Tuz Gölü Gezi Rehberi

30.10.2018
321
A+
A-
Tuz Gölü Gezi Rehberi

Tuz Gölü Gezi Rehberi; Koçhisar gölü olarak da bilinen Tuz gölü, İç Anadolu bölgesinde, Ankara, Aksaray ve Konya illerinin tam sınırında bulunmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda misafirin ziyaret ettiği bu şifa kaynağı ve doğa harikası göl aynı zamanda ekonomik bir değer taşımaktadır. Tuz gölüne gelmeyi planlayanlar için tuz gölü gezi rehberi en iyi bilgi kaynağı olmaktadır.

tuz-golu lazy placeholder

Tuz Gölünün Özellikleri Nelerdir?

Tuz gölü 90 km uzunluğunda 60 km genişliğinde ve yüz ölçümü ise, 1665 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden yüksekliği 905 m olan Tuz gölü Van gölünden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci gölüdür. Ortalama derinliği 1 ile 2 m arasında değişmesi ile Tuz gölü aynı zamanda Türkiye’nin en sığ gölüdür. Ülkemizin özellikle mutfak tuzu ihtiyacının % 50’ye yakınını karşılayan Tuz gölünde yılın sadece üç ayında tuz hasatı yapılabilmektedir. Tuz gölüne su taşıyan peçenek, melendiz, insuyu, karasu ve kırkdelik çaylarının çoğu yaz aylarında kurumaktadır. Tuz gölü yaban hayat içinde de önemli bir yer tutmaktadır. Burası flamingo, bataklık kırlangıcı, suna, çamurcan, kılıçgaga, angıt kuşu, kocagöz ve martı gibi kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tuz gölündeki tuzun oluşumunun sebebi, çok fazla su buharlaşması ve dibinde bulunan tuzlu su kaynakları olarak kabul edilmektedir.

tuz-golu lazy placeholder

Tuz Gölünde Ne Yapılır?

Tuz gölüne gelenlerin ilk yaptığı iş ayakkabılarını çıkarıp çıplak ayakla yürümek oluyor. Gölün tuzlu suyunun birçok cilt hastalığına iyi geldiği ve ayakları dinlendirdiği bilinmektedir. Özellikle birçok misafir gölden tuz toplayarak daha sonra ciltlerine uygulamak için götürüyorlar. Burada bulunan ve tuzdan yapılan değişik objelerin bulunduğu tuz müzesi de mutlaka görülmelidir. Ayrıca Tuz gölünün girişinde yemek yemek ve dinlenmek için yerler olduğu gibi tuzdan elde edilen ve sağlık açısından faydalı olan ürünlerin satıldığı bölümler de bulunuyor. Tuz gölünün manzarası da gelenleri büyülüyor, özellikle muhteşem gün batımını buradan seyretmek ise bir ayrıcalık oluyor.

tuz-golu lazy placeholder

Tuz Gölüne Nasıl Gidilir?

Ankara’dan yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Tuz gölüne, Aracınızla Adana yolu üzerinden ve Şereflikoçhisarı gerek ulaşılabiliyor. Eğer Otobüs ile gidecekseniz AŞTİ’den  Aksaray otobüsleri ile gitmeniz mümkün. Tuz Gölü Gezi Rehberi hakkında detaylı bilgi isteyenler yorum kısmından sorabilir.

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.