Seyahate çıkmadan önce ne tür hazırlıklar yapılır

3
63
gezi-bloglari

Seyahate çıkmadan önce ne tür hazırlıklar yapılır Tatile çıkmaya hazırlandığınızda en başta yapmanız gerekenlerdendir. Bavul hazırlamanın da bazı püf noktaları vardır. Öncelikle tatile giderken alınacaklar listesinde yazan şeyleri yurt dışına gidiyorsanız ona göre değerlendirirsiniz.

Uçak Biletleri, pasaport, cüzdan, fotoğraflı kimlik kartı, nakit para (gittiğiniz ülkenin para birimi), varsa seyahat çeki, önceden araştırdığınız otel, kiralık araba vb. bilgiler, düzenli kullandığımız ilaçlar ve ağrı kesici gibi ihtiyaç anında kullanılacak ilaçlar, haritalar, telefon şarjı.

Seyahate Çıkmadan Önce Ne Tür Hazırlıklar Yapılır?

Hayatın büyük bir kısmını stres oluşturmaktadır. Yaşanılan yoğun iş, okul veya sınav süreci gibi pek çok faktör bireyleri strese sokmakta ve yaşanılan stres sonucunda pek çok zarar meydana gelmektedir. Bu nedenle bireyler yoğun baskı ve stres altında yaşanılan günleri tercihe göre günü birlik veya uzun seyahatlerle atmak istemektedirler.

gezi-bloglari

1Kişisel Bakım İçin Bulundurulması Gerekenler

guvenlik

Kişisel bakım için bulundurulması gerekenler; Küçük boy saat (alarmlı), gidilecek yer adresleri ve kalemler, gözlük, güneş gözlüğü ve/veya lensler, anti-bakteriyel jel ya da mendilleri, el kremi, küçük acil durum çantası, seyahat yastığı, kulak tıkacı, açlığı gidermek için kolay bozulmayan gıdalar.

2Güvenlik İçin Bulunması Gerekenler

bebek

Güvenlik için bulunması gerekenler; Bagaj kilitleri, bagaj isim etiketleri, kıyafet çantası, kıyafetleriniz için bir bavul, dikiş seti. Bavula konacak bayan kıyafetleri. İç çamaşırı, giymeyi planladığı kıyafetler, özellikle gezerken rahat edebileceği şort, tshirt gibi spor kıyafetler, şapka (çantada kıvrılarak taşınabilecek cinsten), eldiven, bere ve kaban yada manto (kış için), pijama, mayo, ayağınızın rahat edeceği terlik, spor ayakkabısı, bir akşam yemeği için giyebileceğiniz bir ayakkabı ve elbise olabilir.

Bavula konacak erkek kıyafetleri; Atlet, boxer, tişört (uzun kollu, kısa kollu, kolsuz) ve diğer giymek istediği kıyafetler, rahat yürüyüş yapmayı planlıyorsanız şort, tshirt vb. spor kıyafetler. Bunun dışında almak istediğiniz diğer kıyafetler ve bunlara uygun ayakkabılar. Pijama, şapka, eldiven, mayo, bere de unutulmaması gereken diğer kıyafetlerdir. Tabi bunlar yaz ya da kış mevsimine göre değişebilecek kıyafetlerdir.

3Bebek Çantasında Bulunması Gerekenler

bavul

Eğer bir bebeğiniz varsa onu da düşünmek zorundasınız. Bebek çantasında bulunması gerekenler; Biberon ve hazire çocuk maması, hazır kavanoz çocuk maması, mama saklama kapları ve kaşık, pijama, bebek kıyafetleri, bol miktarda ıslak mendil, bebek bezi, bebek çantası, emzik, araba koltuğu/pusete dönüşebilen cinsten, sırtta yada karında bebeği taşımak üzere kanguru, oyuncaklar, taşınabilir yolculuk karyolası, bebek güneş kremi.

Çocuk çantasında bulunması gerekenler; çocuğunuzun oynayacağı en sevdiği oyuncaklar, iç çamaşırı ve çoraplar, kıyafetler, ayakkabılar, güneş kremidir.

Bakım ürünleri çantasında bulunması gerekenler; Diş fırçası koruyucu, tuvalet malzemelerini koyacak çanta, diş macunu ve diş fırçası, şampuan ve sac kremi, küçük fırça, cilt bakim ürünleri, sabun, tras makinesi ve kremi, güneş kremi, deodorant, parfüm. Tabi ki tatile gidince tatil anılarınızı da yaşatmak istersiniz. Peki, bunun için ne yapabilirsiniz? Portatif çanta (hediyelik eşyaları taşımak üzere), fotoğraf makinesi, yedek piller, hafıza kartı, alışveriş yapılacak yerlerin adresleri çantada olması gerekir.

