahar aylarında gelmelidir. Yürümekten hoşlananlar, doğayla iç içe olmayın sevenler kendini mutlaka Kaz Dağları’nın muhteşem atmosferine bırakmalıdırlar. Kaz Dağı Milli Parkı, Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili Köyü, Zeus Altarı, Mıhlı Şelalesi, Adatepe Köyü bu bölgede görülmesi gereken en popüler yerlerdir. Doğa yürüyüşü yapmayı planlayanların gerekli olan ekipmanları yanlarında götürmesi önemlidir. Bölgeye havayolu ile ulaşmak isteyenler en yakın Edremit’e gidip oradan diğer araçlarla devam etmelidirler.

datça

Yurtiçi Gezi Rehberi Datça – Muğla

Kalabalık kitleler tarafından işgale uğramamış olan bu nadide yer berrak suları ve harika doğasıyla cennetten bir köşe gibidir. Yurtiçi gezi rehberi planlaması yapanlar bu muhteşem yeri mutlaka listelerine almalıdırlar. Muhteşem ve bakir koylar, yemyeşil bir doğa, tertemiz sahiller ve tarihi noktalar seyahati farklı ve eğlenceli bir hale getirmektedir. Datça’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Knidos Antik Kenti, Palamutbükü, Apollon Tapınağı, Hayıtbükü, Ovabükü, Kızılbük, Bencik Koyu ve Kargı Koyları bulunur. Ayrıca Datça’da ve onun çevresinde çok sayıda mavi bayraklı plajlar yer alır. Bu harika plajlarda tatilin tadını çıkarmak bambaşka bir deneyim olacaktır.

bodrum

Yurtiçi Gezi Rehberi Bodrum – Muğla

Bodrum, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli tatil merkezlerinden biridir. Özellikle yaz kalabalıkları başlamadan yapılan seyahatlerde Bodrum’un keyfi daha iyi çıkarılır. Böylelikle Bodrum tam manasıyla özümsenmiş olur. Gümüşlük, bahar aylarının vazgeçilmez noktalarındandır. Denizin içinde olan masalarda gün batımı izlemek, Bodrum Kalesi’ni gezmek ve hatta yakınlarda yer alan Yunan Adaları’nı ziyaret etmek harika deneyimlerdir. Bodrum hem doğa ve deniz açısından hem de tarihi açıdan Yurt içi gezi rehberi’nde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here