Selanik Gezilecek yerler

0
96
Selanik Gezilecek yerler

Selanik Gezilecek yerler Bizim tarihimiz açısından da büyük önemi bulanan Selanik Yunanistan’ın Atina’dan sonraki ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda Yunanistan’ın kültür başkenti olarak bilinir. Selanik, tarih boyunca birçok kültürlerin etkisinde kalmıştır. Günümüzde ise Yunanistan en popüler ve turizm şehirlerinden birisidir. Selanik Gezilecek yerler Tarih açısından ve güzelliklerini görmeniz açısından Selanik’i görmenizi tavsiye ederim.

Selanik Gezilecek yerler

Selanik gezilecek yerler neresi sorusunda cevap olarak Selanik’te neredeyse tüm sokaklar denize çıkmaktadır. İnsanları oldukça sıcakkanlıdır ve yapı olarak bizlere çok yakındırlar. Selanik’te yürüme mesafesinde görebileceğiniz çok farklı yerler bulunmaktadır. Selanik sahilinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Selanik’i tepeden seyretmek istiyorsanız, Yedi Kule Zindanları veya Ano Poli bölgelerine çıkmalısınız. Selanik Gezilecek yerler Eğlence için Ladadika bölgesini, yerel ortamı görmek için Kamara meydanını ziyaret edin. Şunu söyleyebilirim, Selanik’te eğlenceden, alışverişe, doğa güzelliğinden tarihi dokulara ait birçok özelliği bulabileceksiniz. Şehrin sembolü olan Beyaz Kule sahilde bulunmaktadır, mutlaka görmenizi önermekteyim. Görebileceğiniz tarihi birçok meydan ve eser bulunmaktadır.

Selanik Gezi Rehberi

Yunanistan’ın kültür başkenti olma özelliğine sahip Selanik, kültürel, ekonomik ve ticari anlamda oldukça gelişmiştir. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu şehir kültür, tarih bakımından zengin olduğu gibi doğal güzelliği bakımından da turistleri çeken bir özelliğe sahiptir. Son zamanların turizm mekanlarından biri haline gelmiştir. Selanik genel olarak ılıman bir iklime sahip olduğu için yaz kış ziyaret edilmeye uygundur. Oldukça da ekonomik olan bu şehre hem yerli hem de yurt dışından yabancı turistler sıklıkla ziyarete gelmektedir.

Selanik gezilecek yerler tarihi ve kültürel yapılar bakımından zengin bir şehirdir. Buraya gelenler sahil boyunca yürüyüşe çıkabilir hem denizin hem de var olan tarihi dokunun keyfini çıkarabilirler. Düzenli bir şekilde planlanmış olan bu şehirde nefis bir sahil yürüyüşü ile Selanik’in tarihi dokusunun içine girebilirsiniz. Şehri eğer kuşbakışı olarak yukarıdan izlemek isteyenler Yedi Kule Zindanları’nı tercih edebilir. Selanik’in ana meydanı olan Aristotelous meydana mutlaka gezilip görülmelidir. Bu meydandan kurulan yöresel pazarları ziyaret edebilir, gece hayatının ve alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Buranın sahil şeridi kısmında yer alan Beyaz Kule’de yine görülmeye değer güzelliktedir. Aynı zamanda görülmeye değer olan bir diğer güzellik ise kültürel ve tarihi dokusu ile bilinen Agia Sofia Kilisesi’dir.

