Üsküdarda Neler Yapılır, Nereler Gezilir?

0
60
Üsküdarda neler yapılır

Gezmek, görmek, öğrenmek insanların doğal yapısında vardır. Sizlere bu yazımızda Üsküdar’da nelere gezilir, nelere yapılır onlara değineceğiz. İnsanlar gezerek öğrenmeyi çok sever. Küçük seyahatler düzenleyerek günlük hayatın stresinden kurtulurlar. Günün stresinden kurtulmak için de İstanbul’un güzel ilçelerinden olan Üsküdar’ı gezmek en iyi seçimlerden biri olacaktır.Bunun için sizlerle Üsküdarda neler yapılır bunu paylaşacağız.

Üsküdarda Nereler Gezilir?

Üsküdar İstanbul’ un en tarihi semtlerinden biridir. Gezilecek görülecek birçok yeri var. Üsküdar semti tarihi kalıntıların olduğu, geçmişten günümüze gelmiş bir semt. O halde muhteşem semti gezerek harika mimarilerini görebilirsiniz.

9Kız Kulesi

Üsküdarda gezilecek yerler listesinde ilk sırada olan yer Kız Kulesidir. Kız kulesi İstanbul’un sembollerinden birisidir. Bazı rivayetlere göre Kız Kulesi’nin birçok hikâyesi vardır. Dillerden dile yayılan en yaygın efsane şu şekildedir. Rivayete göre yıllardır çocuğu olmayan kralın bir kızı olur. Yıllar sonra kızı büyür genç bir kız olur. Kral bir gece rüyasında kızının bir yılan tarafından sokulacağını ve bu sokulma sonucu öleceğini görür. Kızının ölmemesi için plan yapan Kral Deniz’in ortasına bir kule inşa eder. Bu sayede karadan hiçbir şekilde hayvan gelemeyecektir. Fakat Saray’a yapılan alışveriş sırasında alınan sebzelerin içinde olan bir yılan saraya girer ve kralın kızını öldürür. Bu şekilde adı Kız Kulesi olarak kaldığı sanılıyor. Harika bir mimarı yapıya sahip Kız kulesini mutlaka görmelisiniz. Kız kulesine saat başı yapılan feribot seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Üsküdar’da Nereler Gezilir: Camii Ve Külliyeler

Aşağıdaki listede Üsküdarda neler yapılır ve nerelerin gezilebilecek camii ve külliyeleri bulabilirsiniz.

8Yeni Valide Külliyesi Ve Camii

İstanbul’un en güzel camii olarak bilinir. Bir diğer adı Valide Sultan Camiidir. 1708-1710 Yılları arasında III. Ahmet’in Annesi Valide sultan için inşa edilmiştir. Mimarı açıdan Osmanlı ve Barok izleri taşıyor. Camii bünyesinde kuran kursu ve külliye mevcuttur. Camii iki minaresidir. İçinde ise İznik çini desenleri ile görsel şölene imza atıyor.

7Mihrimah Sultan Külliyesi Ve Camii

Mimar Sinan imzası taşıyan bu camii ve Külliye Üsküdar iskele meydanın karşısındadır. Bu yapının içinde mektep, han, medrese, imaret, türbe bölümleri bulunmaktadır. Bu yapıyı Kanuni Sultan Süleyman Kızı Mihrimah sultan için yaptırmıştır. Külliye içinde Mihrimah Sultanın çocuklarının Türbeleri bulunuyor.

6III. Ahmet Çeşmesi

Üsküdar geçilirken gidilmesi gerek yapılardan birisidir. 1703-1730 yıllarında Ahmet ağa tarafından inşa edilmiştir. Çeşitli restorelerle günümüze kadar korunmuştur.

5Eski Valide Sultan Külliye Ve Camii

Mimar Sinan tarafından 1577-1583 yıllarında Topbaşında inşa edilmiştir. 18 pencereli ana kubbe, yarım kubbeler ile güçlendirilmiştir. Sultan Selimin eşi ve Sultan Murad’ın annesi Nurbanu için yapılmıştır.

4Aziz Mahmut Hüdayi Efendi Türbesi

Türbe ile aynı ismin olduğu sokakta bulunuyor. Bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Üsküdar da gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir

3Şemsi Paşa Camii

İstanbul’da bulunan küçük camilerden birisidir. Küçük fakat mimari yapısıyla oldukça iddialı bir yapıdır. 1580 yılında mimar Sinan tarafından Ahmet Şemsi Paşa için yapılmıştır. Bulunduğu yer bakımından oldukça güzel ve görkemli bir camii.

2Çinili Camii

Kullanılan çini yapılardan almıştır adını. 1640 yılında inşa edilen camii küçük ama önemli bir yapıya sahiptir. Sadece namaz vakitleri açılıyor.

1Selimiye Kışlası

Üsküdarda neler yapılır nereler gezilir denilince akıllara gelen ilk yerlerden birisidir. Kırım savaşında İngiliz askerlerini tedavi eden odaların müzeye çevrilmiş halidir. Üsküdar’ın tepesinde yer alan bu kışla, kare biçimindedir.

Müzeleri Mutlaka Gezin

  • Ahmet Naci Akgöz uçurtma müzesini mutlaka gezin. Dünyanın birçok yerinden toplanan 750 adet uçurtmayla yapılmış bu müze dikkatinizi çekecektir.
  • İmoga grafik sanatlar müzesini de ziyaret edin. Çeşitli sanat ve kültür etkinliklerine yer verilmiştir

Üsküdar da gezilecek en popüler yer Çamlıca tepesidir. Küçük Çamlıca ve büyük Çamlıca olmak üzere iki bölümdür. Bu tepelerden İstanbul resmen ayağınızın altında olarak görünecektir. Üsküdar’da bu muhteşem yapıları ve tarihi değerleri mutlaka gezin ve görün.Üsküdar haricinde gezmek istediğiniz yerler için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here