Uzun Uçuşlar Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta

0
33
Uzun Uçuşlar

Seyahat etmek hemen pek çok kişi için ayrıcalıklı bir durumdur. Ancak uzun yolculuklar yapılacağı zaman çoğu kişi uçakla seyahat etme taraftarıdır. Uçakla seyahat etmek hem yol uzunluğunu kısaltacak hem de acil olan durumlar için oldukça kolaylık sağlayan bir tercih olacaktır. Bu nedenle araç ile seyahat etmenin ayrıcalığı farklı olsa da uçakla seyahat etmek hem heyecanlı hem de bir o kadar zamandan tasarruf sağlayıcı bir tercihtirAncak her seyahatte olduğu gibi uçakla seyahat ederken ve seyahat etmeden önce bazı detaylara dikkat edildiğinde daha rahat bir yolculuk geçirmek mümkün olabiliyor. Çünkü hemen her yolculukta oturarak vücudumuz uzun süre hareketsiz kalmaktadır. Uçuş öncesi de ve uçuş süresince de kan dolaşımını ve vücut enerjisini sağlamak için bazı detaylar önemlidir.

egzersiz

Uçuş Öncesi Minik Egzersizler Yapılabilir

Uçakla yolculuk yapmadan bazı detaylar daha sağlıklı bir yolculuk yapmanız için önemlidir. Uçuş süresi boyunca vücudunuz hareketsi kalacağı için kendinizi yormayacak dengeli egzersiz hareketleri ile kendinizi uçuşa hazırlayabilirsiniz. Özellikle minimal bacak egzersizleri yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Uçak hareket ettikten sonra yer çekimine ve basınca maruz kalan vücudumuzda dolaşım sorunlarına bağlı olarak ödem riski son derece artış gösterecektir. Bir diğer önemli detay ise uçuş öncesi uykunuzu alarak dinlenmiş olmanızdır. Hemen her yolculuk için uzmanlar bunu önermektedirler. Uçuş öncesi sağlıklı bir kahvaltı oldukça önemlidir. Vücutta şişlik yapan ve uçuş esnasında bunu arttıran bir diğer olumsuz faktör ise tuzdur. Uçuş öncesi hatta kesinleşmiş bir uçuş programı var ise birkaç gün öncesinden de tuz alımını azaltma önemli bir detay olacaktır.

  1. Egzersizler uçuş öncesi ve esnasında oldukça önemlidir.
  2. Uçuş esnasında ve uçuş sonrasında yapılan egzersizler rahat bir yolculuk için önemlidir.
  3. Uçarken oturuş şekline dikkat etmek sağlıklı bir uçuş için gereklidir.
  4. Uçuş öncesi ve uçuş esnasında tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor.
  5. Uçuş öncesi sağlıklı bir kahvaltı yapmak gerekiyor

beslenme-kahvalti

Uçuş Öncesinde Basınca Karşı Doğru Beslenerek Önlem Alın

Deniz seviyesinden yükseklere çıkınca vücudumuz basınca maruz kalacaktır. Bu vücudumuzda şişkinliğe ve dolaşım sorunlara neden olacağı gibi iç organlarımızda da şişkinlik oluşturacaktır. Bu şişkinlik gaz oluşumunu tetikleyeceği için rahatsız edici bir sorunun başlangıcı olacaktır. Bu nedenle bol bol sıvı alınması gerekiyor. Gaz oluşumunu engelleyen besinleri tüketmek ise oldukça faydalı olacaktır. Bir diğer önemli detay ise uçuş esnasında kan dolaşımını dengede tutmak için ayaklarınız ile dairesel hareketler yapmaktır. Ayrıca etrafınızı rahatsız etmeyecek şekilde yine küçük dairesel hareketler ile boyun egzersizi yapmak da iyi gelecek olan egzersizler arasındadır.

kiyafet-secimi

Rahat Kıyafet Seçimi Yaparak Yolculuğunuzu Daha Rahat Gerçekleştirin

Uçuş esnasında dar kıyafetler giymek hem fiziken hem de psikolojik olarak son derece rahatsız edici olacaktır. Bu nedenle bol ve salaş elbiseler hem yüksek basınca hem de vücudumuzun kan dolaşımını rahatlatmak adına oldukça önemlidir. Bir diğer önemli detay ise bacaklarınızda dolaşım sorununa dair tanısı konmuş bir hastalığınız varsa mutlaka yolculuk öncesi doktorunuzdan yeterli bilgi ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi almalısınız. Bir diğer önemli detay ise koltukta oturma şeklinizdir. Yanlış bir oturma şekli ise uçaktan indikten sonra tüm kaslarınızın tutulmasına sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here