Ülkelerin Çay Kültürü

2
114
çay kültürü

Çayın evrenselliği tartışılmaz bir gerçektir. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde çay tüketilmektedir. Günün yorgunluğunu atmak veya susuzluğunu gidermek isteyenlerin vazgeçilmez içeceklerinden biridir. İlk çayın Çin’de bulunduğu söylense de günümüzde birçok ülkede çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Ülkelerin çay kültürü kendine has çay tüketim şekli bulunur.

Ülkelerin Çay Üretimi

Dünya genelinde ve ülkemizde çay tüketimi oldukça fazla olmasından dolayı çay üretimide yüksek bir orana sahip. Dünya kuru çay üretiminde yüzde 4,2 artarak 5.31 milyon olduğu dünya çay komitesi tarafından açıklandı. En çok çay üreten ülke Çin olduğunu görmekteyiz.

En Çok Çay Üreten Ülkeler

En çok çay üreten ülkelerin başında Çin geliyor. Çin dünya genelinde en çok çay üreten ülke 2.270 milyon ton 1.sırada yer alıyor. Diğer ülkelerde 2. sırada 1.210 milyon ton ile Hindistan oluyor. 3.sırada 475 ton Kenya, 4. sırada 325 bin ton ile Sri Lanka yer alıyor. Türkiye çay üretiminde 259 ton ile 5. sırada oluyor.

Ülkelerin Çay Tüketimi

Dünyanın tüm ülkelerinde en çok tüketilen içeceklerin başında çay geliyor. Çay bazı ülkelerde ikinci sırada yer alsada bazı ülkelerin yerli ve milli içeceği olduğunu söyleyebiliriz. Ülkelere göre çay tüketimi nasıldır? İşte son veriler; Dünya çay komitesinin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda en çok çay tüketen ülke yerli ve milli içeceği çay olan Türkiye 1.sırada yer alıyor. 3. 5 kilogram ile dünyada en çok çay tüketen ülke olduğunu görmekteyiz. Yıllık tüketimde Çin dünyada %36 oranla ilk sırada olsada kişi başı tüketimde ilk sırayı Türkiye alıyor.

Dünyanın En Çok Çay Tüketen Diğer Ülkeleri Hangileri

İlk sırada Türkiye yer alıyor. 2.sırada ise yıllık kişi başı tüketimde 2.44 kg ile Afganistan 2.sırada yer alıyor. 2.19 kg Libya, 1.8 kg Katar ve diğer sırayı 1.7 kg ile İngiltere izliyor.

İşte ülkelerin çay kültürü ve tüketim şekilleri:

Ülkelerin çay kültürü

Çay tüm dünyada ve ülkemizde sevilen ve tercih edilen bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Çay çok farklı yöntemlerde ve üzerine çok farklı tatlar eklenerek tüm dünyada farklı kültürlerde içiliyor. İşte ülkelerin içtiği çaylar ve nasıl içiyorlar.

Rusya Çay Kültürü

Rusya özellikle Ukrayna ‘ya gittiğinizde çay içmek isterseniz bildiğiniz bir siyah çay geliyor. Kupalarda servis edilen siyah çay genelde şekersiz tüketiliyor. Yerine çilek reçeli veya frambuaz kullanıp içebilirsiniz.

İngiltere Çay Kültürü

İngiltere zarif ve ihtişamlı bir ülkedir. İngiltere’de çay sütle içiliyor. Siyah çayın içine süt katılarak içilen çay kültürü oldukça seviliyor ve tercih ediliyor. Yanında kurabiye veya tatlı ile servis edilen siyah çay süt ile birleşince sütlü çay oluyor.

Katar Çay Kültürü

Katar bir Arap şehridir. Türkiye gibi Katar’da da çay çok içiliyor. Bizim ülkemizde olduğu gibi çay büyük bir özenle hazırlanıyor. Önce siyah çay demleme işlemi yapılıyor. Daha sonra içerisinde içine süt konularak tekrar kaynatılan çayın adı karaktır. Ve ülkenin milli içeceği olduğunu söyleyebiliriz. İsteğe bağlı içine bazen safranda eklenebiliyor.

Fas Çay Kültürü

Fas’ta çay kültürü oldukça yaygındır. Ülkede naneli yeşil çay içiliyor, çay içmek istediğiniz bardağa önce nane konuluyor. Üzerine demlenmiş yeşil çay ekleniyor ve mis gibi kokusuyla içenlerin içini ferahlatan bir etkiye sahip. Fas ülkesine gidenler bu çayı severek içiyor.

Kazakistan Çay kültürü

Orta Asya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi Kazakistan’da çay tüketimi oldukça yaygındır. Özellikle çayın veriliş şekli ve sırası bu ülke insanları için büyük önem taşır. Sütlü çay en çok tüketilen şeklidir. Bu çaya Kazakistan’da Ak çay denilmektedir ve Kazak mutfak kültürünün yapı taşlarından biridir.

Özbekistan Çay kültürü

Birçok ülkede duyulmuş olan Taşkent çay’ın ana vatanıdır Özbekistan. Yeşil çay, limon ve şeker karışımıyla yapılan bu çayın sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor. Taşkent çay Özbeklerin mutfaklarından hiç eksik olmuyor.

çay kültürü

 

Güney Kore Çay kültürü

Son zamanların en popüler ülkelerinden olan Güney Kore’de de çayın önemi oldukça büyüktür. Çay için özel seremoni düzenleyerek gelen misafirlerine ikram etmektedirler. Çayın 100 derece kaynar olmaması da Kore çayının özelliklerinden biridir.

Japonya Çay kültürü

Çayın en çok değer gördüğü ülkelerden biri de Japonya’dır. Yine Kore’de olduğu gibi bir seremoni eşliğinde içilmektedir. Japonlar çayı Chasitsu dedikleri özel çay odalarında hazırlamakta ve içmektedirler. Bu odalar genellikle evlerden uzak yerlere kurulmuş sessiz ve huzurlu mekanlardır. Bu da Japonların çayı ne kadar önemsediğinin göstergesidir. Ayrıca Japonya Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır diğer ülkeler hakkında bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Çin Çay kültürü

Çin’in çay kültürü bin yıllar öncesine dayanmaktadır. Bugün içtiğimiz, yeşil çay, kırmızı çay gibi birçok çayın anavatanı Çin’dir. Ülke, dünyanın kültür miraslarından biri olan çayın en fazla tüketildiği yerdir. Ayrıca çayın en çeşitli olduğu yer de Çin Halk Cumhuriyeti’dir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here