Yalova termal kaplıcaları

0
82
Yalova termal kaplıcaları

Yalova termal kaplıcaların’da günümüzün yoğun temposu ve şehrin bunaltıcı stresinden kısada olsa uzaklaşmak isteyenler için ideal tatiller arasında yer alan kaplıca etkinlikleri yapabilirsiniz. Sizlere önerebileceğimiz kaplıcalar arasında bulunan Yalova termal kaplıcaları, sıcak yeraltı sularından yararlanmanız için yeryüzüne çıktıkları alan içerisinde kurulan hamam , havuz görüntüsünde düzenlenen tesislerden faydalanabilirsiniz. Sağlık açısından faydalı olduğunu, bazı hastalıklar için  şifalı özellikleri bulunduğu bilinen kaplıcalar, turizm açısından da ülkemiz için önem taşıyor.

Yalova termal kaplıcaları

Aslında hepimizin sağlık konusunda farklı takıntıları var, termal sularında sağlığımız konusunda bir çok faydası olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmekte. Sizin de özellikle kireçlenme ve  romatizmal hastalıklar gibi konularda sıkıntılarınız varsa Yalova termal kaplıcaları Hipertermal suyu ve doğa ile iç içe olmasından dolayı sizin de tercih etmek istediğiniz yerlerden birisi olabilir.

Kaplıcalarda Hipertermal sıcaklık  40 – 42 derece olan doğal  sularının deri yüzeyleri üzerinde bulunan hidroastatik emilim ve deri üzerinde birikim yolu ile düzenlenen fiziki kimyasal değişiklikler birçok deri hastalığı tedavisinde yardımcı etki gösteriyor.

Kaplıca sularının deri yüzeyinde en önemlisi etkisi ,yüzeysel kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Termal kaplıca sularının biyolojik hücre yapısı ve yaşlanma hızını yavaşlatarak size daha sağlıklı bir yaşam sunacaktır.

Yalova termal kaplıcaları sularının rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi, rehabilitasyon açısından kritik öneme sahip. Beyin felci, çocuk felci gibi nörolojik rahatsızlıklarda rehabilitasyonun olumlu sonuçlar sağladığını göreceksiniz.

Yalova termal kaplıcalarının tarihi

yalova-termal-kaplicalari-gorunum

Yeni illerimizden biri olan Yalova, yüzölçümü bakımından ülkemizin en küçük, buna karşılık denize en uzun kıyısı olan bir ilidir. Yalova, Samanlı Dağları’nın eteklerinde yer alır ve mevsimlerin geçiş alanında bulunduğu için, Akdeniz, Karadeniz ve kara iklimi bir arada yaşanır. Yazın kurak ve sıcak, kışın ise ılık ve bol yağışlıdır.

Atatürk 1929 yılında burayı ziyaret ettiği sırada Yalova’yı kendi şehri olarak ifade etmiş ve burasının ileride bir su şehri olacağını öngörmüştür. Bugün Yalova gerçekten de her mevsim turizm faaliyetlerine uygun, sağlık, şifa ve dinlence merkezidir.

Yalova asıl kaplıcaları ile tanınmıştır. Bunlardan en eski olanı Kurşunlu Hamam’dır. Hamamın buluduğu yerde, 1800 yıl önce Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılan bir hamam bulunmaktadır. Ancak yıllar içinde bu hamam toprak altında kalmıştır. Osmanlı döneminde İkinci Abdülhamit tarafından 1900’lerin başlarında Kurşunlu Hamam restore edilerek gün ışığına çıkarılmıştır. Fin Hamamı olarak tasarlanan yapı içinde havuz ve sauna bulunmaktadır. Hamamın çatısı kurşunlarla kapatıldığı için bugün Kurşunlu Hamam olarak anılmaktadır. Dış cephesinde Osmanlıca bir kitabe yer almaktadır.

yalova-termal-kaplicalariHamamın dışında bir açık havuz bulunmaktadır. Havuz binasının mimarisi Napolyon şapkası şeklindedir ve gelenlerin ilgisini çekmektedir. Havuzun suyu tamamen kaplıca suyudur. Suyun sıcaklığı hava koşullarına göre ayarlanmakta ve her mevsim havuzun kullanılması sağlanmaktadır.

 

Aynı bölgede bulunan Valide Hamamı da Bizans Kralı Konstantin tarafından 1600 yıl önce yaptırılmıştır. Yine Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecit tarafından yine 1900’lerin başlarında restore edilerek gün ışığına çıkarılmıştır. Sultanın annesi burada tedavi gördüğü ve iyileştiği için, hamam zamanla Valide Hamam olarak anılmaya başlamıştır. Aslında altı kubbeli olan hamamın bugün üç kubbesi ayakta kalmıştır. Hamamın buhar odasında mermer üzerine işlenmiş Osmanlıca bir kitabe bulunmaktadır.

Oluşumu ve derinliği

yalova-termal-kaplicalari-yaziYalova termal kaplıcalarının 4000 yıl önce oluştuğu sanılmaktadır. Ancak 2000 yıldır insanların şifa sunmaktadır. Bu bölge birinci dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak kabul edilmektedir. Bu bölgede antik Yunanılar, arkasından Romalılar, daha sonra Bizanslılar, Selçuklular ve sonunda Osmanlılara kadar çok farklı uygarlıklar yaşam sürmüştür. Termal suyun kaynağı yaklaşık 2200 metre derinlerden geliyor. Suyun çıktığı noktada sıcaklığı ise 66 derece civarındadır.

Efsaneye göre 300’lü yıllarda bugünkü Yalova topraklarının bulunduğu bölgede üç kız kardeş yaşarmış. Bu kardeşler genç kız olduklarında Hristiyanlığı kabul etmişler ve bugün termal hamamların civarındaki tepelerden birine çekilerek, burada ibadetle meşgul olmuşlar. Bu arada termale gelen hastalarla ilgilenmişler ve onları iyileştirmeye başlarlar. Kızlar çok fazla ünlenince, dönemin putperest olan Roma İmparatoru, bundan hiç hoşnut olmamış ve üç kız kardeşin Hristiyanlığı terk etmeleri için baskı yapmaya başlamış. Kızlar direnince üçü de işkencelerle yakılarak öldürülmüş. Ancak o sırada gökyüzünden gelen bir ateş kızlara eziyet eden ve öldüren adamları içine alarak yok eder. Arkasından bir yağmur başlar ve ateşi söndürür. İnananlar bu üç kız kardeşi toprağa verirler. Zamanla insanlar bu üç kız kardeşi azize olarak kabul eder. Mezarları bugün Yalova kaplıca bölgesindedir ancak yeri bilinmemektedir.

Yalova termal kaplıcalarına nasıl gidilir.

İstanbul’dan yola çıkanlar için deniz yolu ile 1 saatte gelebileceğiniz Termal, Bursa ve İzmit’ten kara yolu ile yaklaşık olarak 1 saat sürmekte. Yalova merkeze 12 km mesafede bulunan Termal’e Yalova’ya geldiğinizde merkez otogarında kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile Yalova merkezden  Çınarcık tarafına doğru yola çıktığınızda tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here