Topkapı Sarayı

2
96
Topkapı Sarayı

İstanbul geçmiş medeniyetlere ev sahipliği yaparak günümüze kadar ulaşan kutsal bir şehir olarak yer alır. Bu şehirde yer alan ve Osmanlı Devleti tarafından kullanılan Topkapı sarayı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Birçok sırrı üzerinde barındıran bu sarayda Osmanlı sultanları eğitiliyor ve devlet burada kontrol ediliyordu. Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1478 yılında yaptırılan saray 380 sene boyunca devletin yönetilmesine katkı sağlamıştır. Kurulduğu anda 700 bin metrekarelik bir alanı kapsıyordu. Günümüzde ise 80 bin metrekare alanı kapsıyor. Sarayda yer alan kubbelerin en büyüğü Adalet Kulesi’dir. Divan toplantıları bu kule altında yapılmakta olup, kulenin diğerlerinden yüksek olmasının sebebi de Osmanlı Devleti’nin temeli adalettir anlamını ifade ediyor.

Topkapı Sarayı

Fatih-Sultan-Mehmet

Fatih Sultan Mehmet Ve Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet Osmanlı padişahlarının yedincisidir. 30 Mart 1432 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Babası 2. Murat’tır. Genç yaşta tahta geçen Fatih, Haçlı seferleri başlayınca tahtı babasına bırakmak zorunda kalmıştır. Babasının vefatından sonra tahta geçerek tüm sorumluluğu üzerine almış ve tek hayali olan İstanbul’u fethetmek için çalışmalara başlamıştır. Peygamberimizin İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur. Hadisine layık olmak için İstanbul’u kuşatma altına almış ve gemileri karadan yürüterek kutsal zafere ulaşmıştır. 1453 yılında fetih sonuçlanmış olup zafer sonrası Fatih unvanını alarak ismi Fatih Sultan Mehmet olmuştur. İstanbul’u yeniden inşa eden Sultan yönetimin de bu şehirden olmasına olanak sağlamak için 1478 yılında Topkapı Sarayını inşa ettirmiştir.

topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı günümüzde müze olarak kullanılıyor. İçerisinde Osmanlı Devletine ait ürünler bulunuyor. Ayrıca kutsal emanetler de sarayda muhafaza ediliyor. Saray herkes tarafından ziyaret edilebiliyor. Ayrıca yabancı turistler için teknolojik rehber kulaklıklar da bulunuyor. İsteyen herkes bu cihazlardan yararlanarak sarayın ilgili noktaları hakkında bilgi de edinebiliyorlar.

harem-bolumu

Harem Bölümü

Topkapı sarayı içerisinde yer alan Harem bölümünü ziyaret etmek isterseniz giriş ücretinin dışında da artı bir bilet almanız gerekiyor. Haram bölümü için ödemeniz gereken bilet tutarı da 25 TL olarak karşınıza çıkıyor. Müze kart bu bölümde geçerli değildir. Harem bölümü için ödediğiniz ücret ile Zülüflü Baltacılar Koğuşu bölümlerini de ziyaret edebiliyorsunuz.

topkapi-sarayi-kutsal-emanetler-bolumu

Kutsal Emanetler Dairesi

Burada yer alan tüm eşyalar halifeliğin Osmanlı devletine geçmesi sonrası gelmiştir. Özel bir alanda koruma altına alınan bu eşyalar halka açıktır. Kabe’nin kapısı, anahtarları, peygamberimizin kılıcı ve diğer İslam kahramanlarının eşyaları bu alanda muhafaza ediliyor. Topkapı sarayı müzesi bileti aldıktan sonra bu alanı da ziyaret edebilir ve herhangi bir ek ücret ödemenize gerek kalmıyor.

Aya-İrini-kilisesi

Aya İrini

Topkapı sarayı müzesi birinci avlusunda yer alan Aya İrini müzesi ziyaretçilere açıktır. Saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Buraya da girmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret tutarı ise kişi başı 20 TL olarak belirlenmiştir. Osmanlı Devleti’nin ilk müzesi olması ile de bilinen Aya irini de askeri bir müze oluşturulmuştur.

Ziyaret Kuralları Nelerdir

Sarayı gezmek istediğinizde bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bebek arabaları içeri alınmıyor. Ziyaretçilerin rahat bir şekilde dolaşabilmeleri için eserlerin yanında fotoğraf çekimi de yasaktır. Kutsal emanetleri ziyaret etmek istediğinizde kıyafetlerin uygun tarzda olması isteniyor. Sigara da kesinlikle içilmiyor. Rehberlik hizmeti verilmemekte olup sesli elektronik rehber kiralayabiliyorsunuz.

Topkapı Sarayı Ne Zaman Kapalı

Topkapı sarayı müzesi Salı günleri ziyarete kapalıdır. Bu gün içerisinde ziyaret edilmemektedir. Ayrıca Dini bayramların ilk günlerinde öğlene kadar kapalıdır. Bunun dışındaki günlerde aktif olarak ziyaret edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Müzesi, 01.11.2018 tarihinden itibaren, 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık olacaktır

 

muze-kart

Topkapı Sarayı Ücreti Ve Müze Kart

Topkapı sarayını gezmek isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Harem bölümü hariç diğer tüm yerleri gezmek isterseniz ödemeniz gereken giriş ücreti 40 TL’dir. Bilet ücretini ister nakit isterseniz de kredi kartı seçeneği ile ödeme yapabilirsiniz. Müze kart alarak da sarayı gezme imkanınız bulunuyor. Müze kart yıllık olarak alınıp Türkiye’deki Kültür Bakanlığına bağlı tüm müzelere ücretsiz olarak giriş sağlayabilirsiniz. Bunun için de ödemeniz gereken yıllık tutar 50 TL ‘dir. Herkes müze kar seçeneğinden yararlanabilir. Giriş ücreti ödemek yerine müze kart almak daha iyi bir seçim olacaktır.

topkapi-sarayi-yol-tarifi

Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Topkapı Sarayı‘na Kabataş Beyazıt-Eminönü ve Zeytinburnu istikametleri arası ve bu hatlara bağlı tüm tramvay hatlarını aracılığı ile  ulaşabilmek mümkündür. Kadıköy ve Üsküdar gibi bölgelerden deniz yolu ile Eminönü’ ne geçilebilmektedir. Eminönü’nden tramvay aracılığı ile Sultanahmet’ e yada Gülhane Parkı’na gidip oldukça kısa bir yürüme mesafesi ile müzeye rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunuyor, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihi yarımadanın içerisinde yer alan Topkapı Sarayı Müzesi’ne gitmek isteyenler için en hızlı rota  Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanmaktır. Tramvaydan Sultanahmet durağında inerek Aya Sofya Müzesi ve Hürrem Sultan Hamamının önünden geçerek müzeye ulaşa bilirsiniz.

Atatürk Havalimanından gelenler Atatürk Havalimanı – Aksaray metro hattı ile  Aksaray’a kadar gelip, buradan Yusufpaşa istasyonuna geçerek Kabataş – Bağcılar tramvay hattına ulaşabilirler.

Anadolu yakasından gelenler ise Vapur ile Eminönü ya da Kabataş’a geçebilir, buradanda isterseniz 10-15 dakikalık yürüyüş sonrasında veya Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağına gidebilir  inip Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşabilirler.

2 YORUMLAR

  1. osmanlı ecdadimizdan kalan çok kıymetli emanetler gerçektende. istanbula gelipte uğramadan olmazsa olmaz mekanlardan biridir TOPKAPI SARAYI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here