Urla Köyleri: Yorgunluğunuzu Kenara Bırakın

0
93
Urla'nın Köyleri

Değişik bir tatil fikri isteyenler için İzmir’in Urla ilçesine bağlı olan köyleri gezmek alternatif bir seçenek olabilir. Yeşili ve mavisi ile adından söz ettiren ve bir dönem Kavak Yelleri dizisine konu olan Urla köyleri ve çevresinde doğanın tadını çıkarın. Urla’ya bağlı olan köyler arasında gezebileceklerinizin listesi ise oldukça kabarık ve hepsi birbirinden farklı mekânsal güzelliklere sahip.

Urla Köyleri

Bademler Köyü

İzmir’in en çok bilinen köylerinden bir tanesi olan Bademler Köyü, içerisinde bulunan binlerce badem ağacından adını almıştır. Türkiye’nin ilk tiyatrosu olma özelliğine sahip olan ve 1969 yılında inşa edilmiş Bademler Köy Tiyatrosu,şuanda ünlü eserlerin ve köy halkının ürettiği ürünler ile hala açıktır. Çocuk Oyunları Müzesi adında bir müzede köy içerisinde bulunmakla beraber mutlaka gezilmesini tavsiye ederim. Pazar günleri köy içerisinde kurulan pazarda yörenin birçok lezzetini satın alabilirsiniz. Hem şahsi araçla hem de İzmir’den kalkan otobüsler ile Bademler Köyü’ne ulaşım sağlamanız mümkün. Koyun yetiştiriciliğinin geçim kaynağı olarak bulunduğu köyü gezerken yolda, otoban kenarlarında yer alan koyunlara denk gelebilirsiniz.

Balıkova Köyü

Urla’ya yaklaşık 30 km mesafede bulunan bu köy, M.Ö. 413 yılında “Polikhna”olarak bilinmekteydi. Urla’nın Uğur Mumcu caddesinden kalkan otobüsler ile yada kişisel araç ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu köyde yer alan plajlar İzmir’in en temiz plajlarını bulunduruyor. Türkiye’nin 5 köy tiyatrosundan birinin yer aldığı Balıkova Köyü, Urla’nın ziyaret edilmesi gereken köyleri arasında. Depremlerin oldukça yoğun yaşandığı bu köyde halk tarafından dağlardan kaçılarak dağ eteklerine, deniz kıyılarına yapılmış olan taş evler dikkati çeker. Bu evler yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan koruyan doğal taş oluşumuna sahiptir.

Zeytineli Köyü

Urla merkezine en yakın olan köylerden biri olarak rahat bir şekilde ulaşım sağlanacak olan Zeytineli Köyü içerisinde denize girebileceğiniz iki adet temiz plaja sahip olan Urla köyleri arasında bulunuyor. Böğürtlen Koyu Sahili ile Yaz Sahili olarak bilinen bu alanlarda denizin keyfini çıkarabilmeniz mümkün. Urla merkez üzerinden Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri kalkan otobüsler ile köye erişim sağlayabilmeniz mümkünken şahsi aracınızla da kısa sürede gidebilirsiniz. Köye giderken yol kenarında köy halkı tarafından satılan doğal ürünlerden almanızı tavsiye ederim. Konaklama için pansiyon ya da otel bulunmayan bu köyde günübirlik gidiş geliş yapabilir ya da ormanlık alanlardan birinde kamp yapabilirsiniz.

Nohutalan Köyü

Urla köyleri nohutalan-koyu

Küçük tepelerin arasına kurulmuş olan bu köy, önceleri Rum nüfusunun çok fazla olması ile bilinir. Günümüze bakıldığı zaman Rum köylerinden kalma olan kalıntıların yer aldığı bir çok etmene rastlayabilmek de mümkün. Köy halkının çoğunluğu hayvancılık ve tarım ile uğraşmakta. Adından da anlaşılabileceği üzere nohut da yetiştirilen bu köyde her sene Eylül ayının ilk haftası Kavun Festivali düzenlenmekte ve bu festival Türkiye’nin sevilen festivalleri arasında yer almaktadır. Sabah ve akşam 1 kez olmak kaydı ile hem Urla merkezden hem de köyden kalkan otobüsler ile ulaşım sağlamak mümkün. Ormanlık alanda yapılacak olan kamp ile köyde konaklama sağlayabilirsiniz.

Kadıovacık Köyü

Eski zamanlara dayalı pek çok etmenin yer aldığı bu Türk köyü ağaçlarla ve taş evlerle süslü olan bir meydana sahip. Urla merkezinden kalkan otobüsler ve minibüsler ile köye ulaşım sağlayabilmek mümkün olurken dünyanın en çevreci olma özelliğine sahibi olan bu köyde yere bir şey atarken bir kaç kez düşünmeniz gerekecek. Her geçen sene karbon salınımını azaltan ve havaya salınan karbon oranının ölçümünün yapıldığı Kadıovacık Köyü’nde bir değirmen bulunur. Köyün girişinde yer alan bu değirmenin görülmemesi neredeyse imkansız.Köyde anlatılan hikayeden yola çıkarak bu değirmenin yapılışı esnasında bir çocuk hayatını kaybeder ve bu olaydan sonra değirmen yarım bırakılarak yapılışı tamamlanmamıştır. Köy içerisinde kurulan pazarda satılan ürünler köylülerin kendi üretimi olup doğal gıda alımı sağlanabilir. Zeytinyağı ve sabun üretiminde oldukça ileride olan bu köyde birbirinden farklı gıda ve kişisel kullanım ürünü bulabilirsiniz. Türkiye’nin metropol şehirlerinden bir tanesi olan İzmir’in Urla köyleri tam bir yorgunluğunuzu atmalık,denizin ve doğanın iç içe geçtiği yerlerde keyfini çıkarmalık yerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here