Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

2
47
Ucuz uçak bileti nasıl bulunur

Herkes kendi bütçesini aşmayacak şekilde seyahat etmek isterler.  Seyahatlerin en masraflı kısımları genellikle uçak biletleri olmaktadır. Bunlar göz önüne alındığında en uygun uçak bileti alınması için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Uygun bir uçak bileti alınması için bazı önemli birkaç püf noktalar vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiği takdirde kolaylıkla ucuz uçak bileti almasına olanak sağlanmış olmaktadır. Ucuz uçak bileti alınması içim bazı püf noktalar aşağıda sırasıyla yer almaktadır.

Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

Seyahat etmek, uçakla olduğu takdirde çok daha çabuk ve zahmetsiz olmaktadır. Ancak bu avantajı sağlamak için uçak bileti fiyatlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Kara yolu veya demir yolu ulaşımlarının aksine daha maliyetli bir seyahat şekli olan uçakla seyahatin, birtakım hususlara dikkat edilmesi durumunda çok daha ucuz olması mümkündür. Ucuz uçak bileti nasıl bulunur, Özellikle uzak mesafelerde ve yurt dışı seyahatlerinde küçük servetlerin ödendiği uçak biletleri, bazı ipuçlarının dikkate alınmasıyla tahmin edildiğinden çok daha uyguna mal edilmektedir. Bazı durumlarda otobüs mesafeleri olan yerlere alınan uçak biletlerinin, doğru bir stratejiyle alınması kara yolu ulaşımından daha ucuza denk gelmesine neden olmaktadır.

bilet

1Uçak Bileti Arama Motorları

Uçak bileti alınmadan önce birden fazla arama motorları araştırılması gerekmektedir. Uçak bileti arama motorları arasında  farklılık göstermektedir (Lokasyon, uçuş saatleri, havalimanları vb. konularda) ucuz uçak bileti alınması için en önemli faktördür.  En uygun uçak biletleri ve uçuşlar ile alakalı detaylı bir arama sağlayacaktır kişilere. Bu tarz arama motorlarından yardım alınarak en iyi sonuçlar  çıkmasına olanak sağlamış olacaktır.

İnternet Bulunan Uçak Bileti Sitelerinden Faydalanmak  

Uçak bileti karşılaştırma sitelerini aktif olarak kullanmak ve düzenli olarak takip etmek, uygun bilet bulmanın en etkili yollarından biridir. Havayolu firmalarının tamamının yer aldığı bu siteler aracılığıyla bulunulan şehir ve gidilmek istenen yer ile esnek tarih ve saat seçenekleriyle bilet fiyatlarını incelemek ve karşılaştırmak, uygun olan firmaların tercihi ile daha az maliyette uçak bileti almayı sağlamaktadır. Bu sitelerde yer alan havalimanlarının ulusal ve uluslar arası bütün platformda bulunan yerlerin ayrıntılı dökümünü elde etmek ve pratik bir araştırma neticesinde olumlu bir sonuca ulaşmak çok daha kolay olmaktadır.

Uluslar arası Uçak Bileti Hizmeti Veren İnternet Siteleri

Yurt içi uçak bileti fiyatlarının yurt dışı uçak biletlerine göre daha fazla değişkenlik göstermesi, yerel bilet almak isteyen kişilerin dikkate alması gereken önemli bir ayrıntı olmaktadır. Otobüsle uzun ve zahmetli bir yolculukla gidilecek mesafeye uçakla çok daha hızlı ve kolay gitmenin yanında çok daha ucuz bir biletle bunu gerçekleştirmek olası bir durum olmaktadır. Uluslar arası seyahat etmek isteyen kişiler için uygun kampanya fırsatlarından faydalanmak konusunda bilgi veren bazı Amerika ve Avrupa’ya ait internet siteleri bulunmaktadır. Amerika için ucuz uçak bileti arayan kişiler Expedia ve Orbitz, Avrupa için de Momondo ve Skyscanner siteleri, uçak bileti arama hizmeti veren popüler sitelerdendir.

2Hava Yollarının Mail Bültenleri

seyehat-tarihi

En iyi uçak bilet fırsatlarını bulmak hava yollarının kendi siteleri içerisinde bulunabilir. Bazı hava yolları mail bültenlerinde fırsat kodları verebiliyor. Havayollarının mail bültenlerine üye olunduğu takdirde mail üzerinde anında haberdar olunabiliyor %50 ye varan indirimler de çıkabiliyor fırsatlar içerisinde.

Hava Yollarında Yer Alan Mail Listeleri

Uçak bileti çeşitlerinden en uygun olan promosyon biletler, sayı olarak az miktarda olduğu için seyahat edecek kişinin düzenli olarak takipte olması, ucuz bilet şansı için önemli bir nokta olmaktadır. Bilet satışının yapıldığı internet sitelerinin mail listelerine kaydolarak, hava yollarının kampanyalarından geç kalmadan haberdar olmak ve faydalanmak mümkün olmaktadır. Bunun yanında hava yollarının Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım hesaplarını takip etmek ve ucuza bilet satın alma fırsatını kaçırmamak önemli bir husus olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bütün hava yolu firmalarının e-posta listelerine kaydolarak ucuz bilet konusunda aceleci davranmak gerekmektedir. Ucuz uçak bileti almanın en önemli kuralı olan aktif internet kullanımı ve kampanya takibi, bu hususta önemli olmaktadır.

