Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri

0
60
Vize İstemeyen Ülkeler

Vize istemeyen Ülkeler, Yurt dışı seyahatleri için pek çok ülkenin belli başlı prosedürleri söz konusudur. Vize istemeyen Ülkeler Özellikle dışarıdan gelecek olan vatandaşlar için vize ve pasaport uygulamalarına dikkat edilerek ziyaretçi kabul edilmektedir. Ancak bazı ülkeler ise bir süredir vize uygulaması olmadan da dışarıdan gelen ziyaretçilere kapılarını açıyor. Vize uygulaması güvenlik önlemleri ve kişilerin uyrukları ile ilgili yasal süreçleri kapsadığı için pek çok ülkenin zorunlu gördüğü prosedürlerden biridir. Ancak vize alma süresi ve vize ücreti gibi konular ziyaret sürecini geciktirdiği için artık bazı ülkeler belirli bir süreye kadar yurt dışından gelecek kişiler için vizesiz ziyaret unsurlarını oluşturmuş durumdalar. Pek çok ülke gelecek olan ziyaretçiler için vize kuralında hala ısrarlı davranmaktadır. Ancak bazı ülkeler ise vize kuralını bir nebze de olsa esnetmiştir.

Vize İstemeyen Ülkeler

Vize istemeyen Ülkeler Yurt dışına gitmek isteyen insanların en önemli engelleri vize sorunudur. Ülkemizin vatandaşları için vize istemeyen yabancı ülkeler bulunmaktadır. Yurt dışında gezmek isteyen insanlar bütçelerinin büyük bir kısmını vize almak için ayırmaktadır. Ekonomik yurt dışı gezileri için insanlar vizesiz ülkeleri tercih edebilirler. İşte vize almadan gidebileceğiniz en popüler ülkeler;

Bahamalar: Bahamalar Orta Amerika kıtasında yer alan ve her yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce turist alan bir yerdir. Her yıl çok sayıda turistin misafir ettiği Bahamalar özellikle amacı deniz ve tatil olanlar için oldukça güzel fırsatlar sunan bir yerdir. Bahamalar geziniz için vize alamadan 90 gün boyunca turist olarak gidebilirsiniz. 90 gün boyunca giriş hakkı tanıyan ülke, 90 günü aşan ziyaretler için ya giriş çıkış şartı ya da vize şartı koşar.

Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Bosna Hersek: Balkanlarda bulunan ve ülkemiz tarafından en çok ziyaret edilen ülkeler arasındadır. Türkiye ile olan yakın sınır bağlantısından dolayı her yıl oldukça fazla misafir bu ülkeyi ziyaret eder. Bosna Hersek ziyaretiniz için vize işlemleri gerekli değildir. Sınırsız giriş çıkış şartı tanıyan ülke, sadece pasaport ile girişleri kabul etmektedir.

vizesiz-ulkeler

Vizesiz Giriş Yapılan Ülkeler

Vize istemeyen Ülkeler, Bulunduğunuz bölgenin dışına çıkmak, farklı ülkelere giderek yeni kültürler tanımak son derece önemlidir. Bunun için ise bazı kuralları yerine getirmek gerekiyor. Örneğin yurt dışına gidebilmek için konsolosluklardan izin almak ve yurt dışına çıkışlara uygun olup olmadığınızı belgelemeniz gerekiyor. Uzun zamandır tartışılan vize konusunda bazı ülkeler artık daha esnek davrandığı için pek çok kişi kısa bir zaman diliminde işlemleri çözümleyip seyahat edebiliyor. Vizesiz girilebilen Avrupa birliğinde bulunan ülkeler oldukça güzel ve bir o kadar da gezilmeye değer olan yerler arasında bulunuyor. Amerika, Avusturalya ve Kanada vizesiz gidilebilen yerler arasında yer almaktadır. Ancak bu ülkelerde belirli bir süreye kadar vizesiz kalabilme olanağı söz konusudur. Vize istemeyen Ülkeler arasında Arnavutluk gezisi isteyenler için de yine vize şartı olmadan 90 gün boyunca orada bulunabilmek mümkündür. Bahreyn, Belize, Bolivya, Brezilya, Dominika, Guatemala, Haiti, Jamaika, Kosta Rika, Panama gibi Güney Amerika bölgesinde yer alan şehirlerde 90 gün süre ile vizesiz seyahat edebilmek mümkündür.

