Sakız Adası Turları: Feribot ve Otel Seçenekleri 2019

0
53
Sakız Adası

Yunanistan özellikle Türk tatilciler için yurtdışı tatiller seçeneklerinde ilk sırada yer alıyor. Yunanistan’ın adaları ise tatilciler için doğal güzelliği, eşsiz koyları ve meze ve deniz ürünleriyle vazgeçilmez bir noktada bulunuyor. Yunan adaları denilince özellikle isminden dolayı en çok bilinen Sakız Adası’nı tatil rotasını Yunanistan’a çevirmek isteyenler için araştırdık. Sakız Adası turları ve vize, Sakız adası feribot ulaşımı, araç kiralama, otelleri olmak üzere pek çok konuyu sizler için bir araya getirdik.

Sakız Adası Turları 2019

2019 yılında Sakız Adası Turları sizlere aşağıda gösterdiğimiz gibidir. Turların adlarını Google’da aratarak ulaşabilir ve seyahatinize ilk adımınızı atabilirsiniz.

Turyol Günübirlik Güney Ada Turu

Günübirlik Sakız Adası turu arıyorsanız tam da size göre olan turlardan biri… Bütün seferler ve rehberlik hizmetleri sizler için ücretsiz olarak sağlanacak. Sakız Adası köyleri turu olarak da bilinen bu turda, adaya adını veren ve oldukça popüler olan sakız ağaçlarını da görebileceksiniz. Güzel doğa manzarları ve tarihin hakim olduğu bu tura Turyol firmasıyla kayıt olabilirsiniz.

ETSTur 2 Gece 3 Gün Sakız Adası Turu

2 gece 3 gün kalacağınız bu turda, konaklamanız, feribot ücretleriniz ve kahvaltılarınız fiyatın içerisinde. 139 Euro ve üstü fiyatlara sahip bu turda feribot ile adaya varmanız sadece yarım saat sürüyor. ETS’nin resmi websitesinden tur için önerileri okuyabilirsiniz.

Turlar ve Vize

Sakız adası turları ve vize

Yunanistan’ın en büyük 5. Adasıdır. Adını adada üretimi yapılan damla sakızı ağaçlarından almıştır. 60 bine yakın nüfusu olan eşsiz doğası, volkanik plajı, keşfedilmemiş köyleri ve tarihi alanlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. Tur ve vize işlemleri ise tatilcilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Peki, Tur ve vize işlemleri nasıl yapılır? Yunanistan Sakız Adası’na giriş için kapı vizesi uyguluyor. Kapı vizesi onlarca evrakla uğraşmanıza gerek kalmadan Schengen üyesi olan ülkelere kapı vizesi veriyor. Türkiye’de Schengen üyesi olduğu için bu vizeden yararlanabiliyor. Sakız Adası’na kapı vizesi almak için yapılması gereken ise seyahatinizden 2 iş günü öncesinde evraklarını hazırlamak ve acentanıza teslim etmek. Bu vize başvurusunu yapacağınız acentanın feribot biletini aldığınız acenta ile aynı olması gerektiğini unutmayın. İsteğinize göre bireysel olarak da vizeye başvurabilirsiniz ancak bu işlem sırasında uzun saatler boyunca gümrükte bekleyebilirsiniz.

Sakız Adası Feribot

Sakız Adası Feribot

Sakız Adası’na en kolay ulaşım Çeşme’den yapılıyor. Yaz aylarında haftanın her günü, kışın ise haftada 5 gün Ulusoy Limanın’dan feribot seferleri düzenleniyor. Chios Sunrise, Ertük ve Turyol feribotları ile yapılan yolculuğun süresi ise 30 dakika sürüyor.

Sakız Adası Araç Kiralama

Araç Kiralama

Sakız Adası’nın Yunanistan’ın en büyük 5. Adası olduğundan daha önce de bahsetmiştik Bu yüzden ada içerisinde seyahat ederken bir araç ya da motora ihtiyaç duyacaksınız. Toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz ancak Sakız Adası’nda araç sefer sayısı az ve çoğu yere direkt olarak giden ulaşım yok. Bu yüzden tatilinizin keyifli geçmesi için araç kiralayabilirsiniz. Adada tatilciler için limanın çıkışında pek çok araç kiralama noktası bulabilirsiniz. Araç kiralarken dikkat etmeniz gerekenler ise istediğiniz araç özelliklerini görevliye dikkatli olarak not aldırmanız çünkü her ne kadar büyük bir ada olsa da dar sokakları ile daha küçük araçlarla rahat seyahat edebilirsiniz. Araç kiralamadaki günlük ücretler ise 20 Euro ve 30 Euro arasında değişiklik gösterir.

Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası Otelleri

Sakız Adası’nda pek çok küçük köy ve yerleşim yeri var ancak konaklama belli bölgelerde toplanmıştır. Sakız Adası’na geldiğinizde hem lüks hem de daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Lüks bir tatil yapma isteyenler için otel önerilerimiz Kafkas’ta Sea View Resorts & Spa, Sakız Adası merkezde bulunan Grecian Castle Chios ve Chios Chandris otelleridir. Orta seviyedeki otel önerilerimiz adanın merkezinde bulunan Pelineon Rooms ve Diana Hotel, Kambos’ta bulunan Morning Star; ucuz otel önerilerimiz ise Manganos Apartments, Arhodico Agricultural Pansion ve Topakas House. Bunun yanı sıra Sakız Adası’nda Airbnb kullanarak uygun fiyatlı evlerde kiralayabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Nerelere Gidilir?

Sakız sadece denizi ve doğası değil tarihi yerleri, çarşıları ve yemek kültürü ile de mutlaka gezilmesi gereken pek çok mekâna sahiptir. Bunların başında Chios Arkeoloji Müzesi, Chios Bizans Müzesi, Panagia Krina Kliasesi, Argenti Folklor Müzesi, Nea Moni Manastırı be Apolichnoi Kalesi yer alıyor. Ayrıca Armolia isimli seramik üretimi yapılan köyü, dar sokakları ile sizi meydana götürecek olan Olympi, duvar sanatlarının en ilginç örneği olan Pirgi, Labirent sokakları ile sizi büyüleyen Mesta ve rivayete göre Osmanlı’nın adayı kuşatma sırasında tüm köylülerin intihar etmek için atladığı uçurumun bulunduğu Anavatos’da Sakız Adası’nda sizleri bekliyor.

Yunan adalarında olduğu gibi deniz ürünleri açısından zengin bir ada. Sakız’a geldiğinizde Yunan salatası, közlenmiş patlıcan, kabak çiçeği dolması, ahtapot, tütsülenmiş balık ve karides gibi pek çok lezzeti tadabilirsiniz. Aynı zamanda Sakız Adası’na özgü olan Suma ve Yunanistan’ın milli içkisi olarak adlandırılan Uzo’yu da deneyebilirsiniz. Sakız Adası’ndan sevdiklerinize hediye almak istediğiniz takdirde adaya ismini veren damla sakızı, yerel peynirler, biblolar, magnetleri tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here