Yılbaşı Kutlamaları Nerede Yapılmalı?

2
61
Yılbaşına Kutlamaları Nerede Yapılmalı

Yılbaşına nerede girmeli, yılbaşı kutlamaları nerede yapılmalı diyenler, Yılbaşı hazırlıkları her sene olduğu gibi bu sene de çok önceden başladı. Aynı zamanda yılbaşına girmek konusunda bu sene de farklılık yaratmak isteyenlerin araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Ancak sorun şu ki, yılbaşı kutlamaları  için neresi en uygun yer? Ya da başka bir deyişle yılbaşına nerede girmeli? İşte bu soruların cevapları yedi maddede şu şekilde sıralanabilir…

Yılbaşı Kutlamaları Nerede Yapılmalı?

sakız adası

7Sakız Adası – Yunanistan

Sakız Adası ya da orijinal adı ile Chios, yılbaşı kutlamaları için pek  gündeme getirilmeyen bir seçenektir. Ancak bu adada yılbaşı kutlamaları hiç olmadığı kadar eğlenceli geçecektir. Ne de olsa herkes tarafından tercih edilmeyen ve nispeten de olsa uygun fiyatlı bir şehirdir. Yunanistan ada halkı eğlenmeyi hem çok sever hem de bunu çok iyi bilir. Yılın geneline yayılan festival ve karnavallardan da bunu anladım. Bu nedenle Sakız Adası unutulmaz bir yılbaşı vaat ettiğini rahatlıkla ifade edebilirim. Öte yandan yaz aylarından söz konusu kapı vizesi uygulamasının kural olarak yılbaşı dönemini, daha doğrusu kış dönemini kapsamayacağı da aklınızda bulunsun. Hal böyle olunca da gerekli olan Schengen vizesini aldım ve adadaki eğlence hayatına dahil oldum. Kalınacak yerler arasında ise hem limana yakın oluşu hem de eşsiz deniz manzarası ile Chios Chandris Hotel ya da daha ekonomik bir seçenek arayanlar için Diana Hotel’de kaldım ve tavsiye ediyorum.

6Lapland – Finlandiya

viyana

Her ne kadar pahalı ve soğuk bir ülke olsa dahi belki de en muazzam yılbaşı deneyimini burada tattım Ne de olsa kuzey ışıkları pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Buna ek olarak Lapland’daki kuzey kültürünü görmek ve bir yandan dünyanın en modern ülkelerinden bir tanesinde olduğunu bilmek de bambaşka bir deneyim sundu. Elbette bu deneyim kuzey ışıkları olmadan tamamlanmış sayılmayacaktı ve bu eşsiz doğa gösterisini de izleme fırsatı buldum. Bu şehirde kalmak için zincir otel seçenekleri mevcut olmasa da karlı bölgelerin arasında villalar ve küçük ölçekli evler hem samimi hem de konforlu olacaktır. Özellikle bu evlerde kalan biri olarak temizliği çok başarılı buldum.

5Viyana – Avusturya

Hem uygun fiyata ulaşım sağlanabilecek hem de aranan her türlü şeyin bulunabileceği yakın bir ülke için her daim tek tercih Viyana olmalıdır. Ne de olsa bu kentte hazırlıklar haftalar öncesinden başlamaktadır ve yılbaşından birkaç gün evvelinde şehirde kutlamalara yönelik pek çok pazar kurulmaktadır. İşte bu eşsiz deneyimlerin her birine tanık oldum. Keza o gecenin atmosferi için de bu şehrin tadına bakmak gerekiyordu ve şehrin bu halini çok beğendim. Viyana, kutlamaların yanı sıra birkaç günlük dinlence için de eşsiz bir seçenek. Şehirde Kugelmugel, Eski Kent Meydanı ve Prater ziyaret edilebileceği gibi Hilton ve buna benzer pek çok zincir otelin yanı sıra pek çok konforlu butik otel seçeneği de mevcut. Özellikle Hilton tüm tarihi yerleri gördükten sonra şehir merkezinde olmasıyla beni hayli memnun etti.

