Yedigöller Milli Parkı: Türkiye’nin Doğa Harikası

1
143
Yedigöller

Batı Karadeniz Bölgesinde Bolunun kuzeyinde yer alıyor. Ankara-İstanbul Karayolundan çıkıp Bolu’dan kuzeye ayrılan yol güzergahı izlenebilir, fakat kış mevsiminde o güzergah kardan dolayı kapalı olduğu için Mengen-Yazıcık yolundan ulaşım sağlamanız uygun olacaktır. Yedigöller havzası 1965 yılında Bakanlık tarafından korunmaya alınmıştır.Havza bölgesinde kayan kütlelerin vadiyi kapatması sonucu yeraltı akışları ile birbirine bağlı 7 adet göl oluşması bölgeni doğal güzelliği oluşturmuştur. Milli park içinde bulunan göller sırasıyla Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak sıralanıyor. Aralarında en büyüğü olan  Büyükgöl içinde alabalık yetiştirilmekte. Alabalık yetiştirme faaliyeti açısından Yedigöller Türkiye’de önemli bir yere sahiptir.

Doğa harikası tabiatı

Aileniz ile beraber gidebileceğiniz müthiş bir kamp yeridir. Yedigöller bölgesinde kamp deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Tercihe göre bungalov tarzı evlerde de kalınabilir fakat kamp deneyimi bambaşkadır. Manzarası ve doğal güzelliği o kadar muhteşem ki gece gökyüzünde yıldızları seyretmek bambaşka bir duygudur.Sabahın erken saatlerinde kalkıp etrafta ıssızken gölleri gezmek insana müthiş bir haz veriyor. Ayrıca böcek, sinek gibi hayvanlar pek olmadığından rahatça gezip dolaşabiliyorsunuz. Yalnız kamp yapacaksanız oldukça hazırlıklı gitmenizde fayda var.Çünkü etrafta pek ağaç olmadığı için soğuk bir havası var kalın kıyafetler ve ısına bileceğiniz eşyaları yanınıza almanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda göllerin çevresinde oldukça çok çeşme bulunuyor ve suyu da çok lezzetli ve bir o kadar da serin akıyor.

Doğa harikası Milli Park Hakkında Bilgi

Yedigöller çevresinde ateş ve benzeri yanıcı maddelere izin verilmiyor. Zaten doğal güzelliğinin bozulmaması ve gölün tabii yapısının korunması için bu şart. Yakın çevresinde tuvalet, mescit ve abdesthane bulunuyor. Göletlerin az ilerisinde normal fiyat oranlarında bir restoran bulunuyor. İsterseniz sabah kahvaltınızı ve akşam yemeğinizi orada yiyebilirsiniz. Yemek menüsünde sabah kahvaltısı için standart bir kahvaltı veriliyor. Akşam yemeğinde ise köfte ve balıktan oluşan iki ayrı menü sunuyorlar. Yemekler oldukça lezzetli ve fiyat tarifesi de oldukça uygun diyebiliriz.

 

milli parkGöller arasındaki yollar biraz çukurlu olduğu için göller arasında keşif yaparken düz ayakkabılar giymekte fayda var. Tabiat parkının içi kaldırımlarla döşenmiştir. Yolun sonunda çok güzel bir park yeride mevcut arabanızı park edebilmeniz için. Ayrıca temizlik açısından son derece iyi görünüyor. Her yolun başında çöp konteyneri bulunuyor ve çevre temizliği yapanlar saat başı temizlik yapmaya özen gösteriyorlar. Yapılacak en güzel aktivitelerden biriside balık tutmaktır. Önceden hazırlık yapıp olta ve balık malzemeleri ile gelinebilir. Büyükgöl içinde alabalık ve sazan bulunduğu için balık tutmak oldukça zevkli. Yalnız özel yem ile tutarsanız daha çok şansınız olabilir. Balık tutmayı severlerin yanlarında özel yem bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

Maraton koşucularının da uğrak yeri olmuş durumda. Etrafta antrenman yapan koşucular görmeniz mümkün. En güzel tarafı da hem koşucular için hem de normal ziyarete gelen insanlar için duş alacak yerlerin olmasıdır. Doğal tabiat parkına gelen misafirlerine eşsiz manzarası ile kalabalık şehirden bunalmış orman ve göl havası soluyarak stresten uzak bir kamp ve tatil yapmanızı sağlıyor.

