Truva Antik Kenti: Görülmesi Gereken Yerler

0
127
Truva Antik Kenti

Çanakkale ilinde yer alan Truva antik kenti tarihi dokusu ve İlyada ile Osysseia destanına konu olası sebebi ile ülkemizde bulunan önemli bir tarihi mirastır. Truva İ.Ö 9. yüzyılları arasın da oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Ayrıca Truva arkeolojik kazıların da ortaya çıkan antik kent ile de adından sıklıkla söz ettirmektedir. Truva sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde ülkemiz den ve yurt dışından birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Çanakkale ilimizde bulunan Truva antik kentinde görülmesi gereken yerler arasında birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

truva

Truva Antik Kenti

1Truva Atı Nedir?

Geçmişte yapılan Truva savaşlarda düşmanı stratejik oyunlar ile alınmasın da kullanılan tahtadan yapılan bir attır. Truva Avrupa ve Asya arasındaki en önemli ticaret yollarından bir tanesidir. 1871 yıllın da Schliemann tarafın dan yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

2Truva Antik Kenti Gezilecek Yerleri

Truva antik kenti Truva’nın da sembolü olan Truva atı ile görenleri büyülemektedir. Anlatılan destanlara göre Truva’yı ele geçirmek için yaptırılmış olan Truva atı günümüzde hale Truva antik kentinde sergilenmektedir. Truva antik kentin de bulunan 9 ayrı katman da geçmişe ışık tutmakta ve yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bunların yanı sıra Truva antik kent duvarları, amfitiyatro ve çeşitli katmanları ile oldukça güzel bir gezi noktasıdır.

3Truva Antik Kenti

Dünyada bulunan en bilindik antik kentlerden bir tanesidir. M.Ö 3000 ila 2500 yılları Bronz çağına kadar dayanan bir tarihi bulun maktadır. Ancak 1996 yılından itibaren milli park statüsüne alınmıştır. Truva sahip olduğu bu eşsiz tarihi sebebi ile 1998 yılın da UNESCO Dünya mirasları listesine alınmıştır.

4Truva Antik Kenti Kazıları

Truva antik kenti dünyada üzerinde arkeolojik alanda en büyük bulguların bulunduğu bir bölgedir. Truva antik kentin de yapılan kazılarda buluna birçok tarihi eser ve yapı Bronz çağına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Yalnız Truva antik kentinde yapılan kazılarda bulunan birçok tarihi eser ise Almanya ve Rusya ya kadar dağılmıştır. Çanakkale Şehitliğine uğramak isterseniz detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

5Görülmesi Gereken Yerler

1998 Yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Kent, Çanakkale’de yer almaktadır. Homeros’un İlyada ve Odysseia destanına konu olmuş olmasının yanı sıra bilim dünyasında da önemli bir yerleşim merkezi olarak yerini almıştır. Coğrafi konumu açısında stratejik bir noktada yer almakta ve dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Truva antik kentinde görülmekte olan dokuz katman ise üç bin yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve en erken yerleşim ise Tunç Çağı’na tarihlenmektedir.

6Truva Antik Kenti Kalıntıları

Truva Antik Kenti’nde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar neticesinde dokuz medeniyet katı ortaya çıkarılmıştır. Truva’da çok katmanlı yapılar ile yerleşimi açısından arkeolojik çalışmalar halen devam etmektedir. Kentin hemen girişinde yer alan ve bir dönem arkeologlar tarafından misafirhane olarak kullanılmış olan bina, günümüzde bir müze haline getirilmiştir. Bu müzede ise Truva atı resimleri ve Truva atı modelleri sergilenmektedir.

7Kentin Simgesi Olan Troia’nın Ebedi Taşı

Truva kentinin sembolü olarak kullanılmış olan ve Troia’nın Ebedi Taşı olarak adlandırılan yirmi ton ağırlığında ki granit taş, Phitos Bahçesi’nde yer almaktadır. İki metrelik kapılardan girildiğinde misafirlerini karşılayan Phitos Bahçesi’nde Troia’nın Ebedi Taşı’nın yanı sıra bahçede tahıl öğütmek amacı ile kullanılmış olan toprak kaplar ile su boruları da görülmektedir.

8Athena Tapınağı

Athena Tapınağı, Kentin en önemli eserlerinden biridir ve Büyük İskender’in generallerinden biri olan Lysimachus tarafından milattan önce üç yüz yıllarında inşa edilmiştir. Lysimachus tarafından inşa ettirilen Athena Tapınağı, Roma İmparatoru olan Agustus döneminde yenilenmiş ve Tanrıça Athena’nın onuruna her sene düzenlenen kutlamalarında merkezi olmuştur. Athena Tapınağı, En iyi korunmuş eserlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

9Roma Hamamları Ve Truva Sarayı

Roma hamamlarının kalıntılarını yanı sıra Odeon isimli müzik performanslarının yapıldığı küçük bir tiyatro da bulunmaktadır. Ayrıca Kenti’nin ucunda yer alan Truva Sarayı’ndan ise günümüze pek fazla kalıntı kalmamıştır. Ancak Truva Sarayı’nda yapılan araştırmalarda büyük yiyecek depoları bulunmuş ve sarayın bir süre depo olarak kullanılmış olduğu kanısına varılmıştır.Truva antik kenti gezilecek yerlerini sizin için derledik dilerseniz Çanakkaale’yi Çanakkale yapan diğer yerlerden olan şehitlik hakkındaki yazımızı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here