Selanik-Bedesten

2. Mehmet döneminde inşa edilen bedesten (1455-1459) Venizelou ve Solomou Sokaklarının köşesinde bulunuyor, Hamza Bey Camisinin ve kentin eski belediye binasının karşısında bulunan bedestenin Dört kenarının her birinde ayrı giriş kapıları bulunan dikdörtgen bir yapı. Binanın 6 adet kurşun kaplama kubbesi var. 1917 de çıkan ve Kentin büyük bir kısmını yok eden yangından önce Bedesten’de 113 adet dükkân bulunuyordu

6Ne Zaman Gidilir?

selanikte-nerede-kalinir

Selanik iklim yapısından dolayı her mevsim ziyaret edilebilecek bir yerdir. Yaz aylarında sıcaklık biraz yüksek olmakta ama, denizi sevenler için uygun bir zamandır. Kış ayları sert geçse de sıcaklık 4 ile 7 derece arasında seyretmektedir. Yani her mevsim ziyaret için uygun bir şehirdir. Gezmek için en uygun zamanı sorarsanız, sizlere bahar mevsimlerinde gitmenizi tavsiye ederim, mayıs ayı ya da eylül sonu Selanik turistlerin en fazla uğradığı zaman dilimleridir. Doğal güzellikleri ile sonbaharda romantik görüntüler ortaya çıkmaktadır.

5Selanik’te Konaklama

Komşu ülke Yunanistan’ın kültür başkenti olan Selanik’te sürekli olarak çeşitli festivaller ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Selanik Gezilecek yerler Çok eski bir geçmişi olan şehir merkezinde gelen misafirlerin konaklaması için çok fazla alternatifler bulunmaktadır. Öncelikle ziyaret amacınıza ve gideceğiniz yerlere göre bölge belirlemeli ve o bölgeye yakın yerlerdeki konaklama seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Selanik merkezde çok sayıda otel bulunmaktadır. Seyahatinizi önceden planladıysanız, erken rezervasyon seçeneklerinden faydalanarak otellerden uygun fiyatlara yer ayırtabilirsiniz. Şehir merkezinde otel fiyatları günlük, 10 ile 120 euro arasında değişmektedir.

4Şehir İçi Ulaşım

Selanik yapı olarak, ziyaretçilerin görmek isteyeceği tüm tarihi yerler birbirine çok yakındır. Tüm yerleri yürüme mesafede bulunakta ve yürüyerek hepsini gezebilirsiniz. Yürümeyi sevmiyorsanız, toplu taşıma seçenekleri mevcuttur. Otobüsler ile istediğiniz yere gidebilirsiniz. Selanik’te metro ve tramvay ulaşımı yoktur, tüm toplu ulaşımlar otobüsler ile sağlanmaktadır. Farklı alternatifler olarak, taksi ve araç kiralama seçenekleri de vardır. Havayolu ile gitmişseniz, Makedonya uluslararası havalimanı şehir merkezine 15 km mesafede bulunmaktadır. Şehir merkezine toplu ulaşımlar otobüsler ile sağlanmaktadır. Selanik’te almış olduğunuz otobüs biletleri 70 dakika geçerlidir. Bu süre içerisinde aktarma yaparak aynı bileti kullanabiliyorsunuz.

3Selanik Yemekleri

selanik-gece-hayati

Kültürel başkent olarak görülün Selanik’te Yunan mutfağının en güzel yemeklerini tadabilirsiniz. Yunan mutfağına ait tatlı, tuzlu tüm yerel yemek çeşitleri bulunmaktadır. Selanik’te tüm lokantalarda, zeytin yağlı yemekler, balık ürünleri, sebzeler, taze otlar, peynir çeşitleri, et ürünleri, çeşitli mezeler, çok farklı tatlı türlerini bulabilirsiniz. Yemekler yanında Selanik’e özel içecek türleri, yunan kahvesi, uzo, frappe, ballı rakı, sek rakı, yunan birası gibi tüm içecek türleri sizlere sunuluyor. Özellikle kahvaltısı çok meşhurdur. Türk kahvaltı kültürüne yakındır ve Avrupa’nın en güzel kahvaltısına sahiptir.

Selanik Mutfağı

Yunan mutfağı, özellikle de Selanik mutfağı tuzludan tatlıya harika lezzetlerin ve tatların bulunduğu bir mutfaktır. Burada özellikle zeytinyağı ile hazırlanmış mezeler, peynir çeşitleri, deniz ürünleri, sebzeler ve taze otlar ile hazırlanmış yöresel yemekler dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bu yöreye özel çöp şişte meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Yunanlarda tıpkı Türkler gibi kahveye düşkündür ve kahvaltı sofraları bir şöleni andırmaktadır. Kahve içmek için pek çok şık ve birbirinden farklı dekora sahip mekân bulunur.

