Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

0
58
Vize Uyguladığı Ülkeler

Ülkemize seyahat edecek olan yabancıların ülkesine gör Türkiye’ye gelmeleri için vize almaları gerekiyor. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında pek çok farklı ülke bulunuyor. Bu ülkeye ait vatandaşların Türkiye seyahatleri öncesinde yabancı vizeleri almaları ve vize sürelerine uymaları gerekiyor. Türk vatandaşı olmayan yabancı turistler aldıkları vize ile Türkiye ziyareti gerçekleştirebilirler, vizesiz olan kişilerin ise ülkeye gelmeleri yasaktır.

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

1ABD

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler arasında ilk sırada ABD vatandaşı olan kişiler Türkiye ziyaretlerini gerçekleştirmek için pasaport alması zorunludur. ABD vatandaşı olarak Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen kişiler Türkiye de kalma sürelerini belirleyerek şahsen ABD’de bulunan Türkiye temsilciliklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Vize işlemleri bazı zamanlar oldukça uzun sürebildiği için başvurular seyahat öncesinde en az 1 ay önceden yapılması daha uygundur. Yabancı vatandaşlara verilen bu vizeler Türkiye’ye giriş için mutlak hak sağlamaz, kesin kararı sınır makamları vermektedir. Vize almak isteyen kişilerden başvuru sırasında vize harcı tahsil edilmekte ve herhangi bir sebeple vizenin onaylanmaması halinde ücret iadesi yapılmamaktadır. Ayrıca Türkiye de kaldıkları süre boyunca sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Vizeye sahip yabancı kişiler Türkiye de 90 günden fazla kalamaz

2Belçika

Her Belçika vatandaşının Türkiye’ye gelmesi için vize şartı aranmaktadır. Hizmet ve Diplomatik pasaport hamili olan Belçika vatandaşları ise 90 süre kapsamında vizeden muaf dır. Belçika vatandaşı olarak Türkiye’ye gelmek isteyen kişiler Belçika da bulunan Türkiye temsilciliklerine bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Her başvuru yapan vatandaştan vize harç ücreti alınmaktadır. 18 yaş altında olan bireylerin müracaatında ise yanında velileri olması gereklidir. Tüm vize isteyen yabancılara Türkiye’ye geliş amaçlarına uygun olarak vize verilmektedir.

3Avustralya

Türkiye’ye iş ya da turistik gezi amacı ile gelecek olan Avustralya vatandaşları vizeye tabidir. Tüm vize talepleri için en yakın Türk büyük elçiliğine veya konsolosluğuna başvuru yapabileceğiniz gibi, internet sitesinden de başvuruda bulunulabilir. 90 günü aşmayacak şekilde vize verilebileceği gibi, Türkiye turist vizesi ile Türkiye’ye gelen Avustralya vatandaşları Göç İdaresi başkanlığına başvuru yapmaları halinde 6 ay süre ile turistik amaçlı oturma izni alabilir.

4Hollanda

Türkiye’ye gelmek isteyen Hollanda vatandaşları vizeye tabidir. Hususi hizmet, Diplomatik pasaport hamili Hollanda vatandaşları ise 90 gün boyunca vizeden muaf durumdadır. Başvuruda bulunmak için başvuru sahipleri Hollanda da bulunan Türkiye temsilciliklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Türkiye temsilciliklerince verilen vize süreleri 90 günü aşamaz. 90 günden fazla Türkiye de kalmak isteyen kişiler ise Türkiye il Göç Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kısa süreli ikamet alarak ikamet sürelerini uzatabilir. Çalışma için vize almak isteyen vatandaşlar ise Türkiye Çalışma Ve Sosyal Güvenlik müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gereklidir.

5İngiltere

Türkiye ye giriş yapmak isteyen tüm İngiltere vatandaşları vize uygulamasına tabidir. Vize başvurusu yapacak olan kişinin bizzat İngiltere de bulunan Türkiye temsilciliklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Vize işlemleri seyahat öncesinde en az 1 ay önceden başvurulması gereklidir. Vize alarak Türkiye’ye giriş yapan kişilerin kalış süresi 90 günü geçemez. 90 günden fazla kalmak isteyen her İngiltere vatandaşının Göç müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. Sadece Diplomatik pasaport hamili vatandaşları vizeden muaftır.

6İspanya

Türkiye’ye gelmek isteyen İspanya vatandaşları vizeye tabidir. Resmi pasaport hamili İspanya vatandaşları ise 90 gün süre ile vizeden muaf olarak Türkiye’ye giriş yapabilir. Yaşanabilecek gecikmeler göz önüne alınarak Türkiye ye gelmek isteyen tüm İspanya vatandaşları 1 ay önceden İspanya da bulunan Türk temsilciliklerine başvuruda bulunmaları gereklidir. Staj başvurusu için Türkiye ye gelmek isteyen İspanya vatandaşları ise Türkiye çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından çalışma izni de alması gerekmektedir.

7Mısır

Herhangi bir amaçla Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen Mısır vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Vize alan her vatandaşın Türkiye de kaldığı süre boyunca sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Resmi pasaport hamili olan kişiler 90 gün süre ile vizeden muaf tutulmaktadır. Vizenin verdiği kalış süresi 90 günü geçemez. 18 yaş altında bulunan tüm Mısır vatandaşları vize başvurularını anne ve babaları ile yapmak zorundadır. Bu şekilde Türkiye’ye geliş amaçlarına uygun olarak vize verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here