Yanınıza kıyafet alırken, öncesinde evinizde deneme yapınız. Çünkü genelde tatile giderken çok kıyafet alırız ve hiç giymeden gereksiz yere taşımış oluruz. Eğer gezmek görmek yeni yerler keşfetmek amaçlı bir tatil yapacaksanız, rahat spor kıyafetler almak en iyisidir. Tabi ki ayakkabı konusunda da aynı şekilde bu püf noktası geçerlidir. Rahat ayakkabılar seçiniz ve bol bol gezebilirsiniz. Atıştırmalık olarak yanınıza muhakkak bir şeyler alın. Meyve, fındık, ceviz gibi yiyecekler alabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de taşıması kolay. Tatiliniz için en önemlisi ise iyi bir araştırma yapmanızdır. Çünkü gideceğiniz yerde vakit kaybetmeden dolu dolu bir tatil yapmak istiyorsanız, muhakkak yemek yiyeceğiniz yerleri, gezeceğiniz tarihi yerleri ve ihtiyaç anında gidebileceğiniz hastane vb. yerleri muhakkak araştırmalısınız. Böylelikle güzel bir tatil geçirebilirsiniz. En önemlisi de kalacağınız yerin konumuna önceden bakmanızdır.

4Seyahat Uzunluğu Nasıl Belirlenmelidir?

Her insan seyahat etmeyi, gezmeyi, görmeyi, yeni yerler keşfetmeyi sever. Ancak günlük hayatın koşturması buna izin vermez. Bu nedenle seyahat etmek için uygun zaman kollanır. Eğer çok fazla seyahat edilecek vakit yok ise günübirlik seyahatler tercih edilmelidir. Sabah erkenden yola çıkılarak belirlenen bir yere gidilerek geçirilen vakitlerde de bireyler kendilerinde hissettikleri yüklerden biraz da olsa kurtulduklarını göreceklerdir. Ayrıca günübirlik yapılan seyahatler maddi uzun seyahatlere kıyasla daha az maddi sonuçlar doğurmaktadır. Yakın mesafeler tercih edileceği için ulaşım masrafları da düşecektir. Ayrıca seyahat uzunluğunu belirlerken dönüş yorgunluğu da hesap edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, uzun süreli yolculuklarda hangi ulaşım aracı kullanılırsa kullanılsın insan vücudunu yormaktadır. Bu nedenle seyahat gününün uzunluğu dönüş süresi göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır.

5Seyahate Çıkmadan Önce Neler Alınmalıdır?

Seyahate çıkmadan önce bireyler gidecekleri yerlerde kullanmak üzere yeni eşyalar almaktadırlar. Bunun için çıkılan alış verişlerin büyük bir kısmını yeni giyecekler oluşturmaktadır. Daha sonrasında seyahatin mevsimine göre alınması gereken ihtiyaçlar gelmektedir. Örneğin, yaz mevsiminde çıkılacak bir seyahatte güneş kremi, plaj havlusu, plaj terlikleri, güneş gözlüğü en önemli ihtiyaçlar arasındadır. Ancak bu seyahatin mevsiminin kış olduğu düşünüldüğünde bu ihtiyaçlar tamamen farklılık gösterecektir. Kalın giysiler, botlar veya çizmeler, kar montu, şapka ve kaşkol en önemli ihtiyaçlar olacaktır.

6Seyahat Etmeden Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Seyahat etmeden önce yapılması gerekenlerden biride yol mesafesi ve yol güzergâhı, gidilecek ulaşım aracının kontrolünün sağlanmasıdır. Örneğin, otobüs ile ulaşım gerçekleşecekse biletin saati muhakkak kontrol edilmelidir. Bu durum tren, vapur, uçak gibi saatle hareket eden diğer ulaşım araçları içinde geçerlidir. Eğer bireyler kendi araçları ile gidecekler ise kendi araçlarının kontrolünü bir gün önceden uzman kişilere yaptırmalıdır. Olası bir kaza veya arıza durumu bu şekilde önlene bilinecektir. Diğer bir kontrol edilmesi gereken bireylerin yanlarına kimliklerini aldıklarından emin olmaları için kimlik kontrolüdür. Kimliği yanında olmayan bireyler seyahat sırasında zorluklar yaşayabilir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here