Yedigöller milli parkına nasıl gidilir

Batı Karadeniz Bölgesinde Bolunun kuzeyinde yer alıyor. Ankara-İstanbul Karayolundan çıkıp Bolu’dan kuzeye ayrılan yol güzergahı izlenebilir

Bölgeye ait Resim galerisi

Yedigöller Milli Parkı

Türkiye’nin en güzel manzarasına sahip gidenleri olağanüstü renk mutlu bir doğayla karşılayan doğal alan olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların akın akın ziyaret ettiği her gün birçok tur otobüsünün inip kalktığı bir yer. Bolu ‘da yer alan yedi tane içinde doğal manzaralı ormanlık içinde göllerin bulunduğu gezi ve kamp alanı.

Park İçinde Yer Alan Göllerin İsimleri Nelerdir?

Ormanlık yemyeşil huzur dolu bir doğaya sahip bir alandır. 7 adet gölün bulunduğu milli parkta bulunan göller; Sazlıgöl, Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl göllerdir. Muhteşem doğa manzarasına sahip göller yanyana göller arasında yaklaşık 100 metre mesafe bulunuyor.

Kamp Ve Konaklama

Bolu’nun kuzeyinde aşağıda yer alan eşşiz doğa ve yeşil alana sahip gezmek, konaklamak ve kamp alanı için oldukça uygun zengin bir görüntüye sahiptir. İçinde kamp alanları mevcut olan milli parkta kamp eşyalarınızı yanınızda götürerek kamp yapabilirsiniz. Kamp yapmayı seven kişiler için en uygun ve güzel bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Sayısız ağaca sahip milli parkta çok yabani hayvanda bulunuyor. Tilki, ayı, domuz, sincap gibi birçok yabani hayvan türü bulunuyor.

Sabahları kuş cıvıltıları ile uyandığınız milli parkta 100 ‘den fazla kuş türü bulunuyor. Türkiye’nin ilk alabalık üreten yeri olarak karşımıza çıkıyor. Büyükgöl olan alanda yetiştirmek için damızlık amacıyla kullanılıyor.

Konaklama Alanları

Doğal yaşamı derinliklerine kadar yaşayacağınız bir alan. Kampta değil daha hijyenik ortamda konaklamak istiyorsanız Orman ve Su İşleri bakanlığına ait sosyal tesis ve bungalov ahşap evler bulunuyor. İster bu evlerde ister çadırda kalabilirsiniz. Restoran ve ihtiyaçlarınız için sosyal tesiste her şeyi bulabilirsiniz.

Oteller

Civarda oteller oldukça kısıtlı olsa bile sizler için bölgede konaklama imkanları bulunuyor. Hem de oldukça doğal yöntemlerle yapılmış evlerde…

Habitat Mesire Evleri ve Fiyatları, Adres, Telefon Numarası

Habitat Mesire Evleri, Yedigöller Milli Parkı içinde kalabileceğiniz konaklama alanlarıdır. Büyük Göl tarafına oldukça yakın kurulmuş olan bu evler, oldukça konforlular. Habitat Mesire Evleri fiyatları seçeceğiniz ev tarzına ve zamanına göre değişmekte olup 300 TL ve 750 TL arasında değişmektedir. Habitat Mesire Evleri milli parkın içinde bulunduğu için sizlere eşsiz bir gezi deneyimi sağlayacaktır.

Adres: Yedigoller Milli Parki, 14030 Mengen/Bolu Merkez/Bolu

Telefon: 0850 241 1581

Yedigöller Milli Parkı Aile Pansiyonu ve Fiyatları, Adres, Telefon Numarası

Bu aile pansiyonu milli parkın hemen dışında Yazıcık Köyü civarlarında kurulmuştur. Gecelik 80 TL ve 90 TL arasında değişen fiyatlara sahip olan aile pansiyonu da sizler için bir konaklama fırsatı olabilir.

Adres: Yedigöller Aile Pansiyonu / Yazıcık Köyü, Çay Mahallesi No:34, 67840 Devrek/Zonguldak

Telefon No: 0507 884 82 00

En Güzel Zamanları

Yedigöller’e gitmek isteyen kişilerin seçeceği aylar genellikle Nisan, Kasım ve Ekim ayları olarak biliniyor. Bu aylarda tüm yaprakların kızıl göllerin renginin farklı bir renge ve ahenge sahip olduğu biliniyor. İstanbul ve Ankara’ya oldukça kolay ve yakın bir güzergâhta bulunuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here