Seyahat Sigortası Hangi Durumlarda Geçerlidir?

0
40
seyahat sigortası

Seyahat sigortası, tatil öncesinde yapılması gereken sigorta türlerinden biridir. Karşılaşılması muhtemel sorunlara karşı, oluşacak riski güvence altına almak için önem taşır.

Seyahat Sigortası Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Seyahat Sigortası Nedir?

seyahhat-sigortası-nedir

Seyahat sigortası, tatil esnasında oluşabilecek uçak iptalleri, ulaşım araçlarındaki arıza ve gecikmeler. Kazalar sonucunda meydana gelebilecek  maddi kayıpları, önceden belli bir bedel ödeyerek risklere karşı, kişinin kendini güvence altına almasıdır. Sigortacılık, gelişmiş toplumlarda yaygın olarak kullanılan bir aktüerya hesabıdır.

Kişinin kendini her türlü riske karşı güvence altına alması, riskin oluştuktan sonra meydana gelebilecek maddi kayıplarla  kıyaslandığında, çok az bir bedelle sigorta yaptırmış olması,  ihtiyatlı bir yaklaşımdır. Seyahate çıkmadan önce, özellikle çalışan kesimin, izin tarihlerini ayarlarken bir takım aksaklıkların olması, dönemsel ani değişikliklerin olması ihtimal dahilindedir. Önceden alınan biletler, erken rezervasyon tatil planları için ileriye dönük program yapmanın güç olduğu meslek kollarında çalışanlar için de seyahat sigortası yaptırmak gerekli olmaktadır.

Seyahat Esnasında Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

seyahat-saglik-sigortası

Seyahat esnasında oluşabilecek riskler çok çeşitlidir. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı seyahatlerde oluşabilecek riskleri kısaca sıralamakta yarar var.

Seyahatin iptali söz konusu olduğu zaman, bu iptallerden oluşabilecek fark ücretleri gibi her türlü maddi zararı karşılamak maksadı ile yapılır.

Özellikle uçuşlarda yaşanan aksaklıklara bağlı olarak, varış noktasında bulunan  konaklama yerinde oluşacak otel gün kaybı, seyahate bağlı her türlü gecikmeden oluşabilecek zararı karşılamak için kullanılır.

Özellikle yurtdışı seyahatlerde, sık karşılaşılan durumlardan biri de seyahat sırasında hastalık ve kaza geçirme gibi durumlarda, yurtiçinde yapılan sağlık sigortası geçersiz olabilir. Bu yüzden yurtdışı seyahatlerde, sağlık riskini göze alarak yaptırılacak seyahat sigortasının  içerisine konulacak tıbbi müdahale ile risk güvence altına alınabilir.

Bavulların seyahat esnasında, özellikle ulaşım araçlarında kaybolması ya da karışmasından ötürü oluşabilecek aksaklık ve gecikmelere bağlı olarak maddi zararın karşılanması da kişilerin tatil sırasında huzurlu seyahat etmelerinin güvencesidir.

Seyahat Sigortasının Önemi

Tatil esnasında gerek yolculukta gerekse de konaklama yerinde olsun, sürpriz bir şekilde oluşan aksaklıklar, hastalıklar, her türlü kazalardan oluşacak maddi kayıpları güvence altına almak için yapılır. Oluşabilecek aksaklıklar düşünüldüğü takdirde önden yaptırılan seyahat sigortasının gerekliliği, olası riskle kıyaslandığı takdirde,  yaptırılmasının önemi daha net anlaşılır. Seyahat sigortasının içerikleri, kapsam ve teminatları her sigorta şirketinde farklılık göstermektedir. Kişi kendi durumuna uygun hizmeti sunan bir şirketle anlaşarak güvenli bir tatil için ilk adımı atmış olur.

Seyahat Sigortasında Süre Seçimi

Seyahat sigortasında süre, kişinin isteğine, seyahatin süresine göre değişkenlik gösterecektir.  Her sigorta şirketinin yaklaşımı farklı olmakla birlikte, genelde bir hafta ile bir sene arasında değişen süreler yaygındır.

