Trabzon Yemekleri: Trabzon’a Has Yemek Çeşitleri

0
113
Trabzon Yemekleri

Trabzon farklı yemek kültürlerini bünyesinde barındıran nadide illerden biridir. Trabzon yemekleri içerisinde et ve sebze yemekleri sıklıkla kullanılır. Özellikle Karadeniz yöresinde sebze yemekleri sıklıkla tercih edilir. Karadeniz yöresine has olan sebzeler arasında halk arasında pancar olarak bilinen karalahana ve pazı yer almaktadır. Bu sebzeler Karadeniz yemeklerinde sıklıkla yer almaktadır. Trabzon yemekleri arasında balık yemekleri de sıklıkla yer almaktadır. Karadeniz yöresinde kiraz ve taflandan dahi farklı yemekler yapılmaktadır. Bu yemek çeşitleri yöreye özgü yemek çeşitleri arasında yer alır. Isırgan otu ile yapılan ısırgan çorbası da farklı lezzetler arasında yer alır. Farklı lezzetler tatmak isteyen kişiler mutlaka Karadeniz bölgesine gelmelidir.

Trabzon Yemekleri

3Kara Lahana İle Yapılan Yemekler

kara-lahana

Karalahana Trabzon yöresinde en fazla kullanılan sebzeler arasında yer alır. Karalahana ile yapılan yemeklerin başında pancar çorbası gelmektedir. Pancar çorbası, karalâhananın ince ince doğranması ile yapılan çorba çeşididir. Bu çorba içerisine mısır unu, soğan, fasulye ve arzuya göre baklagillerden eklenir. Pancar çorbası lezzetli olması için kuyruk yağı ile hazırlanır. Karalâhana ile hazırlanan bir başka yemek ise pancar dolmasıdır. Yöresel lezzetler arasında yer alan yemek çeşididir. Haşlanan kara lahana yaprakları pirinç, bulgur ve kıyma ile sarılarak pişirilir. Genellikle salçalı su ile pişirilir ve içine kuyruk yağı ve tereyağı eklenir. Pancar sarması ikram edilirken yanında yoğurt ile sunulur. 

2Hamsi ile Yapılan Yemekler

hamsi

Trabzon yöresinde en fazla yapılan yemeklerden biri hamsi ile yapılan yemeklerdir. Karadeniz bölgesinde hamsi yemeklerinin fazla yapılma nedenleri arasında bölgede bolca bulunan hamsidir. Hamsi kızartması ve hamsi buğulaması en fazla yapılan yemekler arasında yer alır. Trabzon yöresine özgü hamsi yemeklerinden en lezzetlilerinden biri ise hamsi böreğidir. Hamsi böreği, pirinç soğan ve hamsi ile hazırlanan bir yemektir. Soğan ve pirinçler kavrularak böreğin iç kısmı hazırlanır. Ayıklanan hamsiler tepsiye dizilir ve içerisine hazırlanan Pirinç karışımı serilir ve üzerine tekrar ayıklanan hamsiler dizilir ve fırına verilir. Trabzon’a ait en önemli lezzetler arasında yer alır. Hamsi ile yapılan yemekler arasında hamsi turşusu da yer alır. Hamsiler tuzlama yöntemi ile turşu gibi kurulur ve saklanır. Bu şekilde turşu gibi kurulan hamsiler tüketilmeden bir gün önce suda bekletilir ve tuzu akıtılır. Tuzu alınan hamsi patates ve soğan ile sebzeler kavrulur.

1Trabzon’a Özel  Akçabat Köfte ve Kiraz Kavurması

akcabat-kofte

Akçabat köfte Trabzon yöresinin en meşhur yemekleri arasında yer alır. Trabzon’a giden kişilerin mutlaka tatması gereken lezzetli yemekler arasında yer alır. Kiraz kavurması ise Karadeniz yöresine ait farklı lezzetlerden biridir. Ağaçtan toplanan kirazlar tuzlama yöntemi ile turşu şeklinde kurulur. Tuzlanan kirazlar tüketilmeden önce çıkarılır ve bir gece suda bekletilir kavrularak tüketilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here