Vize İstemeyen Ülkelere Giriş Şartları Nelerdir?

Türkiye’den yapılacak ziyaretlerde vize şartı bulunmayan ülkeler, girişte sadece pasaport bilgisine ihtiyaç duyar. Onun dışında harici olarak istene herhangi bir belge yoktur. Giriş süresini sınırlı tutan ülkeler, giriş tarihini resmi kayıt altına alır ve bugünden itibaren sürekli takip edilir. Belirlenen süreyi doldurmasına rağmen çıkış yapmayan vatandaşlar için çıkış talimatı verilir. Bundan hariç olarak istenilen herhangi bir tarihlerde bu ülkelere sorunsuz bir şekilde vizesiz olarak giriş yapılabilir.

Vizesiz giriş yapılan ülkelerde sorun olabilecek tek durum pasaport süresidir. Giriş ve çıkış süresi eğer pasaport süresini geçiyorsa bu durumda ülke konsolosluğu problem çıkartabilir. Bu nedenle ziyaret esnasında sonradan problem yaşamamak için, ülke ziyaretine karar verildikten sonra ziyareti kapsayacak şekilde uzun tarihli pasaport çıkartılması önerilir. Böylelikle problemsiz bir seyahat gerçekleştirmek mümkündür.

Vize İstemeyen Ülkelere Gideceklere Tavsiyeler

Yurt dışını gezmek isteyen kişiler için vizesiz ülke tercihi yapmak ekonomik olarak büyük bir avantaj sağlar. Bununla birlikte vizesiz ülkeye gitmek isteyen kişilere bazı tavsiyelerde bulunursak;

  • Yurt dışında seyahat etmek isteyen kişiler için en önemli şey pasaport çıkartılmasıdır. Pasaport yurt dışında sizin kimliğiniz yerine kullandığınız resmî belgedir. Ülkemizin vatandaşları kimlik kullanarak sadece iki ülkeye seyahat edebilir. Bu nedenle pasaport çıkartmayı ihmal etmeyin.
  • Gitmeyi düşündüğünüz ülkenin vizesiz gidilip gidilmediğini Dış İşleri Bakanlığı’ nın resmi sayfasından kontrol etmeyi unutmayın.
  • Gideceğiniz yerin ulaşım şeklini ve şehir içi ulaşım yöntemlerini önceden belirlemelisiniz.
  • Gideceğiniz ülkedeki konaklama yerinizi ayarlamalısınız. Bazı ülkelerin girişinde gümrük memurları turist olduğunuza inanmayabilir. Bu nedenle önceden hazırlık yaparak rezervasyonlarınızı ayarlamalısınız.
  • Vizesiz ülkeye girişlerde polisler gümrük girişinde bekler ve belgelerinizi kontrol eder. Aynı zamanda geziniz ile ilgili sorular sorabilir. Bu nedenle hazırlıklı olmalısınız. Sorulara karşı tedirgin ve heyecanlı olursanız ülkenin polisi ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Gezinizin turistik gezi amacı ile olduğunu ispat etme yollarından biriside dönüş biletinizin yanınızda olmasıdır. Giriş yaparken sorun yaşamamak için dönüş aracınız ne ise biletin mutlaka yanınızda taşıyın. Vizesiz giriş formunu eksiksiz bir şekilde doldurun. Cevaplarınız net ve açık olmalıdır. Bu tavsiyelere uyduğunuz sürece vizesiz ülkelere girerken sıkıntı yaşamazsınız.

kapida-vize

Vizesiz Girilebilecek Diğer Ülkeler

Sıralamış olduğumuz bu ülkeler en çok tercih edilen turistik yerlerdir. Bu ülkelerin dışında Andorra, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Endonezya, Fas, Güney Afrika, Gürcistan, İran, Katar, Malezya, Moldova, Panama, Peru, Sırbistan, Ukrayna ve Venezuela ülkeleri de ülkemiz vatandaşlarına vize istemeyen ülkelerdendir.

