Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

1
71
Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçmak insan dünyasında doğasına aykırı bir durum teşkil ettiğinden bazı kişilerde uçak yolculukları tedirgin edici hallere sebep olur. Aslında uçak diğer taşıma araçlarına göre yapılan araştırmalar doğrultusunda belki de en güvenli olanı olarak açıklansa dahi; fobi oluşmuşsa bunun önüne geçmek zor olabilmektedir. Uçak korkusu olan kişiler için genelde önerilenler arasında uçağa binmeden önce rahatlatıcı bir şeyler içmeleri önerilir. Okunacak bir şeyler alarak ilgiyi dağıtmak da yardımcı bir yöntemdir. Uçak korkusu olanlar için kötü hava koşulları kuşkusuz sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple bu tür havalarda çok fazla tercih edilmemelidir. Uçma fobisi olanlarda uzman desteği alınması da bir başka yardımcı nokta olacaktır.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçuş Fobisi Nedir?

Kişilerde görülen uçuş korkuları, uçuş fobisinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu korku planlanmış olan çok güzel bir tatil iptal olmasına ya da sadece karayolu ile gidilebilecek sınırlı yerlerle kalmaktadır. Uçuş korkusu, kişideki panik atak duygusuyla da birleştiği zaman tehlike durumlar ortaya çıkmaktadır. Uçuşla ilgili korkular bir profesyonel yardımıyla yenilebildiği gibi, kişinin kendisinin de yenebileceği bir korkudur. Birçok yere seyahat etmek, sırf uçuş fobisi nedeniyle zorlaşmakta ve bir zulme dönüşmektedir. Kişinin bu fobisini kendisi yenebileceği gibi, bazen profesyonel birinden yardım alınmadan atlatılamayacak bir korkuya dönüştüğü de görülmektedir.

Uçuş Fobisinin Adı Nedir?

Aviofobi olarak da bilinen uçuş korkusu, uçma eylemi ve uçma düşüncesi karşısında ortaya çıkar ve değişik boyutlarda korkutabilmektedir. Hatta öyle bir hal alır ki, sonucu ölümle de sonuçlanabilmektedir. Aviofobi, kişinin çocukluğundan gelebileceği gibi, yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Uçak seyahati, can kaybının en az olduğu seyahat yöntemlerinden biridir. Bu nedenle gereksiz bir korku olup, kişinin aşması gereken bir durumdur.

Uçuş Fobisi Neden Olur?

Uçuş fobisi, uçma düşüncesine ya da uçma eylemine karşı, tekrarlayan korku düşüncesiyle ortaya çıkmaktadır. Dış etkenlere bağlanabilecek bu korku, uçma düşüncesi kafada belirdiği anda oluşmaya başlamaktadır. Korkular iki tür olarak karşıma çıkabilmektedir. Bunlardan birincisi gerçekçi korkulardır. Bu korku kişinin başından geçmiş kötü bir deneyim sonrası oluşmaktadır. Başkasının yaşamış olduğu kötü bir uçuş deneyimi de yine gerçekçi korkuların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kişi aynı sıkıntılı duruma kendinin de düşebileceği düşüncesiyle kendi kendinin korkmasına sebep olmaktadır. İkinci tip korku ise nörotik korkulardır. Kişinin bilinçdışı korkuları, alakasız bir biçimde olumsuz bir olaya başına gelebilecek gibi uçakla ya da uçuşla birleştirilmektedir. Ölümle ya da olumsuz bir olayla bağdaştıran bu korku, ölümden değil de uçaktan korkmaya neden olur ve uçağa binmeyerek ölümden uzak durabileceğine inanılmasına sebep olmaktadır.

ucak-fobisi

Uçak fobisi olanlarda çarpıntı, baş dönmesi, karın ağrısı, yüksek tansiyon gibi durumlar yaşanabilir. Bu tür sıkıntıların yanı sıra düşünülen tek şey uçağın düşeceği yönündedir. Korku derecesi ne kadar olursa olsun, uçuş korkusunu yenmek mümkündür. Korkulduğu zaman beynin kontrolünü duygusal bölüm ele geçirir ve mantıklı bölüm adeta uçar gider. Uçmanın aslında ne kadar güvenli bir taşıma aracı olduğu söylense de mantık devre dışı olduğundan bu bir türlü kabullenilemez.

