Sonbaharda Gezilecek 10 Şehir

0
50
Sonbaharda Gezi

Sonbahar, her türlü tatil için en güzel mevsimdir. Ne de olsa halen daha yazı yaşayan yerler vardır, İşte dünyanın her yerinden, sonbaharda gezilebilecek 10 şehir…

Sonbaharda Gezilecek 10 Şehir

Prag

prag

Prag, Çekya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehirde turistik potansiyelin yanı sıra nehir kıyısında kurulu olmasının ve tarihi dokularının da önemi çoktur. Sonbahar ayında da her mevsimde olduğu gibi bambaşka bir atmosfere sahip olan Eski Yahudi Mahallesi, Astronomik Saat Kulesi, Vltava Kıyısı, Eski Şehir Bölgesi ve Karl Köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. İstanbul’dan iki saate yakın bir uçuşla ulaşılması mümkün olan Prag’a haftanın her günü çok sayıda karşılıklı uçuş düzenlenmektedir. Konaklama bakımından ise Avrupa’nın pek çok kentine göre son derece ucuz olan Prag, zincir otellerin yanı sıra uygun fiyatlı pansiyonları da barındırır.

Hurgada

hurgada gezisi

Mısır’ın en büyük şehirlerinden olan, son zamanlarda tavan yapan tarihi potansiyeli de dikkate alındığı zaman Hurgada sonbaharda denize girmek ve yerel yaşamı keşfetmek adına eşsiz bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda fiyatlar da ucuzdur ve çok uyguna konaklama imkanları elde edilebilmektedir. Bilhassa Hilton ve Sheraton gibi otellerin oldukça konforlu konaklama seçenekleri mevcuttur. Türkiye’den her gün birden fazla hava yolu firması tarafından uçuş icra edilmektedir. Aynı zamanda Hurgada’nın eskiden bir balıkçı kasabası olduğunu da bilinmelidir. Soma Bay, Hurgada Kum Müzesi ve Hurgada Marina görülmeden dönülmemelidir. Hurgada yaz aylarında aşırı sıcak olacağından dolayı sonbahar ayları en uygun seyahat tarihleridir.

İstanbul

istanbul-gezi-rehberi

İşte hem Türkiye’nin hem de dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi olan İstanbul, her mevsim güzel olmasının yanında sonbahar aylarında bambaşka bir renge bürünür. Dünyanın her yerinden ve Türkiye’nin tüm şehirlerinden günde birden fazla uçuşla direkt olarak gidilebilen İstanbul, Ayasofya, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı, Adalar, Balat, Taksim ve Beyoğlu gibi eşsiz yerlere sahiptir. İstanbul gezi rehberi Aynı zamanda tercihini yurt içinden yana kullanmak isteyenler adına da son derece uygun bir şehirdir. Green Park, Sheraton, Radisson Blu ve Hilton gibi seçeneklerin yanı sıra butik otellerin de varlığı ziyaretçileri hayli memnun edecektir.

Batum

batum-gezi-rehberi

Bu şehir de Türklerin ağırlıklı olarak bulunduğu bir şehirdir. Buna ek olarak bu şehirdeki pek çok ilgi çekici alanın sonradan turistik bir kent yaratmak adına inşa edildiğini bilmek gerekir. Şehrin her yanında ise her keseye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlardan pek çoğu dünyaca ünlü zincir otellerdir. Batum’a İstanbul’dan günde bir uçuş bulunmaktadır. Aynı zamanda kara yolu ile de ulaşılabilen Batum’a girmek için pasaporta dahi gerek yoktur. İntourist Palace Batumi, Sheraton Batumi ve Radisson Batumi’nin yanı sıra Hilton ve Divan Suites gibi sayısız kaliteli otel mevcuttur. Ayrıca Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Batum Botanik Bahçesi ve Alfabe Kulesi de görülmeye değerdir. Ancak bu şehrin sonbahar aylarında yağmurlu olabileceği ve bu nedenle tedbir alınması tavsiye edilir. Bununla beraber Batum’un yağmurunu tatmadan da bu şehir görülmüş kabul edilmez.

Lviv

lviv-gezi-rehberi

Ukrayna’nın en güzel kentlerinden bir tanesi olan Lviv, özellikle çikolataya hayran olanların kalbini çalacaktır. Çikolata müzesi mutlaka ziyaret edilmeli ve alışveriş yapılmalıdır. Aynı zamanda bu şehirde her biri bambaşka keyifli manzaralar sunan mimari de görülmeye değerdir. Nihayetinde uygun fiyatlı bir ülke olmasından dolayı ekonomik bir tatil isteyenlerin de beklentilerini karşılayacaktır. Her gün birden fazla karşılıklı uçuş ile Lviv ziyaretçilerini beklemektedir. Ramada, Atlas ve Jam oteller zincirlerinde kalınması tavsiye edilir. Sonbahar aylarında bir miktar soğuk olan bu şehir, hafta sonlarında kaçamak yapmak adına son derece sıcak bir şehre dönüşecektir.

