Salda Gölü Konaklama Önerileri

0
221
Salda Gölü

Burdur ilindeki Salda gölü son zamanlarda oldukça fazla misafir ağırlamakta. Göle günü birlik olarak gelenler olsa da kalmak için gelenlerin sayısı da bir hayli fazla.Özellikle uzak mesafelerden gelen misafirlerin çoğu buraya konaklama maksadı ile de geliyorlar. Bölgeye ilk defa gelenler ise önceden bilgi sahibi olmadıkları için konaklama konusunda problemler yaşıyor. Bölgede 4 gün kaldıktan sonra hazırladığım salda gölü konaklama önerileri, misafirlerin hazırlıklı olarak gelmesine yardım edecektir.

Salda Gölü Konaklama

salda-golu-hakkinda

Salda Gölü Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırılan Salda gölü, Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunuyor. İlçenin merkezi ile mesafesi ise yaklaşık 4 km civarında. Bir krater gölü olan Salda gölü aynı zamanda dünyanın da beşinci en temiz gölü olarak seçilmiştir. 196 m. derinliği ile ülkemizin en derin gölü olan Salda, turkuaz renkli suları ile dünyadaki bir çok ünlü sahilden daha güzel bir görünüme sahiptir. Bembeyaz kumları ve muhteşem ormanlarla çevrili olan göl bölgesinde, 75 adeti koruma kapsamında olan toplam 110 çeşit kuş türü de bulunmaktadır.

Bu kuşların bir kısmını özellikle sabah saatlerinde çıplak gözle izleme fırsatı da buldum. Göle yüzmek için girdiğimde biraz ilerleyince, çamurlu bölgelere rastladım ve oldukça sığ olan bu kısımda muhteşem bir çamur banyosu yapma imkanı da buldum. Gölden çıktıktan sonra ise henüz bozulmamış doğal güzellikleri ile bakir bir görünümü olan Salda gölünün beyaz kumlarında (içeriğinde sağlığa faydalı magnezyum bulunuyor) uzanınca tüm yorgunluğumun geçtiğini hissettim. Ayrıca dünyada Mars gezegenine benzeyen yüzeye sahip iki bölgeden birisi olarak tanımlanan bu gölde yüzmenin ayrıcalığını da hissettim. Gölde oksijen seviyesi çok olduğundan çok az bitki bulunuyor ve yüzerken hiç hissetmiyorsunuz.

Gölde balık yakalamak ta çok kolay ve zevkli. İkinci gün akşam saatlerinde 2 saat civarında 12 adet sazan yakaladım ve gölün muhteşem manzarasında, su kenarında mangal yaparak tadını çıkardık. Bu yüzden buraya gelecekler mutlaka oltalarını getirmelidir.

Hotel-Lago-Di-Salda

Konaklama için uygun oteller mevcut.

Salda gölü yakınlarında konaklamak için otelleri tercih edenler için her bütçeye uygun otel bulabilir. Otellerin göle mesafeleri ise yaklaşık 50 km. den başlıyor. Buna rağmen sağladıkları imkanlar ve rahatlıktan dolayı kolay kolay boş kalmıyorlar. Bu yüzden seyahat tarihinden çok önce rezervasyon yapılması faydalı oluyor. Ben yaklaşık 3 ay önceden rezervasyon yaparak yer bulabildim.

Salda-Bungalov-Evler

Bungalov evlerde kalabilirsiniz.

Kamp bölgesinin yakınında bungalov tipi az sayıda ev gördüm, gerçi hepsi tamamen dolu idi. Yeşilova belediyesine müracaat edilerek bu evlerde kalınabiliyor. Evler genellikle iki kişilik olduğu için genellikle kalabalık olmayan gruplar tarafından tercih ediliyor. Bir de bu evlerin sayısı sınırlı olduğu için erken gelmek gerekiyor. Belediyenin yaklaşık on adet hazır kurulu çadırı da kiralanabiliyor.

Yeşilova ilçesinde konaklanabilir.

Kamp yapmak istemeyenler için bir alternatif de Yeşilova ilçesindeki pansiyonlarda kalmak oluyor. İlçeden göle gelmek için aracımla yaklaşık 10 dakika içinde göle ulaşabildim, yolu da çok iyi durumda. Göldeki seyahatimin bir gecesini de burada geçirdim, ilçede ihtiyacım olan her şeyi mağaza ve restoranlardan karşılayabildim. İlçede bazı ev sahiplerinin de odalarını kiralamaya başlaması ve ev ortamında konaklama konforu, buranın da konaklama açısından cazibesini gün geçtikçe arttırıyor.

Göle yakın konaklamanın adresi pansiyonlar.

Salda gölüne daha yakın mesafelerde konaklamak isteyenler için oteller kadar konforlu olmasa da pansiyonlar bulunuyor. Bir daha ki ziyaretim için, pansiyonları da gezmeye vakit ayırdım. Yaklaşık 200 m ile 500 m mesafe arasında bulunan pansiyonlarda, televizyon, buzdolabı ve şofben gibi imkanların yanı sıra kaloriferle ısıtma sistemi de bulunuyor. Pansiyonlarda yemek imkanı da mangaldan hazır yemeğe kadar çok çeşitli olarak sunuluyor. Günlük konaklama fiyatları çok uygun olan pansiyonlar genelikle 2 odadan ve 4 kişinin yatabileceği donanımdan oluşuyor.

Salda-kamp

Salda Gölü Etrafında Kamp Yapabilirsiniz.

Pansiyonları gezdikten sonra kamp kurma fikri de çok cazip geldi ve kamp alanlarını dolaştım. Salda gölü kıyısındaki sahillerden Yeşilova belediyesine ait halk plajı ve Doğan baba plajı bölgeleri olmak üzere iki yerde kamp yapılmasına müsaade ediliyor. Belediyenin halk plajı ise kamp için daha uygun ve her türlü imkan bulunuyor. Plaj bölgesinde uygun kamp alanı, restoran, duş ve tuvaletler bulunuyor. Kamp alanında ayrıca elektrikten de faydalanılabiliyor. Belediyenin tesisi olduğu için buradan açık büfe kahvaltı dahil çok uygun fiyatlara faydalanılabiliyor. Belediye giriş ücreti istemediği gibi, elektrik ve su hizmetinden de para almıyor. Tek yapılması gereken kamp çadır ve malzemelerini getirmek oluyor. Ormanlık bölgede ve huzurlu bir kamp imkanı yapmak mümkün oluyor. Doğan baba bölgesinde de kamp kurulmasına izin veriliyor fakat burada elektrik ve su bulunmuyor.

Salda-Golu-Ulasim

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda gölüne kara ve hava yolu ile ulaşmak mümkün oluyor. Salda gölü ile Antalya arasında 160 km, Isparta 107 km, Denizli 96 km, Burdur ise 76 km mesafe bulunuyor. Hava yolu ile gelmeyi tercih edenlere ise Denizli hava limanına inmelerini öneriyorum. Ben bu yolu izledim ve Denizli Çardak hava limanına indikten sonra 46 km’lik mesafeyi bir saat civarında giderek göle ulaştım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here