Safranbolu’nun Tarihi Güzelliğinde yolculuk

0
59
Safranbolu’nun Tarihi Güzelliği

Karabük’ün en ünlü ilçelerinden biri olan Safranbolu, Osmanlı Devleti’nden bozulmadan kalmış tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistleri çeken bir bölge olarak karşımıza çıkar. UNESCO’nun da dikkatini çeken Safranbolu’nun tarihi güzelliği 1994’te Dünya Mirasına girmeye hak kazanmıştır. Tarihi evleri ve doğal güzellikleri ile insanları kendine hayran bırakan Safranbolu, Türkiye’nin nadide kentlerinden biridir. Adını bölgede yetiştirilen safran bitkisinden almıştır.

Safranbolu’nun Tarihi Güzelliğinde yolculuk

Safranbolu, Karabük iline bağlı bir ilçedir. Arnavut kaldırımlarının yer aldığı eşsiz bir kültürel mirasa sahip sokakları, evleri ile meşhurdur. Eski Osmanlı ahşap evlerinin donattığı sokakları turist çekmek için oldukça yeterli bir sebeptir. El değmemiş, bozulmamış ve ilk gün ki dokusu koruyan ahşap evler Safranbolu’nun simgesi haline gelmiştir. Karadeniz bölgesi sınırları içinde yer aldığı için harika bir doğaya da sahip olan Safranbolu’nun tarihi güzelliği, yeşili sevenlerin de uğrak yeri olmaya devam etmektedir.

1Safranbolu’da Gezilecek Yerler

safranbolu

Safranbolu’nun sembolü haline gelen Safranbolu evleri, karşılıklı dizilmiş, birbirlerinin manzarasına engel olmayacak şekilde inşa edilmiş, 2 veya 3 kattan oluşan, en alt katı taş, üst katları ahşap olarak dizayn edilmiş, depreme dayanıklı, konak şeklindeki yapılardır. Eski Çarşı’nın Gümüş mahallesinden Tokatlı Köyü’ne kadar uzanan Tokatlı Kanyonu, Safranbolu’nun doğal güzelliklerini içinde barındırır. Kanyondaki yürüyüş parkuru ile doğanın güzelliklerinin tadını çıkartabilirsiniz. Tokatlı Kanyonu’nun yukarısına çıkıldığında kristal cam teras muhteşem manzarasıyla doğayı ayaklarınızın altına seriyor.

Şelalenin şırıltısını dinleyerek ve mis gibi temiz havayı ciğerlerinize çekerek manzaranın tadını çıkartmanız mümkün. Yerden 80 metre yüksekte bulunan ve 75 ton ağırlığında kırılmaz camdan yapılmış olan kristal teras uçurumun kenarında konumlandırılmış ve üzerine çıkanları heyecanlandıran bir yapı. Yine Tokatlı Kanyonu’nda bulunan İncekaya su kemeri altı adet kemerden oluşmuş tarihi ve gösterişli bir yapı olarak göze çarpıyor. Safranbolu’nun Bulak Köyü’nde bulunan Bulak (Mencilis) Mağarası görülmeye değer bir diğer yer. Bulak Mağarası 6 km uzunluğa sahip olmasına rağmen sadece 400 metrelik kısmı ziyaretçilere açılmıştır.

Mağaranın içindeki sarkıt ve dikitler doğa ananın oluşturduğu bir sanat eseri gibidir. Ayrıca mağaranın atmosferinin astım, bronşit ve nefes darlığına iyi geldiği söylenmektedir. Eski kalenin bulunduğu tepeye konumlandırılmış olan Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, Safranbolu’nun günümüze kadarki kronolojik değişimini anlatır. Kalede yer alan Safranbolu Saat Kulesi de Türkiye’deki çalışan en eski saat kulesidir.

2Safranbolu Kent Tarih Müzesi Ve Tokatlı Kanyonu

Safranbolu kültürel mirası ile güçlü bir şehirdir. Eski kültürel eşyaların, objelerin yer aldığı tarih kokan müzesine buraya gelenler mutlaka uğramalıdır. Doğal güzelliklerinin başında gelen Tokatlı kanyonu ise 9 kilometrelik yürüyüş sahasına sahiptir. Doğal güzelliğini korumaya devam eden Tokatlı kanyonu dünyanın sayılı kanyonları arasında yerini almaktadır.

3Safranbolu Evleri

Safranbolu’nun tarih kokan sokaklarında yer alan ahşap ve taştan oluşan evler, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Pek çok egemenliğin var olduğu bu sahada bu tarihi evlerin dokusu ve güzelliği halen korunmakta ve koruma altına alınmaktadır. Aynı zamanda muhteşem bir şölene benzeyen Safranbolu evlerini, sokaklarını ve tarihi dokusunu uzaktan seyredebilmek için Safranbolu Seyir Tepesi’ne de çıkılmaktadır. Buranın kendine has otantik havası ve ürünleri gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Yurt dışı ve yurt içinden pek çok turiste ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

4Safranbolu’da Nerede Kalınır?

safranbolu

Safranbolu Şehir Merkezi, Bağcılar ve Eski Kent Merkezi Safranbolu otellerinin bulunduğu mevkilerdir. Bu otellerin çoğu tarihi Safranbolu konakları olduğundan gayet otantik ve tarihle iç içe bir konaklama geçirmeniz olasıdır.

5Safranbolu’da Ne Yenir?

Safranbolu tarihi güzelliği nin yanı sıra mutfağı ile de zengin çeşitliliğe sahiptir. Kuyu kebabı, bükme, cevizli yayım, perohi, göbü, cimitli ve cimitsiz simit, safranlı zerde, Safranbolu baklavası, kiren şerbeti ve Safranbolu’nun olmazsa olmazı lokum Safranbolu’da denenmesi gereken lezzetlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here