Turistlerin İstanbul’da En Çok Tercih Ettiği 5 Yer

0
39
istanbul

İstanbul her sene yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisini görerek her sene milyonlarca yabancı turist ağırlamaktadır. İstanbul’da yabancı turistlerin ilgisini çeken bir çok tarihi mekan yer almaktadır. Yabancı turistlerin ilgisini çeken tarihi mekanlar ve gezilecek yerlerden bazıları şu şekildedir.

Turistlerin İstanbul’da En Çok Tercih Ettiği 5 Yer

1Ayasofya Müzesi

ayasofya-muzesi

İstanbul’a gelen yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanlardan biri Ayasofya müzesidir. Bu müze dünya tarihinde en gösterişli yapılar arasında yer almaktadır. İstanbul’un simgeleri arasında yer alan bu müzenin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu müzenin en gelişmiş restorasyonunu tarihin en önemli mimarlarından olan Mimar Sinan yapmıştır. Bu tarihi mekan 1 Şubat 1935 tarihinde ulu Önder Mustafa Kemal’in isteğiyle müzeye çevrilmiştir. O tarihten bu yana gelen yerli ve yabancı turistlere müze olarak hizmet sunmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmekte ve görülmektedir.

2Sultanahmet Camii

sultanahmet-cami

Sultanahmet camii İstanbul’un en ünlü simgeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle en fazla yabancı turist tarafından ziyaret edilen tarihi mekanlar arasında yer alır. Sultanahmet camii 1609 yılında sultan birinci Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet camii içersinde Bizans yapılarına benzer bir mimari görülmektedir. Bu durumun temel nedeni bu dönemde Bizans mimarisinin gelişmiş olması ve mimarların bu yapılardan etkilenmiş olmasıdır. Sultanahmet camii İstanbul’da bulunan en gösterişli ve en şatafatlı camiler arasında ilk sıradadır. Bu cami dünyada altı minareli olan tek cami olma özelliğini taşımaktadır. Sultanahmet camisi yapılırken Mekke’de bulunan Kabe’nin altı minaresi bulunduğu için bundan esinlenildiği düşünülmüştür. Sultanahmet camisinin yapılmasının ardından Mekke camisi ile yarışıldığı düşünülmesin diye Mekke camisine bir minare daha eklenmiştir. Özellikleri nedeniyle Sultanahmet camisi dünyada tek olma özelliği nedeniyle büyük ilgi görmektedir.

3Haydarpaşa Garı

haydarpasa-gar

Haydarpaşa garı görkemli mimarisi ile gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yapılar arasında yer alır. Haydarpaşa garı 1873 yılında Anadolu’nun ilk demiryolu hattı olarak kurulmuştur. Bu hat Haydarpaşa’dan başlayarak İznik’e kadar uzanıyordu. Bu garda Anadolu’nun her noktasına tren seferleri yapılıyordu. Bu özelliği nedeniyle tarihte milyonlarca yolcuya ev sahipliği yapmıştır. Haydarpaşa Garı’nın nostaljik havası nedeniyle yabancı turistler yoğun ilgi ve talep göstermektedir. Geçmişte bir çok film ve diziye konu olan ayrılıkların ve buluşmaların yaşandığı tarihi ve önemli mekanlar arasında yer alır.

4Kız Kulesi

kiz-kulesi

Kız kulesi İstanbul’un en anlamlı ve en önemli simgeleri arasında yer alır. Kız kulesinin hikayesi farklı biçimlerde ve farklı konularda dilden dile anlatılmaktadır. Bu nedenle her sene milyonlarca yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte ve kız kulesinin hikayesi dinlenmektedir. Kız kulesi 18. Yüzyılda yapılmıştır. Yapıldığı tarihten itibaren hem yerli hem de yabancı pek çok turistin ilgisini çekmiştir. Romantik ve nostaljik zaman geçirmek isteyen çiftlerin de yoğun ilgi ve talep gösterdiği mekanlar arasında yer alır. Kız kulesi adını eski bir efsaneden almaktadır. Efsaneye göre  genç bir prenses kahinin anlattığı yılan sokması lanetinden korunmak için bu kuleye saklamıştır. Fakat hikayeye göre prenses içi meyve dolu sepetle kaleye gelen bir yılan tarafından sokularak ölmüştür. 

5Rumeli Hisarı

Rumeli-hisari

Rumelihisarı Fatih sultan Mehmet tarafından 1952 yılında yaptırılmıştır. Rumeli hisarı günümüzde bir çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tarihi dokusu ve mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bu yapı yabancı turistlerin ilgi odağıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here