Varadero

varadero-gezisi

Halihazırda değişim içinde olan Küba’nın artık değişimi neredeyse tamamlanmış ve Küba gibi olmayan Küba şehri olarak da tanımlanabilecek olan Varadero, eşsiz plajları ve tropikal havası ile görülmeye değerdir. Son derece şirin bir yer olan Varadero’da plajlar haricinde şehir gezintisi yapılacak yer pek azdır. Ancak sakin bir tatil arayışında olanların uğrak noktası olmaya adaydır. Türkiye’den Varadero’ya direkt uçuş şimdilik yoktur. Ancak Havana üzerinden erişmek yaklaşık üç saat sürecektir. Otel bakımından ağırlıklı olarak her şey dahil konsepti hakimdir. Zincir otel alışkanlığı Küba’da pek olmasa dahi Casa adı verilen devlet kontrolündeki kiralık evlerde kalmak da son derece keyifli olacaktır. Dört mevsim yazı yaşayan Küba’da bunaltıcı olmayan bir mevsim olarak görülen sonbahar ziyaret için en uygun aydır denebilir.

Porto

porto-gezi-rehberi

Hem uygun fiyatlı, hem modern hem de büyülü bir şehir arayanlar, bununla birlikte başarılı bir yemek kültürü beklentisi içerisinde olanlar için Porto muazzam bir seçenek olacaktır. Neredeyse her gün düzenli uçuşlar düzenlenen Porto, İstanbul’a olan benzerliği ile de dikkat çeker. Şehirde yapılacak en güzel şeyler ise yöresel mutfağı tatmak ve dar sokakları gezmektir. Porto, Avrupa’daki pek çok şehre göre daha makul fiyatlı otel seçenekleri barındırmasına ek olarak oteller beş yıldızlıdan pansiyonlara kadar son derece geni bir skalada mevcuttur. Bir Akdeniz ülkesi olduğundan dolayı sonbahar aylarını Porto son derece ılıman geçirmektedir.

Marakeş

marakes-gezi-rehberi

Marakeş de son zamanlarda popüler hale gelmiş şehirlerden bir tanesidir. Fas’ın en popüler şehirleri arasında yer alan Marakeş, karmaşık sokakları ile popülerdir. Aynı zamanda otantik bir yapıya sahip olması açısından da görülmeye değer bir kent olarak hafızalarda yer edecektir. Marakeş’e direkt uçuşlar haftanın her günü olmasa da her gün Kazablanka’ya gerçekleştirilen uçuşlar sonrasında aktarma ile bu kente ulaşmak mümkündür. Keza Fas’a gitmek için vizeye de gerek yoktur. Konaklama imkanları genel olarak makul olmakla beraber geleneksel hanlarda konaklamak Fas kültürünü yaşamak adına çok daha güzel olacaktır.

Bangkok

Tayland’ın başkenti olan Bangkok, uygun fiyatlarına rağmen uzak bir coğrafya olmasından dolayı pek çok zaman tercih konusu olmaz. Ancak Uzakdoğu’nun en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Sky Train adı verilen ulaşım araçları ve Wat Arun isimli simge yapı kentin simgeleri haline gelmiştir. Bu şehre her gün düzenlenen direkt uçuşlar ile son derece rahat bir şekilde ulaşılabilmektedir. Şehrideki oteller arasında en konforlu olanlardan bir tanesi ise dünyanın pek çok yerinde şubesi bulunan İbis Hotel’dir. Sonbahar aylarında bu şehir aşırı sıcaklardan bunaltmayacağından muhakkak bu mevsim tercih edilmelidir.

Reykjavik

reykjavik-gezisi

İzlanda’nın başkenti ve gerçek anlamdaki tek şehri olan Reykjavik, kuzey ışıklarını görmek isteyenler için birebirdir. Ancak sonbaharın son ayları kuzey ışıklarını görmek isteyenler adına çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Buna ek olarak İzlanda’nın doğal güzellikleri ve sıcak su kaynakları da ziyaret edilebilir. Nihayetinde İzlanda’nın ve bilhassa başkent Reykjavik’in çok pahalı bir yer olduğu akılda bulundurulmalıdır. Hilton ve Radisson gibi zincir oteller olsa dahi çok pahalıdır ve bunlardan ziyade butik otellerin tercih edilmesi daha ekonomik bir tatil imkanı sunacaktır. Sonbahar aylarında dahi aşırı soğuk olabileceği ihmal edilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here