Tuz Gölü Gezilecek Yerler

0
313
tuz gölü gezilecek yerler

Koçhisar gölü olarak da bilinen Tuz gölü, İç Anadolu bölgesinde, Ankara, Aksaray ve Konya illerinin tam sınırında bulunmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda misafirin ziyaret ettiği bu şifa kaynağı ve doğa harikası göl aynı zamanda ekonomik bir değer taşımaktadır. Tuz gölüne gelmeyi planlayanlar için Tuz Gölü gezilecek yerler en iyi bilgi kaynağı olmaktadır.

Tuz Gölü Gezilecek Yerler

Anadolu’nun tam ortasında bulunan Tuz Gölü, misafirlerini görsel bir şölen ve eşsiz tabiatı ile ağırlamaktadır. Aksaray iline bağlı olan Tuz Gölü, ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahiptir. Doğal güzelliği ve şifa kaynağı olması sayesinde her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Tuz Gölü, aynı zamanda ekonomik bir değere de sahiptir. Yılda yüz elli bin ton tuz çıkarılan Tuz Gölü, ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde ellisini karşılamaktadır.

tuz-golu

Tuz Gölünün Özellikleri Nelerdir?

Tuz gölü 90 km uzunluğunda 60 km genişliğinde ve yüz ölçümü ise, 1665 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 905 m olan Tuz gölü Van gölünden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gölüdür. Ortalama derinliği 1 ile 2 m arasında değişmesi ile Tuz gölü aynı zamanda Türkiye’nin en sığ gölüdür. Ülkemizin özellikle mutfak tuzu ihtiyacının % 50’ye yakınını karşılayan Tuz gölünde yılın sadece üç ayında tuz hasatı yapılabilmektedir.

Ülkemizin Van Gölü’nden sonra en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, doksan kilometre uzunluğa ve altmış kilometre de genişliğe sahiptir. Tuz Gölü, ülkemizin en büyük ikinci gölü olmasının yanı sıra ülkemizin en sığ gölü olma özelliğine de sahiptir. Ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde ellisini karşılayarak ekonomik bir değere sahip olan Tuz Gölü, yaban hayatı için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Tuz gölüne su taşıyan peçenek, melendiz, insuyu, karasu ve kırkdelik çaylarının çoğu yaz aylarında kurumaktadır. Tuz gölü yaban hayat içinde de önemli bir yer tutmaktadır. Burası flamingo, bataklık kırlangıcı, suna, çamurcan, kılıçgaga, angıt kuşu, kocagöz ve martı gibi kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tuz gölündeki tuzun oluşumunun sebebi, çok fazla su buharlaşması ve dibinde bulunan tuzlu su kaynakları olarak kabul edilmektedir.

tuz-golu

Tuz Gölünde Ne Yapılır?

Tuz gölüne gelenlerin ilk yaptığı iş ayakkabılarını çıkarıp çıplak ayakla yürümek oluyor. Gölün tuzlu suyunun birçok cilt hastalığına iyi geldiği ve ayakları dinlendirdiği bilinmektedir. Özellikle birçok misafir gölden tuz toplayarak daha sonra ciltlerine uygulamak için götürüyorlar. Burada bulunan ve tuzdan yapılan değişik objelerin bulunduğu tuz müzesi de mutlaka görülmelidir. Ayrıca Tuz gölünün girişinde yemek yemek ve dinlenmek için yerler olduğu gibi tuzdan elde edilen ve sağlık açısından faydalı olan ürünlerin satıldığı bölümler de bulunuyor. Tuz gölünün manzarası da gelenleri büyülüyor, özellikle muhteşem gün batımını buradan seyretmek ise bir ayrıcalık oluyor.

Tuz Gölü’nün sahip olduğu tuzlu suyun pek çok cilt hastalığına iyi gelmesinin yanı sıra ayakları da dinlendirmektedir. Bu nedenle Tuz Gölü’nü ziyaret edenlerin öncelikle çıplak ayak ile gölün içerisinde yürümesi önerilmektedir. Tuz Gölü’nü ziyaret eden pek çok misafir, gölden tuz toplamakta ve ciltlerine uygulamak için yanlarında götürmektedir. Bu nedenle Tuz Gölü’nden tuz toplayarak daha sonra kullanmak üzere yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca tuzdan yapılan değişik objelerin yer aldığı tuz müzesi de Tuz Gölü’nü ziyaret edenler tarafından görülmesi gereken bir yerdir. Tuz Gölü’nün girişinde yer alan yemek ve dinlenmek için kullanılan yerler bulunmakta ve bu yerlerde aynı zamanda sağlık açısından faydalı olan ve tuzdan üretilen ürünlerde bulunmaktadır.

tuz-golu

Tuz Gölüne Nasıl Gidilir?

Ankara’dan yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Tuz gölüne, Aracınızla Adana yolu üzerinden ve Şereflikoçhisarı gerek ulaşılabiliyor. Eğer Otobüs ile gidecekseniz AŞTİ’den  Aksaray otobüsleri ile gitmeniz mümkün. Tuz Gölü Gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi isteyenler yorum kısmından sorabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here