Seyahatlerde Hangisi Daha Ekonomik

0
36
Seyahatlerde Hangisi Daha Ekonomik

Seyahatlerde Hangisi Daha Ekonomik, Seyahat etmek pek çoğumuz için hem gerekli hem de bir o kadar eğlenceli gezilerden biridir. Gerek iş nedeni ile gerekse turistik amaçla seyahat edilmesi mümkündür. Seyahat seçenekleri arasında karayolu ile seyahat ve hava yolu ile seyahat seçeneklerinden birini kullanmak olasılıklar arasındadır. Karayolu ulaşım ağı hemen hemen her yerde bulunurken uçak sahaları da günümüzde artık pek çok yerde bulunmaktadır. Uçak ile seyahat etmek zamanlama olarak özellikli olan seçimlerden birisidir. Genel bir tanımlamaya göre değerlendirdiğimizde uçak ve karayolu tercih edilme oranı bölgelere göre değişim göstermektedir. Karayolu ulaşım ağları ile pek çok kişi yurt içi seyahat etme olanaklarına sahip iken, uçak ile seyahat etmeyi tercih edenler ülke içi ve ülke dışı seyahat seçimlerinde daha sık bu ulaşım aracını tercih etmektedirler. Ülkemizde son yıllarda hızlı tren servislerinin devreye girmesi nedeni ile tren ulaşımını tercih etme oranı da azımsanmayacak kadar önemlidir. Otobüs yolculuğu ise yine en sık kullanılan ulaşım ağlarının başında yer alıyor.

ulasim-araclari

Hangi Ulaşım Ağını Kullanacağımıza Nasıl Karar Verebiliriz?

Yolculuk yapmadan önce hangi seçenekler ile yolculuk yapmanın gerekli olduğuna karar vermek önemlidir. Eğer zaman ile ilgili yetişilmesi gereken bir yer varsa uçak doğru bir seçim olacaktır. Uçak yolculuğu hem manzara açısından hem de daha rahat olacağı için daha Avantajlıdır. Otobüs yolculuğu da hem bölgelere göre seçimi yapılan hem de uçak ile seyahat etmekten korkan kişiler için sıkça tercih edilmektedir. Tren yolculuğu ise ulaşım ağının olduğu bölgelerde yapılabilecek olan bir seçimdir.

ucak-avantaj

Uçak İle Seyahat Etmenin Avantajları Nelerdir?

Uçak ile seyahat etmek pek çok açıdan değerlendirildiğinde son derece avantajlı olan seçimlerden biridir. Öncelikle daha uzun süren yolculuk zamanlamasına göre daha kısa yolculuk yapabilme olanağı sağladığı için tercih edildiğinde her anlamda avantajlı olabilmektedir. Uçak bilet fiyatları ise gidiş dönüş alımına, daha önceden bilet satın alma ve kampanya durumuna göre avantajlı seferler olarak da tercih edilebilmektedir. Daha önceleri daha pahalı olarak değerlendirilen uçak bilet fiyatları şimdilerde ise çoğunlukla otobüs seferleri ile hemen hemen eşit bir fiyat aralığında olmaktadır. Uçak ile özellikle yurt dışı seyahatlerinde zaman açısından son derece avantaj sağlanmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde uçak ile ilgili yapılan araştırmalar uçak yolculuğunun tüm diğer yolculuklara göre daha güvenli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uçak ile seyahat etmek;

  • Zaman kazandırır
  • Yurt dışına daha kısa sürede ulaşım sağlar
  • Seyahat süresinin azalması nedeni ile fiziki rahatlık sağlar
  • Daha sağlıklı ve yorucu olmayan bir süreç kazandırır
  • Bilet seçimleri erken süreçte tedarik edildiğine daha ekonomiktir
  • Aile yolculukları için oldukça uygundur

otobus

Otobüs  İle Seyahat Etmek Hangi Açılardan Avantajlıdır?

Otobüs yolculuğu da günümüzde en sık tercih edilen seyahat seçimlerindendir. Otobüs yolculuğu diğer yolculuk seçimlerine göre daha sık kullanılsa da avantajlarının yanınsa dezavantajlarını da gözden kaçırmamak gerekiyor. Özellikle uzun yolculuklarda fiziki olarak sıkıntılar yaratabilmektedir. Aile yolculuklarında çocuklar ile yolculuk yapılıyorsa zorlu bir süreci de beraberinde getirebilmektedir. Ama bir diğer tarafı ile de otobüslerin mola vermesi ve yolculuk esnasında farklı şehirlerden ve farklı yerlerden geçmesi de yer ve konum kavramını tanımak açısından da son derece keyiflidir.

dogu-expresi

Neden Tren Yolculuğunu Seçmek Gerekiyor?

Tren yolculukları hala günümüzde tercih edilen seçeneklerden biridir. Özellikle nostalji yaşamayı sevenler için tren yolculukları vazgeçilmezlerden biridir. Öncesinde daha klasik tren yolculukları yapılmakta iken günümüzde ise bunun yerini hızlı tren olarak adlandırılan ve ulaşım olarak daha kısa yolculuk yapılabilmesine olanak sağlayan özellikle araçlar almıştır. Tren yolculuklarında yataklı tren olarak da bilinen özellikte araçlar bulunmaktadır. Ülkemizde bazı bölgelerde şu an seferlerinin yapıldığını bildiğimiz hızlı trenler sıkça kullanılan ulaşım ağlarından biridir. Hızlı tren ağlarının yine bazı bölgelerde hayata geçirilmek için tamamlanmak üzere çalışmaları yapılmaktadır. Tren yolculuğu en eğlenceli yolculuklardan biridir. Genellikle öğrencilerin daha çok talep ettiği yolculuk olarak tanımlansa da özellikle son dönemlerde gezi turları için sıkça tercih edildiği de bilinmektedir. Yolculuk seçimleri tamamen kişilerin kendi tercihleri ile alakalı bir durumdur. Uçak daha avantajlı bir ulaşım aracı olsa da gereken kişilerin uçak korkusu gerekse bazı bölgelerde uçak istasyonlarının olmaması gibi gerekçeler ile tercih edilmeyebilir. Otobüs yolculu en çok tercih edilen ama kendi içinde de sıkıntıları olan bir seçim olabilmektedir. Her ulaşım ağının kendine göre artıları söz konusudur. Tercih seçenekleri kişilerin hem sosyal hem de ekonomik durumlarına göre değişkenlik göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here