ucak-korkusunu-yenmek

Uçak Korkusu İle Baş etmenin Yolları

Uçak korkusu yaşayanlarda hava alanına varmadan stres başlar. Bunu engellemek için uçuş gününden önce hava alanı ziyareti rahatlatıcı etki yaratabilir. Uçakların iniş kalkışı seyredilebilir. Başlangıçta korkuyu atabilmek adına kısa uçak seyahatleri tercih edilmelidir. Seyahat esnasında müzik dinlemek ya da film izlemek stresi alabilir.

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Uçuş tarihinden önce, uçuşun gerçekleşeceği havaalanını ziyaret ederek, oradaki insanların ne kadar rahat olduklarını gözlemleyebilir ve içinizi rahatlatabilirsiniz. Uçakların iniş kalkışlarını izleyerek bu durumun ne kadar sıradan bir olay olduğunu ve önemsizleştiğini görebilirsiniz. İlk uçuşunuzu kısa mesafeli bir yere tercih edin. Korkuyla yüzleşmek ve korkusunu yenmek isteyen kişiler için kısa mesafeli uçuşlar idealdir. Kendinize olan güveninizi arttırmaktadır. Uykusuz kalmış olmanız sizi korkutmasın. Aksine siz uyurken uçuşun daha kolay geçebileceğine emin olun. Rahat tutumlar sergileyen uçuş ekibini gözlemleyin. Kabinde bulunan uçuş ekibi bu korkuyu daha kolay yenmenizi sağlayacaktır. Nefes egzersizi yapabilirsiniz. Seyahat sırasında korkunuz artarsa nefes egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olmaktadır.

ucak

Uçakta Türbülans Korkusunun Yaşanması

Türbülans durumu uçuş esnasında yaşanabilecek normal bir durumdur. Türbülans rüzgarın oluşturduğu hava akımıdır. Eğer aşırı bir türbülans olduğu pilot tarafından fark edilirse rota değişikliğine dahi gidilebilir. Türbülans durumu ne yolcuğa ne uçağa zarar veremez.

ucak-korkusu

Uçak Havada İken Yakıt Biter Mi?

Uçuş esnasında yaşanabilecek hava koşullarına istinaden uçağa fazladan en az 40 dk uçuş yapabileceği kadar ilave yakıt alınır. Her açıdan yapılan hesaplamalarla uçağa alınacak yakıt miktarı hazırlanır.

Uçuşlarda pilotlar öylesine özenli bir eğitimden geçmektedirler ki uçaklarda iniş çıkışlar, zor ya da detaylı durumlarda yapılması gerekenler, şiddetli hava koşullarında uçak kontrolü gibi durumlarda rutin eğitimler alındığından uçak en güvenli araçtır. Uçak korkusunun oluşmasında yaşanan türbülans durumunun çok etkili olduğu fikri ortaktır. Oysa uçaklar türbülansa dayanıklı olarak tasarlanmaktadır.

Uçak korkusu yaşayanlarda uçaktan gelen sesler birincil sorundur. Oysa her araçta çalışma esnasında sesler çıkması normaldir. Bu durumlarda panik ve stresi engellemek adına kontrollü davranmak, uzun ve düzenli nefes almak vermek ile psikoloji rahatlayacaktır. Uçak korkusu olan kişilerde asla korkulara teslim olmadan korkularla yüzleşmeli ve bu durumdan bir an evvel kurtulabilmeyi hedef almalıdır. Bu durumla baş etme mücadelesinde insanın kendisine sorması gereken soru; bu korkunun bende yarattığı engellemeler olmalıdır. Bu durumun farkına varılırsa korkudan da kurtulmak olasıdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here