Pasaport Nasıl Alınır Harç Tutarları Ne Kadardır?

0
49
Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport Nasıl Alınır Harç Tutarları Ne Kadardır? Pasaport, yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin ya da yurt dışına çıkacak olan kişilerin ülke içerisinde kullanılması gereken kimlik görevini görür. Bulunduğu ülkeden farklı bir ülkeye gidecek olan kişilerin pasaport çıkarması zorunludur. Pasaport çıkartılmadığı takdirde yurt dışına seyahat etmek pek mümkün değildir. Pasaportun türleri ve işlevleri de farklıdır.

pasaport-turleri

Kaç Çeşit Pasaport Vardır?

Türkiye ülkesi 2010 yılından itibaren elektronik pasaporta geçmiştir. Bu elektronik pasaportlar eski pasaportların aksine çiplidir. Gümrüklerde bu çipleri okutarak gümrük memurları gerekli olan bilgilere ulaşabilir. 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar;

  •       Yeşil Pasaport: hususi pasaport olarak bilinir.
  •       Bordo Pasaport:Umama mahsus pasaport olarak bilinir.
  •       Siyah Pasaport:diplomatik pasaport olarak bilinir.
  •       Gri Pasaport :Hizmet pasaportu olarak bilinir.

Yeşil ve Gri pasaporta sahip olan kimseler çoğu ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir. Bordo pasaportu bulunan kişiler ise her ülke geçişlerinde vize ile uğraşmak zorundadır. Gri pasaporta sahip olabilmek için gidilen ülkenin devleti ile ilişkisi yada aileden birinin ilişkisi bulunması gereklidir. Aksi takdirde gri pasaport geçersiz sayılır.

Pasaport Nereden Alınır?

Yukarıda bahsi geçen pasaportlara hangisi olursa olsun en yakın emniyet müdürlüklerinden bir miktar ücret karşılığı alınır. Ama öncelikle e-pasaport sitesinden online olarak başvuru yapılması ve sıra alınması gereklidir. Pasaport harç bedeli ve pasaport defter bedeli ödenmesi gereklidir.

Pasaport Harç Bedelleri Ne Kadardır?

Pasaport harç bedeli defter için belirlenen ücret 82,5 TL’dir. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki pasaportun geçerlilik süresinin ne kadar uzun olduğuna göre harç parası fiyatı da değişkenlik göstermektedir. Yeşil ve gri pasaporta sahip olan kimseler harç ücreti ödememektedir. Sadece defter ücreti ödemektedir.  Ödemelerin hepsi başvurulardan sonra bankalara yapılır. Çoğu banka pasaport ödemesi almaktadır. Alınan makbuzlarla birlikte devlet dairelerine gidilir. ,

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır E-pasaporttan online olarak başvuru yapılıp sıra alındıktan sonra bankalara istenen ücretler yatırılır. Yukarıda belirtildiği gibi hangi pasaport ve kaç yıl geçerli olunacağına göre para ödenip mutlaka ıslak imzalı ve tahsil edilmiştir damgalı dekont olması gereklidir. Aksi takdirde kabul edilmez. Pasaport için gerekli olan belgeler de kişinin mesleğine, öğrencilik durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here