Osmanlı Yemekleri ile İftar Mekanları

0
104
Osmanlı Yemekleri

İftar sofralarında Lezzet ve yemek kültürü içinde yerelde tanınmamış, keşfedilmemiş birçok unsur olsa da evrenselleşmiştir. nesilden nesile geçmiş ve literatüre girmiş mutfak yapıları oldukça fazla. Bunların en önde gelenlerinden biri de hiç şüphesiz Osmanlı Mutfağı. Uzun yıllar çok geniş bir coğrafyada varlık gösteren Osmanlı; saray mutfağı ve kendine has lezzetleri ile gastronomi alanında hatırı sayılır bir yer buluyor. Gerek tarifleri, gerek özel sosları, meyvelerin, balın yemeklerde kullanım şekillerinin ve daha birçok detayı ile Osmanlı yemekleri günümüzde dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde elbette tercih edilen mutfaklardan. Özellikle Ramazan ayı ile birlikte kültürümüzün, geleneklerimiz daha çok yaşandığı ve yaşatılmaya çalışıldığı dönemde Osmanlı lezzetlerini servis eden restoranlar tercih sebebi.

Osmanlı Yemekleri ile İftar Mekanları


Osmanlı Yemekleri Lezzetlerinde Hünkâr Restoran Farkı

Saray mutfağı kavramı ile kültürümüzün yerleşik mutfak alışkanlıklarını barındıran Osmanlı mutfağı; Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen, her ürünü çok güzel harmanlamış ve işlemiştir. Elbette ki öne çıkan tercihleri, mutfağın belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Et seçiminde koyun öncelikli olması, çorba ve ekmeğin sofradan eksik olmaması, meyvelerin ve sebzelerin bir arada pişirilmesi, balın ve sirkenin kullanım yaygınlığı, bin bir çeşit baharat ve şerbetler Osmanlı yemekleri denince yaygın olarak bilinen özelliklerden. Evladiyelik tarifleri uygulayan, yeniliklerle harmanlayan mekânlar popülerliğini hala korumakta. Tencere yemekleri ile ön plana çıkan Osmanlı mutfağı, pilav çeşitleri, kebapları, tatlıları kısaca her kalem lezzeti ile ziyafet şöleni sunmakta.


Sofra Kültürü Ve Vazgeçilmez Tatlar

Sofra kültürü tarihimizden bize kalan en güzel miraslardan biridir. Özel günlerde, bayramlarda, asker uğurlamalarında, düğünlerde, köy hayırlarında, acı-tatlı paylaşılan tüm birlikteliklerin ortak yeri sofralar. Ramazan ayı sofra buluşmalarının, paylaşımların en çok, en yoğun yaşandığı zamandır. İftar sofralarının ne kadar kalabalık, o kadar bereketli olması; yemeğin, sofranın, tüm gün tutulan orucun birliktelikle daha yüksek bir maneviyatta açılması kültürümüzün en yerleşik öğrelerinden. İster evlerde, ister dış mekânlarda olsun iftar, hem lezzetleri ile hem geleneksel yapısı ile bizim kültürümüz.


Asitane Restoran İstanbul da Lezzet Mekânı Olarak Öne Çıkıyor

Özellikle birlikteliğin ve paylaşmanın manevi gücünün yaşandığı sofra kültürü beraberinde getirdiği eşsiz lezzetler ile günümüz şeflerinin yenilikçi yorumları ile özel mekânlarda yaşatılmakta. İstanbul mutfak çeşitliliğinde ülkemizin en büyük şehri olmasının da getirdiği bir yapı ile öne çıkmakta. Dünya’nın dört bir yanının mutfak örnekleri görülebileceği gibi hiç şüphesiz Osmanlı tatları sunan mekânlar her daim misafirlerin tercihi. Sadece tatları değil, mekân detayları, servis kalitesi, nostaljik yapısı, bize uygun lezzetleri sunması ile öne çıkıyor.