3Seyahat Tarihleri

Ucuz uçak bileti bulunması için seyahat tarihinden 1-2 ay öncesinde bakılabilir. Uçuş için en uygun daha hesaplı zaman aralıkları olarak  Salı, Çarşamba, Cumartesi günleri olmaktadır. Bu günler daha az yolcu almaktadır. Bu sayede ucuz bilet alınması için bu günler içerisinde olması büyük önem taşımaktadır. Genellikle sabah saatlerindeki uçuşlar gece saatlerine göre uçuşlardan daha uygun olmaktadır. Bir başka durum ise turizm olan bölgelere en çok tercih edilen zaman aralıkları arasında değil de başka zamanlarda tercih edildiğinde büyük ölçüde biletten tasarruf elde edilmiş olur.

4Erken Rezervasyon Tarihi

Erken rezervasyonlar her daim cepten çıkacak ücretin daha az olmasını sağlayacaktır. Genellikle Ocak ve Şubat ayları içerisinde rezervasyon yapılması büyük tasarruf sağlamaktadır. Bu zamanlarda tatil yerleri büyük fırsat yapmaktadır. Bu zamanlar da yapılan rezervasyonlar çok önemlidir.

Erken Bilet Almak

Seyahat planını çok önceden yapmış kişiler için ideal bir seçenek olan erken uçak bileti almak. Ucuz olarak belirlenen koltukların erkenden satılması için uçak firmalarının uyguladığı bir hizmet olmaktadır. En ucuz koltukların promosyon uçak bileti kapsamında satılarak pahalı olarak değerlendirilen koltukların daha geç satılması. Erken hareket ederek bilet alacak kişiler için daha avantajlı bir durumun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kesin seyahat tarihi belli olan kişilerin promosyon bilet almaları durumunda herhangi bir tarih veya saat değişikliği yapamaması nedeniyle önceden belirlenen plana göre hareket ederek uygun bilet almaları mümkündür.

5Alternatif Havalimanları

Gidilecek olan yerde birden fazla havalimanı varsa bunlara göre alınacak uçak bilet fiyatlarında değişebilmektedir.  Bunlarda çok önemli faktörler arasında yer almaktadır. Aktarmalar sayesinde daha uyguna seyahat edilme şansı olacaktır.

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Önemi

Seyahatlerin daha az maliyette olması açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. İş, turistik, akraba ziyareti gibi seyahatler uzak noktalara yapıldığı takdirde kara yolu veya demir yolu yerine hava yoluyla ulaşım tercihi, daha zahmetsiz ve güvenli bir seyahat için büyük önem taşımaktadır. Uzak noktalara seyahat eden kişilerin en çekindiği nokta olan uçak bileti fiyatları ise günümüzde yer alan birtakım kampanya ve alternatiflerle uygun bir bilet teminini mümkün kılmaktadır. İnsanların daha çok yer gezme ve görme gibi imkânlarını artırarak dünyanın her ucuna seyahat etmenin çok daha kolay bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Seyahat Tarihlerini Esnek Tutmak

Uçak bileti fiyatları standart ücretler olmayıp tarih, gün ve saatlere göre 24 saat içerisinde dahi büyük çaplı değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle uçak bileti almak isteyen kişilerin, bilet tarihi olarak bayram, hafta sonu, uçağın kalkış ve varış saatleri gibi konularda esnek bir tutum sergilemesi. Çok daha avantajlı maliyette bir bilet edinmesini sağlamaktadır. Seyahat edecek kişinin özel bir güne denk gelen bir tarihte seyahat etmesinin kesin olması durumunda ise çok önceden bilet takibi yaparak kampanyaları mercek altında tutması ve tercih edilmeyen sabah veya gece saatlerini seçerek daha ucuza bilet alması mümkün olmaktadır.

Fiyatların Uygun Olduğu Zamanı Takip Etmek

Fiyatların en uygun olduğu zamanlar olan mesai saatleri olması nedeniyle hafta ortası, ucuz seyahat etmek isteyenler için çok daha ideal bir tercih olmaktadır. Yapılan incelemelere göre hafta ortası olan uçak bileti fiyatları diğer günlerin bilet fiyatlarına göre %10 daha uygun olarak bir kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle Çarşamba ve Perşembe öğleden sonra ile Salı ve Cumartesi günleri ucuz bilet temin etmek daha kolay olmaktadır. Ayrıca seyahat planını çok daha önceden yapmak ortalama 21 gün önceden bilet araştırması için önemli olmakta ve yaklaşık 21 gün önceden bilet almak %8 kadar bir indirim sağlamaktadır.

