Pokut Yaylası Konaklama Tur ve Otelleri

0
43
pokut yaylası

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Rize’nin en bilinen, doğaseverlerin ve tatilcilerin gözdesi olan Pokut Yaylası Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Bulutların üzerinde olduğunuzu hissettiren Pokut Yaylasının anlamı Rüzgârlı Vadi demektir ve Ermeni kökenli bir kelimedir. Pokut Yaylası’nda uzaklığı 15 kilometre olan Hazindak Yaylasını’da görebilirsiniz. Hemen yanında ise Sal Yaylası sizi karşılıyor. Kalabalıktan uzak, doğa ile iç içe bir tatil yapmak isteyen tatilcilerin ilk tercihlerinden biri olan Pokut Yaylası aynı zamanda kampçılarında uğrak noktası. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yaylaya çıkış tarihleri. Pokut Yaylası’na karlar erimeden çıkamazsınız. Özellikle Haziran ayı ile birlikte erimeyen başlayan karların ardından yayla sizi konaklamaya uygun hale gelecektir.

Pokut Yaylası Konaklama Tur ve Otelleri

Pokut Yaylası’nda konaklama için en iyi tarih Haziran ve Eylül arasındadır. Ancak Pokut Yaylası’na giderken kıyafet seçimlerinize de dikkat etmelisiniz. Pokut Yaylası’nın rakımı 2050 metredir ve sıcaklık her 100 metrede 0.5 derece azalır. Bu yüzden her ne kadar yazlık kıyafetlerinizle gitseniz de yanınıza önlem için mont almalısınız. Pokut Yaylası’nda ev sayısı 70’ten fazladır. Burada konaklayanlar ise Konak Mahallesi’nde yaşayanlar ve Ortan köyü sakinleri olarak dağılım göstermektedir. Pokut Yaylası otelleri kalacak yerler alternatifleri gelişen turizmle birlikte sayı olarak arttı.

Pokut Yaylası konaklama

Potuk Yaylası’na gittiğinizde çadır kamp tatili yapmayacaksanız otel seçenekleriniz şu şekildedir: Pokut Inn, Demircioğlu Pokut Dağ Evi, Hazindağ Doğa Konuk Evi, Nordiç Otel, Ayder Resort Hotel, Ayder Şimşir Butik Hotel, Fora Pansiyon, Kaçkar Resort Hotel, Ayderoom Hotel, Ayder Suit, Meleklerin Evi Apart, Yeşil Vadi Otel. Bu otellerde konaklama hizmetlerinde 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Bunun yanı sıra baklava, mısır ekmeği, hamsi tava, turşu kavurması gibi birbirinden farklı geleneksel lezzetleri de tadabilirsiniz.

Pokut Yaylası Aile Evi Pansiyonu konaklama

Pokut Yaylası Aile Evi

Pokut Yayla Aile Evi Pansiyonu Çamlıhemşin’de Ömer ve Filiz Akçam’ın işlettiği, temizliği, misafirperverliği, geleneksel ev yemekleri ve ahşap binası ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Potuk’ta 2 katlı ve 4 odalı bir ev olan Potuk Yayla Aile Evi Pansiyonu’nda odalar hem çift hem de tek kişilik yataklar vardır. Mutfak herkese açık iken banyo ve tuvalet kullanım alanı ise ortaktır. Kapalı grupların genel olarak misafir edildiği pansiyonda sabah ve akşam yemeği fiyatların içerisindedir. Pansiyonda öğle yemeği hizmeti yoktur. Öğlen saatlerinde misafirlerin özelikle yaylada trekking yapması bu konu hakkında sorun çıkarmamaktadır. Pansiyonda sıcak su hizmetine 24 saat ulaşabilirsiniz. Pansiyonda dikkat çeken ve misafirlerin kaliteli vakit geçirerek, daha keyifli anlar yaşaması için televizyon bulunmamaktadır.

Pokut Yaylası Turu

Pokut Yaylası’na gittiğinizde pek çok tur şirketi size bölgeyi tanıtmak için farklı programlar ve fiyatlarla hizmet vermektedir. Pokut Yaylası Turu ise şu Rize merkezde başlar. Karadeniz sahil yolu üzerinden devam eden turda Ardeşen ve Çayeli Pazar ilçelerinde de tura katılacak kişiler alındıktan sonra Fırtına Vadisi’ne girilir. Fırtına Deresi’ndeki gezinin ardından ise Şenyuva köyüne gidilir ve Çinçiva Köprüsü’nde fotoğraf çekerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Şenyuva köyünden yapılan tırmanıştan sonra ise yeniden Pokut Yaylası’na ulaşarak tur tamamlanıyor.

Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Pokut Yaylası’na gitmek için ilk olarak Rize’ye varıp Çamlıhemşin ilçesine gidilir. Çamlıhemşin’den sonra Pokut yaylasına ulaşım ise araba ile zorlu bir şekilde gerçekleşir. Yaklaşık 2 saat süren bu yolculukta arabanın 4*4 ve yüksek bir altı olmasına özen ve dikkat göndermelisiniz. Çünkü engebeli yollarda rahat ve güvenli bir ulaşım gerçekleştirmelisiniz.

Eğer Pokut Yaylası’na kendi aracınız ile çıkmak isterseniz Haziran ev Eylül aylarında tatilcilerin en yoğun olduğu dönemlerde yaylaya hafta içinde 2 ya da 3 kez minibüs seferleri düzenlenir. Eğer özel araç ya da minibüs tercih etmeyecekseniz bir diğer ulaşım alternatifiniz yaya yoludur. Burada yürüyerek 4-6 saatte Potuk Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Potuk Yaylası ulaşımlarından son alternatifleriniz ise ulaşım dâhili olan konaklama paketleridir. Bu paket türü ile konaklayacağınız otel sizi Çamlıhemşin’den alarak otelinize bırakacaktır.

Potuk Yaylası’nda Ne Yenir?

Potuk Yaylas’nda konakladığınız oteller ve pansiyonlarda geleneksel lezzetleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Potuk’ta özellikle kaymaklı muhlama, balık, bölge halkının yetiştirdiği sebzeler, mısır ekmeği, pazı, kaymaklı kete, laz böreği, turşu kavurması, karalâhana dolması, karalâhana çorbası, mısır çorbası, ısırgan otu, guli çorbası, husli çorbası, kabak sütlacı ve helle çorbasının tadına varabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here