İstanbul da Lezzet Mekânları

Osmanlı yemekleri üzerine hizmet veren mekânlar İftar ve sahur menülerinin kalitesi ile de ön plana çıkıyor. Yaz aylarına denk gelen Ramazan ayının iftar ve sahur gereksinimlerini menülerine geleneksel ve profesyonelce işleyen restoranlar misafirlerini memnun etme konusunda iddialı. Asitane Restoran, Hünkâr Restoran, Kanaat Lokantası, Tarihi Subaşı Lokantası, Borsa Restoran ve Hacı Abdullah Lokantası gibi birçok özel mekânlar. Osmanlı ve Türk lezzetlerini hakkını vererek sunan mekânlardan. İstanbul’un birçok farklı yerinde görebileceğiniz Osmanlı lezzetlerinin örneklerini, karşılaşacağınız güzel atmosfer ile misafirlerinize güzel bir Ramazan akşamı yaşatabilirsiniz.


İftara Özel Menüler Hacı Abdullah Lokantasında

Ramazan ayı içinde barındırdığı manevi ruh bir yana iftar ve sahur gelenekleri ile köklerimizden, bizden, herkesim insanın benzer davranış gösterdiği bir dönem. Herkesin sofrasına daha bir özen gösterdiği, misafir kültürünün ve kalabalık sofraların daha bir değer kazandığı ve yaşatıldığı bu ayda, mekânlarda menülerini bu aya özel düzenlemekte. İkramlıklardan, menü içeriklerine kadar ince düşünülerek hazırlanan menüler ile iftar ve sahurda kapılarını misafirlerine açan mekânlar. Osmanlı lezzet uygulamaları ile de bu ayın ruhunu en iyi yaşatan yerlerden. İftar menüsünde oruç açmak için yer alan ikramlar, Osmanlı mutfağının ve hangi mevsim olursa olsun Ramazan’ın vaz geçilmezi çorbalar, et ve sebze yemekleri, Ramazan’a özel tatlılar ve olmazsa olmaz şerbetler restoran menülerine özenle ekleniyor. Osmanlı lezzetleri sunan her mekân aynı olmamakla birlikte, kendi içlerinde öne çıkan lezzetleri ile farklı tercihleri olan misafirlerine alternatifler sunmanın yanında, iftar menülerinin belirgin özelliklerinde benzerlikler taşımaktalar.


Ramazan’a Özel Tatlılar Ve Şerbetleri Tarihi Subaşı Lokantasında Bulabilirsiniz

Ramazan ayında tutulan oruç sonrası yemek gereksinimleri iyi dengelenmeli. Şüphesiz saatler aç kalan vücudu yormadan, dengeli bir şekilde iftar yapılması sağlık açısından önemlidir. Bunu en iyi dengeleyen, hem su, hem şeker ihtiyacını karşılar. Vücudun açlıkla kaybettiği değerleri keyifli bir şekilde tamamlayan şerbetler, Osmanlı ya özel tariflerle kültürümüzün yerleşik bir parçası. Bunun yanında Ramazan ayına özel çıkan güllaç başta olmak üzere, şerbetli tatlılarda hem Osmanlı yemeklerinin hem de iftar sofralarının vazgeçilmezi. İstanbul’da Ramazanın tüm coşkusuyla yaşandığı mekânlarda iftar menülerinde şerbet ve tatlılara da özenle yer verilmekte.


Özel Mekânlardan Ramazan Aynına Özel İftar Ve Sahur Seçenekleri

İstanbul’da Üsküdar’dan Mısır Çarşısına, Eminönün ’den Fatih’e, Kadıköy, Nişantaşı gibi birçok lokasyonda Osmanlı lezzetleri ile misafirlerini buluşturan mekânlar ramazan ayında sadece iftara özel menüleri ile değil, sahur menüleri ile de misafirlerine ziyafet şöleni sunmakta. Sahur gereksinimlerini de özenle menülerine ekleyen restoran ve lokantalar, menülerinin kalitesi, lezzetleri, mekân atmosferleri ve Ramazan eğlenceleri ile ön plana çıkan farklı özelliklerde misafirlerine kaliteli hizmet sunmakta. Önceden rezervasyon yaptırarak daha kolay bir iftar ve sahur yapabileceğiniz Osmanlı yemekleri mekânları İstanbul’un belirli noktalarında misafirlerini beklemekte.

Özel Mekânlardan Ramazan Aynına Özel İftar Ve Sahur Seçenekleri için hazırladığımız makalemize göz atın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here