Ucuz ve Pahalı Uçak Bileti Bulma Tarihleri

Bilindiği üzere 21 gün öncesinden uçak bileti kampanyaları araştırmak ve almak %8 kadar bir indirim sağlandığı ve seyahat edilmesi için planlanan tarihten 34 gün öncesine kadar olan uçak bileti fiyatlarının 6 ay öncesinde yer alan fiyatlara nazaran %4 kadar bir uygunluk olduğu, yapılan araştırmalar neticesinde belirlenmiştir. Ayrıca seyahat tarihinden 28 gün öncesine kadar olan sürede uçak bileti fiyatlarının değişmemesi ve 18 – 28 gün önceki fiyatların bulunabilecek en düşük maliyetli fiyatlar olması diğer stratejik bilgiler arasındadır.

Geç Bilet Almak

Erken bilet almanın daha az maliyetli olmasının yanı sıra bilet alımını seyahate çok daha yakın zamana kadar almayan kişilerin de riski göze alarak ucuz uçak bileti almaları mümkün olmaktadır. Uçağın hareket saati yaklaştıkça tükenmeyen biletlerin elinde kalmaması için çok uygun fiyatlara satması sayesinde son vakte kadar bilet almayan kişiler, fırsat yakalamaktadır. Bunu takip etmenin en etkili yolu ise takip edilen uçak bileti internet sitelerindeki fiyat uyarıcı uygulamasını oluşturarak güncel bilgilerin e-posta yoluyla maile gelmesidir. Havayolu firmalarının düzenlediği fırsat kampanyaları için ideal bir uygulama olan. Arama motorları sayesinde geç bilet alarak çok daha uygun fiyata seyahat edilebilmektedir.

Havalimanları Konusunda Esnek Olmak

Özellikle yurt dışı seyahati yapacak kişiler için ideal bir yöntem olan havalimanı alternatifleri. Hem hareket edilecek bölgede bulunan havalimanları için hem de varış noktasında yer alan havaalanları için geçerli olmaktadır. Düşük fiyatta uçak bileti sunan firmalar çoğunlukla şehrin biraz daha dışında yer alan, ancak çok daha düşük bütçe gerektirir. Havalimanlarına seyahat gerçekleştirerek uçak biletlerini daha düşük maliyetle satmaktadır. Ucuz uçak bileti edinmek isteyen kişiler havalimanı konusunda esnek oldukları takdirde çok daha kolay ucuz bilet edinmektedir. Havalimanlarının şehrin merkezlerine sağladığı ulaşım imkânları göz önünde bulundurulduğunda ucuz bilet için doğru bir tercih olmaktadır.

Gidilmek İstenen Şehre Yakın Bir Bölgeye Seyahat Etmek

Bazı bölgeler, hava yolu bakımından çok pahalı uçak bileti imkânı sunmaktadır. Bu bölgeler için ucuz uçak bileti bulmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Böyle bir durum karşısında uygulanabilecek en iyi yöntem. Bu bölgeye yakın bir noktada bulunan başka bir şehrin uçak bileti kampanyalarını da takip ederek ucuz bilet bulunması durumunda satın almaktır. Bu şekilde o bölgeye uçak seyahati yapılarak varış hedefinin olduğu şehre otobüs veya trenle çok daha uygun maliyetle geçilebilmektedir. Ucuz destinasyonlar, hem yurt içi hem de yurt dışı alternatifleriyle ideal bir uygun bilet olanağı sunmaktadır.

Tek Yönlü Bilet Almak

Gidiş ve dönüş tarihinin kesin olması, tek bir havaalanından gidiş – dönüş şeklinde bilet alınması durumunda daha uygun olmasına neden olmaktadır. Ancak her zaman bu durum yaşanmamaktadır. Bazı durumlarda gidiş için alınan biletin olduğu hava yolu firması o tarihte yer alan uçuşların en ucuz alternatifi olmasına rağmen. Dönüş tarihindeki biletlerde farklı bir havayolu firmasından en ucuz bilet temin edilebilmektedir. Bu nedenle havayolu firmaları alternatiflerini iyi değerlendirmek ve gidiş farklı dönüş farklı olacak şekilde. Değişik firma seçenekleriyle uygun uçak bileti almak tercih edilen yöntemlerden biri olmaktadır.

Mil Birikimi Yaparak Uçak Bileti Almak

Kredi kartı günümüzde aktif olarak çok büyük bir çoğunluk tarafından kullanılan bir materyal olmaktadır. Hayatın önemli bir yerinde bulunan kredi kartını bilinçli olarak kullanmak durumunda ise birçok kampanyadan faydalanmak mümkün olmaktadır. Bu kampanyalardan biri olan mil birikimi ise bazı anlaşmalı kredi kartlarıyla büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Her türlü harcama sonunda mil biriktiren kredi kartları ile seyrek de olsa business class uçma fırsatı dahi mümkün hale gelmektedir. Mil puanlarının kampanyalarının takip edilmesi durumunda bankaların uyguladığı mil sayısının yarısı ile de ücretsiz seyahat imkânı sağlanabilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here