4Amsterdam – Hollanda

Bali-Endonezya

Bu şehir de gezginlere bambaşka deneyimler sunmak için ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle gittiğimde gördüğüm renkli sokaklar beni son derece mest etti. Buna ek olarak şehrin kanallarında yürümek de yılbaşını bir başka özel kıldı. Her ne kadar pahalı bir ülke olarak kabul görse dahi önceden rezervasyonlar ile en azından uçak bileti ve konaklama masraflarından kısmak mümkün olabilecektir. Nihayetinde Amsterdam, eğlence dolu ve capcanlı sokakları ile de kendisini hep hatırlatacaktır. Bir diğer husus olarak da belirtilmesi icap eder ki, bahse konu bu ülkelerin tamamına Schengen vizesi ile gidilmektedir. Amsterdam’da muhakkak kanal gezilerine katılmak ve Dam Meydanı’nı gezmek gerekir. Özellikle Dam Meydanı’ndaki kutlamaları son derece başarılı ve etkileyici buldum. Konaklama bakımından kanaldaki botlar son derece ekonomik ve otantik bir seçenek olsa dahi konfordan vazgeçmek istemeyenlerce yıldızlı oteller de tercih edilebilir.

3Bali – Endonezya

Dünyada ünlü bir tatil adasında yılbaşı geçirmek her daim herkesin hayallerinin bir köşesini süslemektedir. Ben de her ne kadar temkinli gitmiş olsam da yanlış bir seçim yapmadığımı anladım. Aynı zamanda Bali’de geçirdiğim tatil denize girme olanağı da tanıdı. Ne de olsa Bali tropikal bir adadır ve bu adada dört mevsim boyunca yaz ayları yaşanmaktadır. Üstelik Bali, kış ortasında yaz yaşatan bir tatil cennetine göre ciddi manada ucuz kabul edilebilecek bir şehirdir. Plajların tadı çıkarıldıktan sonra tropikal meyveler de muhakkak denenmelidir. Her birine ayrı hayran kaldım. Öte yandan bu şehirde konaklamak adına pek çok havuzlu villa seçeneği olduğu gibi bu villalar şaşırtıcı derecede makul fiyatlıdır. Bu villalardan bir tanesinde Türkiye şartlarından bile daha ucuza kaldım.

2KKTC

istanbul

Yılbaşını karşılamak adına en mantıklı seçeneklerden bir diğeri ise KKTC olacaktır. Özellikle Gazimağusa ve Girne gibi şehirlerde yaşanan yılbaşı tadını damaklarda bırakacaktır. Gittiğimde özellikle lüks otellerdeki kutlamaları çok beğendim. Gazimağusa’daki tarihi dokuyu keşfetmek ise beni ayrıca memnun etti. Nihayetinde bu yılbaşı tatili için değil vize, pasaport dahi gerekli olmadığını hatırlatmak lazımdır. Buna ek olarak KKTC tatilinde konaklama seçenekleri de son derece geniş olacak ve kış aylarında pek çok yerin aksine daha ucuza rezervasyon yapmak mümkün olabilecektir. Üstelik bunlar arasında butik oteller olduğu gibi her şey dahil konseptine sahip olanlar da vardır. Ulaşım biletlerinin ucuz olması ve ülkenin pek çok Avrupa ülkesinden daha makul fiyatlar sunması da KKTC’nin bir diğer avantajı olarak dikkat çekmektedir.

1İstanbul

Listenin sonuna bırakılan İstanbul, hem yurt dışındaki pek çok noktaya göre uygun fiyatlı hem de romantik bir şehir olması bakımından ziyaret edilmeye değerdir. İstanbul’da konaklama olanakları sayısızdır. Aynı zamanda yılbaşını dışarıda kutlamak isteyenlere de pek çok seçenek sunmaktadır. Ben İstiklal Cadesi’ne yakın olan bir butik otelde kaldım ve bu bölgeyi yılbaşında çok beğendim. Nihayetinde İstanbul’da geçirilecek yılbaşını Adalar gibi romantik bir diğer rotada değerlendirmek isteyenler çok doğru bir tercih yapmış olacaklardır. Bilhassa Heybeliada’da yer alan ve tamamına hayran kaldığım çok sayıda butik otel bu gereksinimi fazlasıyla karşılayacak ve ziyaretçilerini memnun edecektir. İstanbul’da Beyoğlu ve Taksim çevresini gezmek, Balat’ta eski kenti görmek ve Boğaziçi’nin manzarasını izlemek gerekir. Özellikle Balat’ı her ziyaret edişimde bambaşka bir tat alırım. İlerleyen günlerde Türkiye’de Yılbaşına nerede girmeli yazımızda görüşmek üzere…

2 YORUMLAR

  1. قال رسول الله صلي الله عليه و سلم >من تشبه بقوم فهو منهم peygamber efendimiz sallellahü aleyhivesellem buyurduki kim bir kavme benzer ( adetlerini yerine getirirse) oda onlardandır….

    Dolayısıyla admin ricam evde namazla zikirle geçirmeyide yazın en başa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here