2Gece Hayatı

Selanik Gezilecek yerler Rehberi ile Selanik her geçen gün daha fazla misafir konuk etmeye başlamıştır. Son yılların en kıpır kıpır olan şehirlerinden birisidir ve uyumayan şehir olarak adlandırılmaya başlamıştır. Selanik’te günün her saatinde farklı alanlarda eğlencenin devam ettiğini gördük. Sizlerde gittiğinizde her saat eğlenebileceğiniz bir yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Son yıllarda gece hayatının en iyi olduğu 10 şehirden birisi seçilmiş. En güzel yanı eğlence olarak her kesim insana hitap edebilecek farklı mekanların olmasıdır. Tavernalarında Türkçe müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilir ve eğlenebilirsiniz. Eğlencenin sınırsız yaşandığı şehirde çok sayıda gece kulübü bulunmaktadır. En popüler gece kulüpleri ise sahil bölgesinde bulunmaktadır.

1Selanik Nerede?

Yunanistan’ın Makedonya bölgesinde bulunan Selanik, ülkenin ikinci büyük şehridir ve ege denizi kıyısındadır. Yunanistan’ın kuzeydoğusunda bulunmakta ve körfezi sayesinde, ekonomisi ve ticareti gelişmiştir. Selanik’e kara yolu veya deniz yoluyla da gidebilirsiniz. Ben Trakya gezisi kapsamında karayolu ile tüm bölgeyi gezerek gitmeyi tavsiye ediyorum.

Selanik Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın kuzeydoğusunda yer alan Selanik bu ülkenin en büyük ikinci şehridir. Ege Denizi’ne kıyısı olduğu için turizm açısından elverişli bir konumda yer alır. Burada Akdeniz iklimi kendini gösterdiği için yaz kış her mevsim gidilse de yaz mevsiminde talep daha çok artmaktadır. Buraya gidebilmek için pek çok seçenek bulunur. Öncelikle İstanbul çıkışlı olarak havayolu ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. 1 saat 20 dakika gibi kısa bir süre içinde ulaşım mümkündür. Selanik’e vardığınızda ise toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi araç da kiralayarak şehri gezebilirsiniz.

Selanik’te Nerde Kalınır?

Selanik merkezde, sahil şeridine yakın konumlanmış apart, ev, villa, otel, butik otel ve pansiyon bulunmaktadır. Her mevsim turist çeken bir şehir olduğu için gelmek, ziyaret etmek ve konaklamak isteyenler en az 2 ay önceden yer ayırtmalıdır. Böylelikle konaklamayı hem daha uyguna mal edebilir hem de konaklama sıkıntısı çekmemiş olursunuz.

Selanik’ten Ne Alınır?

Selanik’e gidip ne alacağı konusunda fikir sahibi olmak isteyenlere tüyo vermek gerekirse öncelikle en az Türk kahvesi kadar harika bir tada sahip olan yunan kahvelerinden satın alabilirsiniz. Bu yörenin kendine has kahvesinin çikolatalı ve vanilyalı gibi türleri de bulunmaktadır. Alınabilecek yiyecek listesinden devam etmek gerekirse yöresel bir lezzet olan bademli kurabiye, kavala kurabiyesi de alınmaya değer bir lezzettir. Atatürk evinin yanı başında bulunan dükkânlardan magnetler, hediyelik mini eşyalar alabilirsiniz. Selanik baharatları ile de ünlü bir şehirdir. Buraya geldiğinizde baharatçılardan çeşitli ve farklı lezzetlerde baharat çeşitlerinden de bulabilir, satın alabilirsiniz. Antika pazarlarından antika alabileceğiniz gibi el yapımı kolye, bileklik, küpe tarzı aksesuarlarda alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here