Yurtdışında Seyahat Etmek İsteyenler İçin Seyahat Sigortası Yaptırmanın Önemi

Yurtdışında Seyahat Etmek

Seyahat sigortası önceden çok yaygın olmamakla birlikte, günümüzde yavaş yavaş önemi daha anlaşılır hale gelmiştir. Yurtdışına yapılan seyahatlerde gerekliliği daha da göze çarpar.  Önceden özellikle vizesiz gidilen yurtdışı seyahatlerinde, seyahat sigortası yaptırmak yaygın değilken,  bugün oluşabilecek riske karşı bilinç düzeyi yükselmiştir. Seyahat sırasında, özellikle aktarmalı uçuşlarda kaybolan ya da karışan, unutulan valizler, tatilden alınacak keyfi azaltmakta, valizin gelmesini beklerken geçen sürede ise ister istemez o ülkenin para birimine endeksli olarak, valizdeki günlük kullanımın gerekli olduğu eşyaların alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Çok farklı kültürler, buna paralel olarak ta  farklı dünya mutfakları demektir. Vücudun alışkın olmadığı malzemelerle hazırlanmış yemekler, karışık soslar, baharatlar ve tanınmamış otlar,  yabancı kültürden gelen birinde alerjik enfeksiyon, mide-bağırsak rahatsızlıkları ile sonu zehirlenmelere kadar varabilecek, acil tıbbi müdahaleyi gerekli kılacak durumlara sebebiyet verebilir. Bu durumda yurtdışında yapılacak bir müdahale, hastane ve yatak hizmeti, kişinin ciddi maddi kayıplar ile karşılaşmasına sebep olabilir. Seyahat edilen ülkenin kuru  düşünüldüğünde,   tatil için gidilen  ülkedeki hastane hizmetinin, yurtiçindeki hastanelere nazaran  misli katları ile ödenmesi söz konusu olabilir.

Seyahat Sigortası Yaptırmanın Önemi

Kur yakın olsa bile,  bazı ülkelerde hastane hizmeti insanı ciddi zararlara sokacak durumlara sebep olabilir. Bu durumlar düşünüldüğü takdirde, özellikle yurtdışı tatillerde seyahat sigortası yaptırmanın gerekliliği öne çıkar. Ferdi olarak bu zararlar söz konusu iken, ailecek ve bilhassa çocukların da olduğu yurtdışı tatillerinde seyahat sigortası yaptırmak daha da önem taşır.  Görüldüğü gibi,  gidilecek ülkenin şart koşmasına bağlı olmaksızın seyahat sigortası yaptırılması. Kişinin kendi menfaat ve güvencesini teminat altına almak için gerekli unsurların başında gelmektedir.    

Seyahat sigortalarını yaptırırken, sigorta başlangıcı ile bitiş tarihine bakılmalı, kapsamları ayrıntılı olarak okunmalıdır.  Özellikle kaç kişi için yaptırılacaksa,  kişilerin adları belirtilmiş olması gerekir. Seyahat edilecek ülkenin vize koşullarına uygun düşecek bir seyahat sigortası yaptırmak yerinde olacaktır. Seyahat sigortasının da elbette karşılamayacağı durumlar bulunmaktadır. Örneğin: Seyahat edilen ülkede oluşabilecek rahatsızlıkların dışında, keyfiyet gösteren sağlık harcamaları, check-up’lar, yurtiçinde yaptırılan seyahat sigortasının,  gidilen ülkede de seyahat sigortasını karşılayabileceği durumlar araştırılmalıdır. Yurtdışında oluşabilecek her türlü tıbbi müdahale ile yatış fatura ve evrakları alıp, saklamak önemlidir. Çünkü beyan esasına göre bu evrakları vermek, ona göre yapılan harcamaların iadesi hususunda önem taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here