Yoros Kale Cafe, Anadolu Kavağı

0
165
Yoros Kale Cafe

Yoros Kale Cafe, isminden de anlaşılacağı gibi Yoros Kalesi’nin hemen yanında hizmet vermeye 1977 yılında balık restaurantı olarak başlamış olan harika manzaraya sahip bir mekandır. Boğaza bakan ve yeşil ve mavinin enfes bir birleşiminde oluşumunda manzarası ile gelen herkesi büyüler. Hem tarihi ve insan emeği ürünü olan bir kalenin hem de doğanın bize bahşettiği güzelliklerin bir araya geldiği bir yerdir. Hem şahane kahvaltılar yapabileceğiniz hem de taze balık ve leziz et yemekleri yiyebileceğiniz bir imkan sunar. Özellikle hafta sonu kahvaltıları için eşsiz bir yerdir.

Yoros Kale Cafe, Anadolu Kavağı

1Özel Günler ve Organizasyonlar İçin de Yoros Cafe

Yoros Kafe muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olduğu için özel davetler için de tercih edilen mekanlardan birisidir. Hem davetler ve mezuniyetler için hem de nişan ve düğün törenleri için Yoros Kafenin imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu göz alıcı ve rahatlatıcı mekanın organizasyonları hakkında bilgi almak için internet sitesine girip bir mesaj göndermeniz yeterlidir. Eğer davet, düğün ya da diğer organizasyonlarınızın geç saatlere kadar devam etmesini planlarsanız, Yoros Kafe Avrupa yakasına tekne turları da düzenlemektedir. Tekne turları yaklaşık 20 kişilik gruplar halinde düzenlenmekte ve birden fazla sefer yapma imkanı da bulunmaktadır.

2Yoros Kalesi’nin Tarihi Arka Planı

Tarih boyunca güzeller güzeli şehir İstanbul denizden gelen tehditlere de açık olmuştur. Anadolu ve Rumeli kavakları ise bu tehlikelere göre mekan olarak stratejik bir öneme sahiptir. Yoros Kalesi’nin Cenevizlilerden kalma ve denizden gelecek saldırılara karşı yapılmış olduğu bilinmektedir. Ancak tarihçiler daha detaylı bir araştırma yaptıktan sonra aslında kalenin tarihinin Bizans İmparatorluğu’na dayandığı bulunmuştur. Boğazın girişini kontrol edebilen bir konuma sahip olan kale eski dönemlerden beri pek çok farklı kişinin eline geçmiş ve güvenli bir konaklama yeri olarak kullanılmıştır. Ayrıca bu kale Unesco Dünya Mirası içerisinde kabul edilmektedir.

3Yoros Cafe Menüsü

Çok çeşitli ürünlerin sunulduğu bu güzel manzaralı kafe ve restaurantta kahvaltı ederek güne başlayabilirsiniz. Serpme kahvaltı seçeneğinden faydalanabileceğiniz gibi tostlar, çeşitli gözlemeler, sosis tava, menemen ve sucuklu yumurta gibi seçenekleri de bulunmaktadır. Fiyatları genel kahvaltı mekanlarına göre oldukça makül kabul edilebilir. 10 liraya gözleme yiyebileceğiniz gibi 35 lira gibi bir fiyatla serpme kahvaltıyı da tercih edebilirsiniz. Bunun dışında taze balık da sunan kafenin balık fiyatları da 20 ve 30 lira arasında değişmektedir. Yoros Kafe’de palamut, çupra, levrek, lüfer, çinekop, tekir, fener, hamsi, istavrit, kalkan, dil balığı, kılıç, mezgit, iskorpit ve barbun gibi balıkları mevsiminde ve taze olarak bulabilirsiniz.

Ayrıca Yoros Kafe, pazı kavurma, fava, semizotu, lakerda, karides söğüş, acılı ezme, pancar, ahtapot salatası, kısır, patlıcan salatası, haydari, çiroz, levrek marin, deniz börülcesi, midye dolma ve pilakiyi de kapsayan geniş bir soğuk meze menüsüne de sahiptir. Taze mevsim meyveleri, tel kadayıf, kabak tatlısı, çikolatalı sufle ve pankek gibi tatlılar da kafede ikram edilen yiyecekler arasındadır. Sıcak ve soğuk içecek menüsü de oldukça geniş olan kafede günün her anında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Güzel bir hafta sonu geçirmek, ferah ve harika manzaralı bir mekanda akşam yemeği yemek, ya da özel bir geceniz için alternatif bir mekan ararsanız Yoros Kafe’yi internet sitesinden inceleyebilir ve harika manzarasına bakabilirsiniz. Yoros Kafe, hem gözünüzü gönlünüzü açacak hem de güzel bir zaman geçirip lezzetli yemekler yemek için en iyi seçeneklerden birisidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here