Kapıda Vize Veren Ülkeler Hangileridir

Vize almak pek çok turist için sorun oluştururken artık kapıda vize son derece kolaylık sağlayan izin sistemleri içinde yer almaktadır. Bu sayede pek çok ülkeye seyahat etme sıklığında artış olduğu gibi bu durum o ülkeler için ciddi bir gelir kaynağına dönüşmüştür. Ancak kapıda vize sisteminde de bazı kurallar söz konusudur. Bunun için pasaportunuzun ve kimliğinizin güncel olması gerekiyor. Kurallara uygun vesikalık fotoğraf bulundurmanız önemli bir detay. Gideceğiniz yere aldığınız biletin gidiş ve geriye dönüş tarihinin belirli olması gerekiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay ise alınan biletin açık bilet olmaması gerekiyor. Ancak önemli bir detay ise her ülkenin kapıda vize için farklı kurallar belirlemesi. Seyahat öncesi buna dikkat etmek ve kesin bilgi almak gerekiyor. Online vize ise internet üzerinden gerekli evrakların tamamlanması ile yapılan uygulamalar bütünlüğünü oluşturuyor. Kapıda vize ile giriş yapılan ülkeler Azerbaycan, Bahreyn, Doğu Tümor, Endonezya, Ermenistan, Kamboçya, Katar, Makao, Maldivler, Nepal, Tayvan, Umman, Irak ve Meksika gibi ülkelere kapıda vize yöntemleri ile giriş yapılabiliyor.

online-vize

Online Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Kapıda vize sisteminde olduğu gibi online sistem ile vize veren ülkelerde seyahat severlere sağlanan kolaylıklar arasında yer alıyor. Bahreyn, Doğu Timör, Kamboçya, Kenya, Uganda Ve Ruanda, Kuveyt, Zambiya, Ermenistan, Sri Lanka, Sudan gibi ülkelere seyahat etmek için online vize alabilmeniz mümkün oluyor. Online vize sisteminde ise belirli kurallara uyulma zorunluluğu bulunuyor. Seyahat etmeden önce hangi ülke için gezi düşünülüyorsa o ülkenin resmi kaynaklarından online vize için gerekli olan belgelerin edinilmesi seyahat işlemlerini daha kolay hale getirecektir. Böylece vize işlemleri daha kolay hale geldiği için vize süresi bekleme gibi bir zorunluluk ortadan kalkmaktadır. Ancak yine bazı ülkeler ise vize konusunda ısrarcı tavrını sürdürmektedir. Kapıda vize ve online vize uygulaması ile pek çok ülkeye ekonomik anlamda pek çok turist getiri sağlamaya devam etmektedir.

Balkanlar’da Vizesiz Girilebilecek Ülkeler

Makedonya: Makedonya turistik gezinin dışında ülkemizden eğitim için giden öğrencileri de kabul eden bir ülkedir. Bu özelliği ile dünya genelinden birçok öğrenci eğitim tercihini bu ülkeden yana kullanır. Tatil rotanızda Makedonya var ise kolayca gidebileceğinizi söyleyebiliriz. Ünlü plajları ve koyları ile adını duyuran bu ülke, her türlü giriş ve çıkışı vizesiz şekilde kabul eder. Süreyi sınırsız tutmakla birlikte herhangi bir ek belge talep etmez.

Arnavutluk: Kısa bir kaçamak yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel ülkelerden birisidir. Amacı kafa dinlemek ve huzurlu bir zaman geçirmek olan çok sayıda vatandaş, bu ülkeyi tercih eder. Özelikle deniz, kum ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz ucuz ve vizesiz tatil ülkesi olabilir. Uygun fiyat seçenekleri ülkenin her bölgesinde geçerlidir. Ülkeye girişlerde gösterilecek bir pasaport yeterli olmaktadır.

Asya Kıtasında Vizesiz Girilebilecek Ülkeler

Güney Kore: Ülkemiz ile dostluğu her durumda vurgulanan Güney Kore’ ye vizesiz giriş yapılmaktadır. Kendine özgü halkı ve doğası ile ilgi çeken Güney Kore, sıcakkanlı tavırları ile de birçok Türk insanının gidip görmek istediği bir ülkedir. Yılın her zamanında sorunsuz bir şekilde pasaport ile giriş yapılabilir.

Hong Kong: Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kesiminde yer almaktadır. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi olan Çin, ticaret anlamında da sunduğu esnek fikirler ile her yıl birçok iş adamını misafir eder. Turistik gezi amaçlı gidildiği takdirde sadece pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz. Turist amacının olmadığı girişlerde problem çıkması muhtemeldir.

