Sucuklu Yumurta Kamp Alanında Yapılırsa…

2
113
Sucuklu Yumurta

Kamp alanında belkide en kısa sürede hazırlanan iyi bir kahvaltı yapmak isterseniz ilk akla gelen yumurta oluyor. Tabi bir de sucuk ile bir ayara gelince sucuklu yumurta tadı damağımızda kalacak bir lezzet oluşuyor.Sanırım arkadaşlarımızda bu konuyu biraz abartarak saç tavada herkesi tek seferde sucuklu yumurta ile doyurmak istemişler.

Sucuklu Yumurta

Bilmeyenimiz sevmeyenimiz yoktur herhalde…. Büyük küçük herkesin severek ve beğenerek tükettiği sucuklu yumurta kahvaltı sofraların baş tacı olmuştur. Pratik yemek tarifleri arasında ilk sıralarda kendine yer bulan sucuklu yumurta; kıymanın ve yumurtanın eşsiz besin değeri sayesinde Türk mutfağında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Neredeyse her evde haftada en az 2 kez kahvaltı sofralarında bulunan bu eşsiz lezzeti yapmak için çok fazla bütçe ayırmak zorunda değilsiniz. Ancak sağlıklı olması için sucuk seçiminizi bilinen markalardan olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Gerekli Malzemeler

Yapmak için öncelikle miktarını ayarladıktan sonra pişirme aşamasına geçebilirsiniz.
Bunu için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır;

  • 15 dilim sucuk
  • Bir yemek kaşığı sıvıyağ
  • 3 yumurta
  • Tuz
  • Arzuya göre baharat

Yaparken fazla yağ kullanmamaya özen gösterisiniz. Çünkü sucuk yapımında kullanılan kıyma yağlı olduğundan dolayı sucuk piştikçe yağlar eriyecek ve tavanızdaki yağ miktarı iki katına çıkacaktır. Yay tüketimi sevmeyen biriyseniz tavanızın tabanını fırça ile yağlayıp ısındıktan sonra sucuk dilimlerini dizerek pişirmeye başlayabilirsiniz. Sucuklar piştikçe yağlar eriyeceği için tavadaki yağ miktarı artacaktır.

Yapılışı

Büyük boy teflon tavayı ocağın üzerine koyun ve bir yemek kaşığı sıvıyağı ilave ederek ısınması bekleyin. Yağlar ısınınca ince ince dilimlenmiş sucukları tek tek davaya dizin ve kızartın. Yumurtaları bir kaba kırın ve çırpmadan sucukların her yerine gelecek şekilde ilave derin üzerine bir miktar tuz ve baharat ekleyerek tavanın ağzını kapatın ve karıştırmadan yumurtaların pişirin. Yumurtalar piştikten sonra sıcak sıcak servis ederek, tüketebilirsiniz.
Yumurta yaparken göz önünde bulundurmanız gereken püf nokta; sucuklarını fazla kızartmayın çünkü kıtır kıtır olacak hatta bir süre sonra yanacaktır. Bu da lezzetli bir tarif ortaya çıkarmaz. İsteğe göre biber, kaşar gibi alternatif lezzetlerde ilave ederek tarifinizi zenginleştirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here