Serpme Kahvaltı Mı? Açık Büfe Kahvaltı Mı?

0
179
serpme kahvaltı

Kahvaltı çeşidi kişiden kişiye değişen bir kültürdür. Kimi kişiler serpme kahvaltıyı severken kimileri de tercihini açık büfeden yana yapar. Aslına bakılırsa her ikisinin de hem avantajı hem dezavantajı bulunmaktadır. Sonuç olarak bu kişilerin tercih sebebi ve zevklerine hangi çeşit kahvaltı uygunsa onu seçmelerine göre değişmektedir. Serpme kahvaltı ve Açık Büfe kahvaltı arasındaki farklardan ve avantaj-dezavantajlara biraz değinirsek, hangi kahvaltı türünün daha iyi olduğu konusunda karar vermeye yardımcı olabilir.

Serpme Kahvaltı Mı? Açık Büfe Kahvaltı Mı?

Serpme Kahvaltı Nasıl Olur?

Serpme kahvaltı türü adı verilen kahvaltı da, kahvaltı çeşitleri ortaya serpme şeklinde gelmektedir. Bu kahvaltı türünde eğer gelen serpme kahvaltı da yemediğiniz veya sevmediğiniz bir yiyecek varsa, pek seçme şansınız olmamaktadır. Serpme kahvaltı menüsünde ne varsa yense de yenmese de ortaya gelmektedir. Serpme kahvaltı menüsünde genellikle ortaya gelen ürünler,

 1.     Peynir çeşitleri
 2.     Reçel ve Bal çeşitleri
 3.     Zeytin çeşitleri
 4.     Domates, salatalık
 5.     Çay
 6.     Salam tabağıdır.

Bazı Serpme kahvaltı menülerinde börek, omlet, vb. ürünlerde bulunmaktadır. Bu kahvaltı mekânının tarzı ile ilgili bir durumdur. Serpme kahvaltı menüleri ortalama kişi başı ücret olarak, 30 TL. ile 90 TL. arasında değişmektedir.

Açık Büfe Kahvaltı Nasıl Olur?

Açık Büfe Kahvaltı ise tüm kahvaltılık ürünlerin olduğu stantlardan, istenilen veya sevilen ya da yemek istenilen yiyecekleri kişi kendisi seçip almaktadır. Açık büfe kahvaltının avantajı, sevilmeyen ya da yemek istenmeyen yiyeceklerin yemek zorunda kalınmamasıdır. Açık büfe kahvaltı da bulunan yiyecekler sınırsızdır. Peynir çeşitleri, zeytin çeşitleri, yumurta çeşitleri, börek, sosis, salam çeşitleri, pan cake, reçel çeşitleri, fındık, fıstık ezmesi, meyveler, kuruyemişler, corn flex, süt, çay, meyve suları, kahveden oluşan zengin çeşitlere sahiptir. Açık büfe kahvaltı ücretleri de kişi başı ortalama 25 TL. ile 60 TL. arasındadır.

İstanbul’ da Kahvaltı Mekânları

İstanbul’ da hem açık büfe kahvaltı hizmeti veren, hem de serpme kahvaltı hizmeti veren çok çeşitli mekânlar vardır. Bunlardan bilinen ve tercih edilen birkaç tanesini sıralamak gerekirse,

 • Rumelihisarı’nda bulunan Lokma’ ya bir uğramakta fayda var.
 • Aşşk Kahve, Nişantaşı ve Kuruçeşme’de 2 şubesi bulunmaktadır.
 • Beşiktaş’ ta bulunan Fincan Kahve, serpme kahvaltısı meşhurdur.
 • Bebek’te bulunan Mangerie’de, sadece Pazar günleri değil, haftanın yedi günü kahvaltı servisi vardır.
 • Moda Teras, Moda’nın güzel mekânlarından biridir. Adalara karşı açık büfe kahvaltı etme keyfini yaşatmaktadır.
 • Kırıntı Cafe, Nişantaşı’nda kahvaltı seçenekleri göz doldurucu ve lezzetli, özellikle Türkiye’de Amerikan tarzı kahvaltı sevenler için uygun bir mekân.
 • Namlı Gurme Karaköy’de hizmet veren, peynirin ve şarküterinin her çeşidinin bulunduğu güzel bir kahvaltı mekânıdır.
 • Nar Cafe & Restaurant, taze meyve suları ve özel kahvaltı tabakları menüsünü denemek için Rumelihisarı’nda bulunan Nar Cafe’ye uğramak gerekir.
 • Van Kahvaltı Evi Nişantaşı’nın keyifli ve yer bulmanın zor olduğu güzel bir mekândır
 • Cihangir’de bulunan, Kahve 6, keyifli bir ortama sahip bir köşede kitap okuyup kahvaltı etmenin keyfini yaşatan bir mekândır.

Daha birçok kahvaltı mekânına sahip olan, İstanbul’un, farklı semtlerdeki farklı konseptlere sahip, en çok bilinen mekânlarından bazılarıdır. Daha çok çeşitli kahvaltı edilebilecek mekânlar bulunmaktadır. Her bir kahvaltı mekânının kendine özgü konsepti bulunmaktadır. Kimi açık büfe kahvaltı hizmeti verirken kimi de serpme kahvaltı hizmeti sunmaktadır. Serpme Kahvaltı mı? Açık Büfe Kahvaltı mı? sorusunun kararı, tamamen müşterilerin zevkine ve tercihine kalmış bir konudur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here