Japonya: Büyük Okyanus kıyısında yer alan ülke son yıllarda en çok ziyaret edilen ülkeler arasındadır. Teknolojiyi zirvede kullanan bu ülke, dünya çapında herkesin mutlaka görmesi gereken bir ülkedir. Oldukça farklı bir yaşam tarzının hâkim olduğu Japonya, Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Sizlerde ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde direk gidebilirsiniz. Ülkeye yılın herhangi bir zamanında sadece pasaport ile direk giriş sağlamak mümkündür.

Hint Okyanusunda Vizenin İzin Verildiği Yerler

Maldivler: Maldivler şüphesiz dünya üzerinde en çok görülmek istenilen yerler arasında ilk üçte yer almaktadır. Yeni evli çiftlerin balayı adası olarak düşündüğü ülke dünyanın her ülkesinden turist almaktadır. Her kesime hitap eden fırsatları ve fiyatları, Maldivler’i en merak edilen ülkeler arasındaki listede sabit tutar. Maviyi ve denizi eşsiz bir bütünleme ile bir araya getiren ülke, eşsiz yapıları ile turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Eşsiz tatil mekânları ve plajları milyonlarca turisti bu bölgeye çeker. Sizler de balayınızı geçirmek ve eşsiz bir tatil yapmak için vize almadan sadece pasaport ile Maldivler’e gidebilirsiniz.

Seyşeller: Hint Okyanusu sınırları içerisinde yer alan ada ülkesidir. Pek adını duyurmadığından dolayı çok fazla misafir çekmez. Ancak ülke yılın belli zamanlarında binlerce turistin akınına uğramaktadır. Vize istemeyen ülkelerden Son yıllarda parlayan yıldızı, birçok misafirin bu ülkeyi merak etmesine ve görmek istemesine neden olmuştur. Ülkemizde de yapılan anket çalışmalarına göre en çok ziyaret edilmek istenen ülkeler arasındadır. Seyşeller adası, Türkiye’den yapılacak girişlerde 90 güne kadar vizesiz giriş hakkı tanır. 90 günden fazla olabilecek ziyaretler için vize görmek ister. Sizlerde Seyşeller adasını ziyaret etmek istiyorsanız vizesiz 90 gün boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Güney Asya Bölgesinde Vizeye İzin Veren Ülkeler

Singapur: Güney Asya kıtasında yer alan ve dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan ülke insanların en çok merak ettiği yerlerdendir. Tertemiz doğası ve farklı yapıları ile tüm dünyanın ilgisini çeken Singapur, her yıl çok ciddi rakamlarda turist ağırlar. Türkiye’den de oldukça turist çeken Singapur her anlamda kendine hayran bırakan bir ülkedir. Singapur’a ülkemizden yapılacak ziyaretlerde vize şartı koşulmaz. Herhangi bir sınırlamanın da bulunmadığı bu ülkeye yılın herhangi bir zamanında sadece pasaport ile oldukça kolay bir şekilde giriş yapılabilir.

Güney Amerika’da İzin Verilen Ülkeler

Arjantin: Arjantin Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülkedir. Futbolu ile her daim ülke çeken ülke sportif anlamda her yıl milyonlarca ziyaretçi çeker. Güney Amerika bölgesinde en çok merak edilen ülkeler arasındadır. Arjantin’e her dönemde vizesiz giriş yapmak mümkündür. Bu anlamda her yıl ülkemizden de Arjantin’e çok sayıda ziyaret gerçekleştirilir.

Brezilya: Güney Amerika’ da yer alan ülke son yıllarda turist sayısını ciddi oranda artıran bir ülkedir. Dünyada en çok merak edilen bu ülke, mutlaka gidip gezilmesi ve görünmesi gereken ülkeler arasında yer alır. Ülkede farklı dönemlerde düzenlenen samba partileri nedeni ile oldukça fazla ziyaretçi bu ülkeye akın eder. Sıcakkanlı ve güler yüzlü halk, turistlere karşı misafirperver tutumları ile de dikkat çeker. Brezilya ülkemizin vatandaşlarına vize şartı koymadan turist olarak kabul etmektedir. Sınırsız olarak giriş çıkış hakkı bulunan ülke, pasaport ile girişlerde sorun çıkartmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here