Saçların Yağlanmasına Karşı Bitkisel Öneri

0
67
saçların yağlanma sebebi

Baş derisinin aşırı yağ üretmesinden dolayı saçlar yağlanır. Saçın yağlanması kafa derisinin doğal bir salgısı olup saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Fakat saçın aşırı yağlanması rahatsız edici bir durum olduğu için saçlarda kirli, sönük, yapış yapış gibi bir görünüme neden olur. Görüntünün yanında kaşıntıya da neden olduğu için dışarıdaki insanlar tarafından tuhaf karşılanır. Aşırı stres, genetik, hormonal bozukluklar ve yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi gibi sebepler saçların yağlanmasına neden olur.

Saçların Yağlanma Sebepleri

 • Sıcak su saçların daha çabuk yağlanmasına neden olduğu için serin ve soğuk suyla yıkanılması gerekir. Şampuan ve saç bakım kremlerini kullandığınızda saçlarınızı iyice durulayınız.
 • Saçları sürekli el ile düzeltmek de yağlanmasına neden olur. Çünkü cildinizdeki yağ ile ter elinizle saçlarınıza geçer.
 • Saç şekillendirici gibi sıcaklığı yüksek aletleri daha az kullanmanız gerekir. Bu aletlerin sık kullanılması saçların yağ dengesini bozarak fazla yağlanmasına neden olur.
 • Saçları B vitamin beslediği için bu vitamini barındıran yiyecekler tüketilmelidir. Sebzeler, meyveler, balık, et, kümes hayvanları ve çekirdek ve fasulye gibi yiyeceklerde B6 vitamini bulunur.
 • Şekerli gıdalardan uzak durun ve çinko içeren besinleri tüketmeye özen gösterin. Çünkü çinko saç dergisindeki yağ dengesini düzenler.
 • Süt ürünlerinin tüketimi azaltılması gerekir. Tüketilecekse yağsız süt ürünleri tüketilebilir. Düzenli arpa tüketmek insülin üretiminin azaltarak yağlanmayı engeller.
 • saçların yağlanma sebepleri
  saçların yağlanma sebepleri

Yağlanmayı Gideren Bitkisel Çözümler

 • Hanzel yağı saçların yağ dengesini korur. 2 yemek kaşığı suya 4 damla Hanzel yağı damlatılarak karıştırılır ve saç diplerine uygulanarak biraz beklettikten sonra şampuanla yıkanır.
 • Çayın içerisinde bulunan tanen maddesi saçı yağdan arındırır. Günde birkaç bardak çay tüketilir yada alternatif olarak papatya ve yeşil çayda tüketilebilir. Bu çayla içilebildiği gibi saç derisine de uygulanabilir.
 • Saçlarınız çok yağlı ise sabunla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ancak fazla kullanılması saçta kuruluğa neden olabilir.
 • Bal yağlanmayı geciktirerek saç derisini yumuşatır. 2 çay bardağı bal yumurta sarısı karıştırılır ve saç derisine masaj yaparak uygulanır. 20 dakika beklettikten sonra bitkisel şampuanla yıkanır. Haftada iki kez uygulanabilir.

Güzellik Uzmanından Saçlardaki Yağlanmayı Engelleyen Çözümler

Saçlarınızı hem temiz hem de güzel koksun istiyorsanız gül kurusu keten tohumu ve bir bardak suyu 8 dakika kanatarak çay gibi demletin. Süzüp bir keseye sarın ve saç diplerinize uygulayın. Su ile karbonat karışımı da saç derisindeki pH dengeleyerek yapılanmaya neden olan kötü kokuya engel olur.

saç yağlanması engelleme
saç yağlanması engelleme

Elma sirkesi de asidik bir madde olduğu için derideki pH düzeyini dengeleyerek parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar. Bir bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirkeyi karıştırarak banyodan çıkınca durulama suyu olarak kullanın. Saçınıza 3-5 dakika durduktan sonra tekrar durulayın. Bu karışımı haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Yine asidik özelliği olan limon da saçlarda ki yağları temizleyerek pH dengesini düzenler.

Siyah çay da saçların yağlanmasına önler ve içeriğinde astringet nede içerir. 1 bardak suya 1-2 yemek kaşığı siyah çayı ekleyip 10 dakika kaynatın. Çayı süzüp oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve ılık çayı saçınıza masajla uygulayarak saç derinizin çayı çekmesini sağlayın. 5 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Domates diğer asidik meyvelerdeki gibi asidik bir sebzedir. Bunun yanında yağlanmadan dolayı oluşan kötü kokuya da yok eder. Olgun bir domatesi blenderden geçirerek püre haline getirin ve suyunu sıkın. Daha sonra domates suyunu saçınıza uygulayarak bir bone ile sararak 30 dakika bekletin. Daha sonra yıkayın. Tüm bu doğal yöntemle haftada bir yada 2 sefer uygulayınız.

Saçların Yağlanmasına Karşı Bitkisel Öneriler

Saçların yağlanmasına karşı bitkisel önerilere geçmeden önce konu hakkında daha donanımlı olmak açısından saçların neden yağlandığından söz etmemiz gerekir.

Saçlara yağ üreten bezler sebasöz bezleri olarak geçer. Bu bezler doğal olarak yağ ve sebum üreterek saçlarınızın nemlendirir ve gelecek olan dış etkenlere karşı da doğal yöntemlerle korumuş olur. Saçlarınızın çok fazla yağ üretmesinin nedeni ise sebum bezlerinin normalden daha fazla aktif olmasıdır. Böylece daha fazla yağ üretir ve saçların sürekli olarak yağlanmasına neden olur. Bunun için yağlı saçlara göre üretilen özel şampuanları kullanabilirsiniz. Ancak biz sizlere bu makalede bunları 2 doğal ürünle aktaracağız. Bunlar karbonat ve domates ürünleridir. Bu iki ürün diğerlerine göre en kolayca uygulanabilecek doğal tarifler olduğu için bu ürünleri nasıl uygulayacağınızdan ve neden saç yağlanmasını engelleyeceğinden sizlere bahsettik.

Karbonat

Karbonat yağlı saçlar için en önemli doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Çünkü karbonatın yağ emici özelliği vardır. Saçınızdaki yağlanmayı emerek saç derisindeki Ph değerini dengeler ve saçlarda fazla yağlanma gerçekleşmez.

Bir kaşık karbonatı yarım çay bardağı suya ekleyerek doğal karışımınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Sonra ovarak bunu saçınıza uygulayın ve belli bir süre bekleyin. Bu işlemi haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Domates

Karbonata benzer bir biçimde domates de içerisindeki asidik yapısından dolayı saç derisindeki Ph derecesini dengeleyecek ve saçlarınızdaki fazla yağlanmadan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bir domatesi bir bardağa sıkın ve üzerine bir çay kaşığı kil ekleyip karıştırdıktan sonra saçlarınıza ovun ve bir bone ile saçlarınızı yaklaşık yarım saat bekletin. Sonrasında soğuk su ile saçlarınız yıkayın. Bu işlemi de haftada bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here