Saklıkent Kanyonu: Kahvaltı Yapmanın Doğal Güzelliği

0
316
Saklıkent kanyonu

Bir çoban tarafından 2012 yılında bulunmuş olan Fethiye ilçesinin incisi olan Saklıkent Kanyonu ve burada kahvaltı yapmanın güzelliği anlatmak ile bitirilebilecek gibi değil. Burayı keşfeden keçi çobanı, devletten kiralamak amaçlı izin alıp burada işletmeler kurmuş ve bu doğal güzelliği ülke insanlarımız ve turistler ile buluşturmaya başlamış. Kendinin işlettiği bir restoranı da bulunan çoban, gelen insanları karşılar iken mutluluğu gözlerinden adeta okunuyor diyebiliriz.

Saklıkent’te Kahvaltı Yapmanın Güzelliği

Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent Kanyonu, 18 km’lik derinliği ile de ünlenmiştir. Kanyon tamamı ile gezip görmeye açık değil. Özellik ile de amatör yüzücülere ve amatörce dağ yürüyüşü yapanların o alandan sonrasına geçmesine izin verilmiyor. Ancak profesyonel olarak yüzme ve doğa sporları ile uğraşanların geçmesine izin veriliyor. Çünkü kanyon içerisindeki yollar engebeli ve tehlikeli olarak anlatılıyor.saklikent-yol-tarifi

Saklıkent Kanyonu Yol Tarifi

Fethiye’nin incisi olan Saklıkent Kanyonu, Foça Mahallesi’ne bağlı bir kanyon olarak biliniyor. Fethiye’nin merkezine 40 dakikalık bir uzaklık mesafesinde ve ulaşım oldukça kolay. Fethiye ilçe otogarından kalkan dolmuşlar ile, taksi ile ya da özel bir araç ile ulaşım sağlamak mümkün. Özel arabalar ile gelen misafirler için kanyonun girişinde bir otopark bulunuyor. Bu neden ile de kimse park sorunu yaşamıyor ve yayalar da kolaylık ile kanyona giriş sağlayabiliyor.

sakli-kent-kanyonu

Saklıkent Kanyonu’na Gitmek İçin En Doğru Zaman

Kanyon, içinden akan suyun buz gibi oluşu ile meşhur. Bu neden ile bu kanyona gitmek için en doğru zaman yaz ayları. Yaz sıcağında terlemek ve nemden bıkanların uğrak noktası olmuş bile. Ancak gideceğim gün kalabalık olmasın, sakin sakin gezeyim dolaşayım ve tadını çıkarayım düşüncesinde iseniz hafta içi gidilmesi gerektiğini savunuruz. Çünkü hafta sonu tatiline çıkan ve sıcaktan bunalan insanlar kanyonu adeta tıka basa dolduruyor. Özellikle de bayram tatillerinde koskoca kanyonda adım atacak yer bulunmadığından bu tarihlerde Saklıkent’in ziyaretçi akınına uğradığını belirtmekte yarar var.sakli-kent-kanyonu

Fethiye’nin İncisi Saklıkent Kanyonu’nu Ziyaret Edeceklere Tavsiyeler

Mutlaka yanınıza bir deniz ayakkabı, su ile teması halinde su geçirmeyecek çanta ve elbiseler getirmenizi önerebiliriz. Çünkü kanyonda yolda yürürken bile ıslanmak mümkün. Bunun dışında çantanızın çok ağır olmaması gerektiğini söyleyebiliriz çünkü saatlerce yürüyecek ve zaten yorulacaksınız.

Saklıkent Giriş Ücreti

Bu doğa harikası güzelliği görebilmek için bir de giriş ücreti var tabi ki. Tam giriş ücreti 6 TL, öğrenci giriş ücreti ise 3 TL. Kayalıklar çok olduğu için yukarıda bahsettiğimiz gibi yanınıza deniz ayakkabısı almanız gerekebilir. Orada bulunan esnaflardan temin edebileceğiniz deniz ayakkabısını satın almak isterseniz 15 TL kiralamak isterseniz de 4 TL gibi bir ücreti var. Ayrıca gün boyu gezmekten acıkabileceğiniz için orada bulunan lokantalardan veya restaurantlardan ortalama 25-30 TL fiyat aralığında karnınızı doyurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here