Ülkemizde Kış Sporları İçin En Uygun Yerler

0
44
Kış Sporları

4 mevsimi tam olarak yaşayan ülkemiz her mevsim de ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ülkemizde yaz ayların da deniz kenarına gide bileceğiniz birçok bölge olduğu gibi kış aylarında da kış sporları ve tatili için gidebileceğiniz birçok bölge bulun maktadır. Ülkemizde kış aylarının gelmesi ile birlikte kış tatil planları da yapılmaya başlanmıştır. Her mevsim ayrı bir güzelliği olan ülkemizde kış sporları için en uygun yerler şunlardır.

Ülkemizde Kış Sporları İçin En Uygun Yerler

Ülkemiz, her tür sporun yapılabileceği coğrafi ve iklimsel koşullara sahip olması sayesinde pek çok spor çeşidi için en uygun ortamı sunmaktadır. Kış sporları açısından da adından sıkça söz ettirmeyi başaran ülkemizde, Erzurum Palandöken, Bursa Uludağ, Kars Sarıkamış, Kayseri Erciyes ve Bolu Kartalkaya şehirlerimiz kış sporu açısından son derece elverişlidir.

1Bursa- Uludağ

Bursa ilçesi olan Uludağ, kayak merkezi ile ünlü olmasının yanı sıra ülkemizin en eski ve en büyük kayak merkezlerinden birine sahiptir. Aralık ayında kar kalınlığının üç metreyi bulduğu Uludağ, her bütçeye uygun tesis olanakları sunmaktadır. Uludağ, sekiz yüz metreden başlayan ve 2750 metre uzunluğa ulaşabilen pistlerinin yanı sıra big foot, snowboard, kar motosikleti ve buz pateni gibi seçenekler ile misafirlerini ağırlamaktadır. Ayrıca Uludağ’da bulunan tur kayağı ve helikopterli kayak gibi seçeneklerden de yararlanmak mümkündür.

Bursa Uludağ kayak merkezi ülkemizde bulunan en büyük ve en eski kayak merkezlerinden bir tanesidir. Bursa Uludağ kayak merkezin her türlü bütçe için kayak tesisleri bulunmaktadır. Bursa Uludağ kayak merkezinde aralık ayından itibaren kar kalınlığı 3 metreyi geçmektedir. Ayrıca 800 metreden 2750 metreye varan kayak pistleri bulun maktadır. Uludağ kayak merkezinde kayak yapmanın yanı sıra buz pateni, big foot, snowboard ve kar motosikleti gibi çeşitli sporlar yapma imkânları da bulunmaktadır.

2Kartal- Kaya Bolu

Kartalkaya, kar kalitesi açısından ülkemizin en iyi kayak merkezlerinden birine sahiptir. Kartalkaya’da altı teleski, on bir adet lift, iki telesiyej ve üç adet de baby lift bulunmaktadır. Ayrıca Kartalkaya’ya Avusturya’dan gelen mühendisler tarafından yapılmış olan çok sayıda skilift, chairlift ve snowboard bulunmaktadır.

Ülkemizde kış sporları için en iyi kar kalitesine sahip olan yerlerden bir tanesi olan Bolu kartal kaya kayak merkezi kış aylarında akla ilk gelen yerlerden bir tanesidir. Kartal kaya kayak merkezi 1850 metreden 2200 metreye varan pist uzunluklarına sahiptir.

3Erzurum- Palandöken

palandoken

Palandöken, ülkemizin en yüksek zirvesi olmasının yanı sıra bölgeye kara iklimi hâkim olduğu için kış dönemi oldukça zorlu geçmektedir. Palandöken, sahip olduğu zorlu iklim koşulunu kış sporları açısından bir avantaja dönüştürmüş ve altı bin kişi kapasiteli bir kayak merkezine sahip olmuştur. Palandöken’de Uluslararası Kayak Federasyon tarafından slalom yarışmaları için tescillenmiş olan iki adet pist bulunmasının yanı sıra dünyanın en dik pistleri de burada bulunmaktadır. Palandöken, kış sporu yapmak isteyenlere kolay, orta ve zor seviyelerden oluşan yedi adet pistin yanı sıra iki adet baby lift, bir gondol, ski-pass ve snowtube olanakları da sunmaktadır.

Ülkemizde kış sporlarının yapıldığı en yüksek zirveye Erzurum Palandöken kayak merkezi sahiptir. Erzurum Palandöken bu sebepten dolayı kış aylarında 4 metreyi bulan kar kalınlığı ile en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesidir. 2 ayrı pistten oluşan Palandöken dünyanın en dik pistlerine de sahiptir.

4Kayseri- Erciyes

Ülkemizin kış sporları açısından öne çıkan merkezlerinden biri de Erciyes Kayak Merkezi’dir. Bölgede en fazla helikopterli kayak, uçurtma kayağı ve ski-pass en fazla yapılan kış sporları çeşitleridir. Erciyes kayak merkezinde yeşil, mavi, siyah ve kırmızı renkli pistler bulunmakta ve mavi renkli pister, orta derecede kayak yapma bilgisine sahip olanlara hizmet verirken, siyah renkli pistler ise profesyonel kayakçılara hizmet vermektedir.

Ülkemizde kış sporları denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olan 3917 metre yüksekliği ile Kayseri Erciyes dağıdır. Kayseri Erciyes kayak merkezinde en sık yapılan sporlar ise uçurtma kayağı ve helikopter kayağıdır.

5Kahramanmaraş- Ahır Dağı

Ülkemizdeki en yeni kayak merkezlerin den bir tanesi olan Kahramanmaraş Ahır dağı kayak merkezin de kayak yapmanın yanı sıra helikopter ile kayak ve paraşütle atlama alanları ile birçok farklı kış sporunu yapma imkânınız bulunmaktadır. Ahır dağı kayak merkezinde 470 metreden 1170 metreye varan kayak pistleri bulun maktadır. Ayrıca yeni kayak yapmaya başlayan kişiler için de oldukça az bir eğime sahip olan kayak pistleri de bulun maktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here