Ulubey Kanyonu Nerede?

0
91
Ulubey Kanyonu Nerede

ulubey-kanyonu

Dünyada nehirlerin kayaları aşındırarak oluşturduğu derin vadiler kanyon olarak adlandırılmaktadır. 75 km uzunluğu ile ABD’deki büyük kanyonun ardından dünyadaki ikinci büyük kanyon olan Ulubey kanyonu yerli ve yabancı turistlerin gün geçtikçe daha fazla ilgisini çekmektedir. Bu bölgeye daha önceden gelmeyenler ise internet’te Ulubey kanyonu nerede? başlığında arama yapıyorlar.

Ulubey Kanyonu Nerede?

Dünyanın Merak Ettiği Kanyon Ulubey

Her yıl çak sayıda yerli ve yabancı turistin akın ettiği Ulubey kanyonu, Uşak ilinde ve adını aldığı Ulubey ilçesinde bulunuyor. Banaz çayı ile Ulubey çayı boyunca uzayan ana kanyona ayrıca büyük yan kanyonların da bağlantıları bulunuyor. Kanyonun içinden akan Ulubey nehri ise kanyona olağanüstü bir güzellik daha katıyor. Derinliği 50 m ile 170 m arasında değişen kanyon Uşak il merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor ve toplu ulaşım araçları ile ulaşmak mümkün oluyor. Her çeşit sebze ve meyvenin yetiştirildiği kanyona arazi araçları veya yürüyerek inmek gerekiyor. Buraya gelen misafirler, genellikle Ulubey ilçe merkezinde konaklıyorlar, macera sevenler ise kanyonun tümünü görebilen tepelere çadır kuruyorlar.

ulubey-kanyonu

Nasıl Gidilir? Ne Yenir?

Ulubey Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Ulubey kanyonu nerede nasıl gidilir? Uşak il merkezine 30 km mesafede yer alan bu kanyona her gün otobüs kalkıyor. Ulaşım oldukça rahat ve sıkıntısızdır. Farklı bir şehirden buraya gelecek iseniz Manisa ilinin Alaşehir ilçesinden direkt olarak geçebilirsiniz.

Ulubey kanyonuna gidebilmek için mutlaka Ulubey ilçesine gelmek zorundasınız. Ulubey ilçesine ise Uşak’tan belediye otobüsleri veya özel araçlarla yaklaşık 40 ile 45 dakika arasında bir yolculuk yaparak gidebilirsiniz. Ulubey ilçesine Uşak iline uğramadan da Manisa – Alaşehir istikameti kullanılarak veya Denizli’den 115 km süren bir yolculukla da varmak mümkün tabi. Ulubey ilçesine gelenler, yumurta sızdırması, dünyaca meşhur tarhana çorbası, döndürme, ciğerli bulgur pilavı, ebem köftesi, arap aşı, köpük ve helva ve demir tatlısını mutlaka denemelidir.

ulubey-kanyonu

Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Ulubey kanyonuna gelince hakim tepelerden bakarken kanyonun seyrine doyamazsınız, özellikle belediyenin yaptırmış olduğu cam terastan manzara daha da olağanüstü ama bu terasa çıkmak bir hayli cesaret istiyor. Cam terasa gelindiğinde, burada muhteşem manzara eşliğinde yemek yenilebiliyor ve kahve ile soğuk bir şeyler içilebiliyor. Bölgeye gelenler genellikle çadır kurmayı tercih ediyorlar, diğer bir alternatif ise belediyenin yaz ve kış aylarında sürekli kiraya verdiği bungalov evleri. Ulubey belediyesinden kiralanan bu evlerde 3 kişilik bir aile çok rahat kalabiliyor.

Ulubey Kanyonunda Neler Yapılır?

Ulubey kanyonunda doğa yürüyüşü severler için vazgeçilmez bir noktadır. Tertemiz hava ile birlikte bu kanyonda doğa yürüyüşü etkinliği yaparak manzaraya ile birlikte kendinizi dinleyebilirsiniz.
Etrafında bulunan kafelerde sevdikleriniz ile birlikte olarak keyif kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Ulubey Kanyonu Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Türkiye’nin Uşak ilinde bulunan bu kanyon dünyanın en büyük kanyonu arasında yer alıyor. Etrafında birçok küçük kanyonlar bulunan Ulubey kanyonunda etraf çaylar ile çevrilidir. Bu kanyonun genel olarak uzunluğu 45 kilometre olmakla birlikte derinliği ise 50-170 metredir. Kanyonlar belirli aralıklarla erozyonun toprağı aşındırması sonrasında oluşmuştur. Sert kayalardan meydana gelmiştir.
Aynı zamanda kanyonların oluşmasında hava akım etkisi oldukça fazladır.

Ulubey Kanyonu Gezilecek Yerler Nelerdir?

Ulubey kanyonu dünyaca ünlü bir kanyon olmasından dolayı etrafına çevrilen cam teras bu kanyona oldukça değişik bir ortam oluşturmuştur. Buraya gelen kişiler tarafından çok sevilen bu cam teras 2015 yılında hizmete açılmıştır. Teras tamamen camlarla kaplı güvenlikli bir alan yaratılmıştır.
Yükseklik korkusu olanların dahi buraya geldiği zaman eşsiz manzarayı görmeden gitmeleri
olanaksızdır. Uşak iline ya da yakınına geldiğiniz zaman mutlaka bu kanyona uğramadan gitmeniz önerilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here