Parga Kasabası Gezilecek Yerler

0
156
Parga Kasabası Gezilecek Yerler

Pargalı İbrahim’i hepiniz duymuşuzdur. Parga Kasabası Gezilecek yerler sayesinde Bir dönem Osmanlı’da önemli bir yere sahip olan, sözü özü bir, sevilen sayılan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın sağ kolu sadrazam Pargalı İbrahim paşanın memleketine göz atalım. Ben de Pargalı İbrahim’in memleketine merak salınca, aslında gidilip görülesi yerlerden biri olduğunu fark ettim. Belki de bunu ilk kez ben düşünmemişimdir. Parga aslında bir balıkçı kasabası. Yunanistan’ın batısında bulunan İyon Denizi kıyısındaki Epir bölgesinde yer alıyor. Preveze’ye bağlı bu kasabada insanların geçim kaynağı balıkçılık. Aslında Parga Kasabası gezi rehberi ile de tanınabilecek kadar şirin ve küçük,  ama asla gidip görmenin verdiği hazzı vermeyecektir.

Parga-Kasabasi-Gezi-Rehberi

8Kara yolu İle 11 saat

Aslında karmaşık gibi görünen bir bölgede yer alıyor olması çok uzakmış hissini uyandırmasın siz de. Çünkü kara yolu ile 11 saatte rahatlıkla Parga’ya varabiliyorsunuz. Üstelik kahvaltı ve yemek molaları, sınırda bekleme süresi de dahil. Yani sevdikleriniz ile keyifle geçireceğiniz 11 saatin sonunda o harika kasabaya ulaşabilirsiniz. Eğer ben yolda mola vermeyi sevmem diyorsanız 7 – 8 saat gibi kısa bir sürede de Prag’da olabilirsiniz. Tabi bu saati sınırdaki bekleme süreniz de değiştirebilir. Ancak buraya gelebilmeniz için Shengen vizenizin olması gerekiyor.

7Sokaklarını Yürüyerek Gezin

Parga’da ki pek çok noktaya araba ile ulaşabilirsiniz,  ama benim tavsiyem yürüyerek gezmeniz. Çünkü ancak bu şekilde kasabanın dokusunu görebilir, atmosferini soluyabilirsiniz. Özellikle kendine has tarzıyla ve yapılarıyla büyüleyen ara sokakları görülmeye değer. Hatta Kaleye arabayla çıksanız dahi, yürüyerek inebilir ve direkt çarşıya geçebilirsiniz. Zaten yollarda başlayan butikler ve hediyelik eşya dükkanları aşağıya nasıl indiğinizi anlayamayacaksınız.

61 Günde Parga Turu

Parga Kasabası Gezilecek yerler Rehberi sayesinde Parga’yı boydan boya tam 1 gün içinde dolu dolu gezebilirsiniz. Ama tabi benim fikrim kalmanızdan ve muhteşem gün batımını izlemenizden yana. Ancak buraya gelirseniz muhakkak Venedik kalesi diye de geçen Parga Kalesi’nin ziyaret etmeden ayrılmayın. Bu kalede bulunan tavernalarda güzel bir akşam yemeği yiyebilir ya da kafelerinde soluklanabilirsiniz. İster yürüyerek çıkın, ister arabayla. Çok yorucu olmayacaktır. Üstelik kalenin hemen aşağısında Türk Pazarı bulunuyor. Rengarenk ve yöresel ürünler bulabilir, sevdiklerinize buradaki butiklerden hediyeler alabilirsiniz.

5Hem Gündüzü, Hem Akşamı Büyülüyor

İsterseniz Parga’da birkaç gün konaklayabilir ve harika koylarında denizine girebilirsiniz. Suyu berrak ve güneşi pırıl pırıl. Ama akşam yemeklerinizi mutlaka tavernalarda yemeyi unutmayın. Biz kalede ve sahilde olmak üzere iki farklı taverna denedik. Her ikisi de harika ve unutulmaz lezzetler ile tanıştırdı bizi. Hem sabahı, hem de akşamı ile büyüleyen bu kasabanın denizi Maldivleri aratmayacak kadar turkuaz. Koyları ise baştan başa altın kumlarla çevrili. Akşam mehtaba karşı bir şeyler içmek ve nefis Yunan ezgilerine kendinizi bırakmak ise paha biçilemez. Üstelik çam ağaçları ile çevrili körfezi ile yeşile de doymanızı sağlıyor.

4Yöresel Yemeklerini Deneyin

Yunanistan lezzetlerinin Türk kültürüne yakınlığı herkesçe bilinir. O yüzden gitmişken mutlaka Gyros yemeyi unutmayın. Benim vazgeçilmezim olan bu yemek pita ekmeğinin arasına konulan döner aslında. Hatta saganiki ve caciki de tatmanız gereken lezzetlerden. Hatta patates kızartması ve çoban salata gibi tatları da buradaki restoranlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama en önemlisi de deniz mutfağı. Parga’da mutlaka kalamar ve ahtapot yemelisiniz. Daha önce denemiş olsanız da buradaki kadar lezzetlisini tatmadığınızı iddia ediyorum. Ancak daha farklı lezzetler denemek isterseniz leziz pizzaları da bulunuyor. İtalya’ya olan yakınlığını da avantaja dönüştüren kasabada, harika pizzaların yapıldığı köşe başı dükkanlarını görebilirsiniz. Üstelik alkollü ya da alkolsüz olsun, ödeyeceğiniz hesaplar bir Avrupa ülkesi için ortalamayı geçmeyecek.

3Korfu Adası’na Geçin

Parga’ya kadar gelmişken, onun yarım saat ötesindeki Korfu Kasabası’na uğramadan dönmemenizi öneririm. İyon Denizi’nde bulunan bu adanın nüfusu 100 binden fazla. Yunanistan’ın en zengin adası olarak Bilinen Korfu kasabası’da yapıları ile büyülüyor. Ayrıca çok sayıda öğrenciye de ev sahipliği yapan adada çoğunlukla Rum Ortodoksları yaşıyor.

2Misafirperver ve temiz

pargaya-nasıl-gidilir

Parga’da dikkatimi çeken bir başka ayrıntı da plajların tertemiz bırakılmış olması. Yerlerde asla tek bir çöp dahi göremeyeceğiniz bu plajlara yakın noktalarda arabanızı park edeceğiniz alanlar da bulunuyor. Üstelik deniz masmavi ve derin olmayan yerlerinde dibi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Restoranları ve kafeleri hayli temiz. İnsanları yardımsever ve cömert. Ayrıca esnafları da güler yüzünü asla eksik etmiyor.

1Parga’ya Ulaşım

Parga’ya Preveze ve Atina’dan  Parga istikametine doğru yol alan otobüslerle ulaşmanız mümkün. Tatilinize direkt olarak Parga’dan başlamak istiyor ve aracınızla değilde hava yolunu tercih ederseniz öncelikle şehir merkezine 70 kilometre uzaklıktaki Preveze Havalimanı’na oradan Parga’ya giden otobüsler ile Parga Kasabası Gezi Rehberinize başlayabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here