Truva Antik Kentinde Gezilmesi Gereken Yerler

02.11.2018
369
A+
A-
Truva Antik Kentinde Gezilmesi Gereken Yerler

Truva Antik Kentinde Gezilmesi Gereken Yerler

Çanakkale ilinde yer alan Truva antik kenti tarihi dokusu ve İlyada ile Osysseia destanına konu olası sebebi ile ülkemizde bulunan önemli bir tarihi mirastır. Truva İ.Ö 9. yüzyılları arasın da oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Ayrıca Truva arkeolojik kazıların da ortaya çıkan antik kent ile de adından sıklıkla söz ettirmektedir. Truva sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde ülkemiz den ve yurt dışından birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Çanakkale ilimizde bulunan truva antik kentinde gezilmesi gereken yerler arasında birçok tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır.

truva lazy placeholder

Truva Atı Nedir?

Geçmişte yapılan Truva savaşlarda düşmanı stratejik oyunlar ile alınmasın da kullanılan tahtadan yapılan bir attır. Truva Avrupa ve Asya arasındaki en önemli ticaret yollarından bir tanesidir. Truva antik kenti 1871 yıllın da Schliemann tarafın dan yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

truva-antik-kenti lazy placeholder

Truva Antik kentinde Gezilecek Yerler

Truva antik kenti Truva’nın da sembolü olan Truva atı ile görenleri büyülemektedir. Anlatılan destanlara göre Truva’yı ele geçirmek için yaptırılmış olan Truva atı günümüzde hale Truva antik kentinde sergilenmektedir. Truva antik kentin de bulunan 9 ayrı katman da geçmişe ışık tutmakta ve yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bunların yanı sıra Truva antik kent duvarları, amfitiyatro ve çeşitli katmanları ile oldukça güzel bir gezi noktasıdır.

truva-ati lazy placeholder

Truva Antik Kenti

Truva antik kenti dünyanda bulunan en bilindik antik kentlerden bir tanesidir. Truva antik kenti M.Ö 3000 ila 2500 yılları Bronz çağına kadar dayanan bir tarihi bulun maktadır. Ancak Truva antik kenti 1996 yılından itibaren milli park statüsüne alınmıştır. Truva sahip olduğu bu eşsiz tarihi sebebi ile 1998 yılın da UNESCO Dünya mirasları listesine alınmıştır.

truva-meydan lazy placeholder

Truva Antik Kenti Kazıları

Truva antik kenti dünyada üzerinde arkeolojik alanda en büyük bulguların bulunduğu bir bölgedir. Truva antik kentin de yapılan kazılarda buluna birçok tarihi eser ve yapı Bronz çağına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Yalnız Truva antik kentinde yapılan kazılarda bulunan birçok tarihi eser ise Almanya ve Rusya ya kadar dağılmıştır.

 

Çanakkale Şehitliğine uğramak isterseniz detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.