Vize Almak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

2
50
Vize Almak

Yaz mevsimini gelmesi ile birlikte Avrupa seyahatleri ve tatilleri de büyük bir hızla başlar. Yurt dışı denildiğinde çoğu kişi Akdeniz ülkelerine seyahat etmek istiyor. Fakat günümüzde vizeden dolayı birçok kişinin yurt dışı seyahatleri ya da planları iptal ediliyor. Çünkü birçok kişi vize alma işlemlerinde Yapılan birtakım hatalar, eksik ya da yanlış belgeler vize başvurularının reddedilmesine neden oluyor. Pasaport çeşidine bağlı olarak seyahat edeceğiniz ülke vize istiyorsa, mutlaka vize almak zorundasınız. Pasaportlar yeşil ya da bordo renklidir. Bordo renkli pasaport umumi, yeşil renkli pasaport da hususi anlamını ifade etmektedir. Ülkelerin istediği vize aynı değildir ve ülkelere göre farklılık göstermektedir.

vize-almak

Vize Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Vize başvuru yapmadan önce bir takım ön hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bu hazırlıklar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle hangi ülkeye gidecekseniz, o ülkeniz vize için koyduğu kuralları araştırmalısınız.
  • Eğer pasaportunuz yoksa vize başvurusu yapmadan önce pasaport çıkartmanız gerekmektedir
  • Pasaportunuzun geçerliliğini kaybetmemiş olması gerekmektedir. Süresi 10 yılı aşmış pasaportlar yenilenmelidir.
  • Pasaportu en son ziyaret ettiğiniz ülkeden çıkış tarihiniz arasında 6 ay süre olmasına dikkat edin. Eğer en son  yurt dışı ziyaretiniz 6 aydan kısa ise pasaportunuzun mutlaka yenilemelisiniz.
  • Pasaportunuzun kullanım süresi dolmuş ise yenisi çıkartmanız gerekmektedir.
  • Her ülkenin vize için istediği fotoğraf ölçüleri farklı olacağı için vize için fotoğraf çektirirken ölçülerine dikkat edin.
  • Elçiliğe vereceğiniz vize için gerekli bütün belgelerin fotokopilerini almayı unutmayın.

Yurt dışı seyahatini acil ise hızlı vize almak için vize danışmanında konu ile ilgili gerekli bilgileri alabilirsiniz. Vize başvurusu için konsolosluklardan randevu alın. Çünkü konsolosluk önünde uzun süre beklemek derdinden kurtulmuş olursunuz. Zaten ülkenin bir kısmı vize başvurusunu randevu ile gerçekleştirmektedir.

vize-almak-isteyen

Alacağınız Vize Seyahat Türüne Uygun Olmalı

Çıkartacağınız vize seyahat türüne uygun olmalıdır. Yani gideceğiniz ülkeye iş görüşmesi, davet, ziyaret etmek, okumak, çalışmak, sağlık durumları nedeni  ile veya  ticari amacı ile gibi ne nedenle gidecekseniz, vize başvurularınızı bunun üzerine yapmanız gerekmektedir. Vize almak için gerekli belgeler ise web sitelerinden ülkelerin konsolosluklarından ya da vize danışmanlığından öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here