Nevşehir Gezilecek yerler

1
94
Nevşehir Gezilecek yerler

Nevşehir Gezilecek yerler Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde bulunan Nevşehir, 300.000 civarında nüfusu olan bir şehirdir. Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği şehir, dünyaca tanınmış birçok bölge ve esere sahiptir. Her ziyaretimde yeni şeyler keşfederek hiç gelmemiş gibi hissettiğim Nevşehir’i, son gezimden sonra geleceklere faydası olması maksadı ile Nevşehir gezilecek yerler hazırladım.

Nevşehir Gezilecek yerler

Nevşehir, İç Anadolu bölgesinde yer alan şirin bir ildir. Özellikle burada var olan Kapadokya bölgesi ile meşhurdur. Tıp ki masal şehrini andıran Nevşehir’e yerli ve yabancı pek çok turist gelmektedir. Eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Bu sayede bünyesinde pek çok tarihi ve kültürel kalıntı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ise doğal ve harika bir görüntüye sahip olan peribacaları ile de ünlüdür. Nevşehir gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilimizdir.

nevsehir-gezi-rehberi

Nevşehir Hakkında Genel Bilgiler

Osmanlı İmparatorluğu döneminde köy olan Nevşehir, Muşkara ismi ile tanınmaktaydı. Daha sonraları ise yeni şehir anlamına gelen Nevşehir ismini almıştır. Nevşehir günümüzde Kapodokya bölgesi ile anılır hale gelmiştir. Kapodokya’nın yeryüzü şekilleri, bundan yaklaşık olarak 60 milyon yıl öncesinde, Güllü dağ, Hasan dağı ve Erciyes yanardağlarının patlaması ile oluşan lav tabakaları zamanla sertleşerek kaya haline gelmiş ve rüzgâr tarafından da bu günkü şekillerini almıştır. Günümüze kadar sapasağlam olarak gelebilen kayalıkların boyları 1 m ile 5 m arasında değişiyor. Bölgede bu güne kadar 360’dan fazla kilise ve şapel yer almıştır.

nevsehir-genel-bilgiler

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir gezilecek yerlerden bir diğeride Göreme açık hava müzesi, başlı başına seyahat planlanacak bir yer. Üçüncü kez gelmeme rağmen, burayı gezmek yaklaşık 5 saatimi aldı. UNESCO tarafından Dünya mirasları Listesine de alınan Göreme açık hava müzesinin dünyada da bir benzeri bulunmuyor. Burada bulunan ve kayaların içine yapılmış olan özellikle şapellerde birçok önemli dini liderin mezarları da bulunmakta. Özellikle rehberle gezince daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz ve daha anlamlı oluyor. Rehberimiz duvar resimlerinin tarihinin MS 4 ncü YY’a kadar dayandığını anlattı. Bu resimlerin ilginç özelliği ise, İncil’de tasvir edilen birçok olayın daha değişik olarak resimlerle anlatılması. Burada kızlar manastırının yanı sıra rahiplerin yetiştirildiği erkek manastırı da bulunuyor. Biraz zahmetli bir yolu olmakla beraber, özellikle Aziz Barabara kilisesi ve Çarıklı kilisesini gezmenizi tavsiye ederim. Bu kiliselerin duvarlarında daha güzel ve çok resimler bulunuyor ve rahatça fotoğraf da (flaşsız) çekebilirsiniz.nevsehir-acik-hava-muzesi

Üç Güzeller

Nevşehir’den sabah Ürgüp’e doğru yola çıktım ve yaklaşık ilçeye 2 km kala yan yana duran ve üç güzel peri bacasından oluşan Üç Güzellerde mola verdim. Burayı tarif etmeye bile gerek yok çünkü, özellikle yabancı turistlerden adım atılmıyor. üç güzellerin arkasında ise Erciyes dağı tüm heybeti ile sizi karşılıyor. Burası Erciyes dağının fotoğrafının çekilebileceği en güzel yer. UNESCO Üç Güzelleri ayrı olarak dünya mirasları listesine almış ve rehberin söylediğine göre yılda ortalama 2 milyon turistin uğrak yeri oluyormuş. Burası ile ilgili kralın kızı, gizlice evlendiği çoban ve çocuklarının ölümden kurtulmak için peri bacasına çevrildiği efsane de varmış. Rehberden bu efsaneyi dinleyince peri bacaları gözüme daha anlamlı geldi.kapadokya

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi

Nevşehir’e gelip de Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesini ziyaret etmeden dönmek olmaz. Türbe, Bektaşilik hoş görüsü ve felsefesinin merkezi olarak kabul ediliyor. Dünyaca tanınan büyük İslami düşünür Hacı Bektaşi Veli, dergâhını buraya kurarak yerleşmiş ve uzun seneler burada yaşamış. Türbeye Nadar avlusundan girdim ve daha kapıdan adımımı attığımda kendimi eski zamanlarda hissettim, tasavvuf sanki dergâhın her yerinden içinize giriyor. Daha sonra dergah avlusuna geçtim (üçler kapısından) dergahın eskiden tüm toplantıları ve ibadetleri burada yapılıyormuş, yerlerde o zamandan kalan postlar bile duruyor. Bu avludan sonra ise dergaha gelenlerle fakir halka yemek yapılıp dağıtılan aş evini gezdim. Türbeye girişte bir dut ağacı bulunuyor ve herkes onun altında bekliyor, bekleyenlere sebebini sorduğumda düşen dutu yakalayanın dileği oluyormuş dediler. Düzenli olarak her sene Ağustos ayı içerisinde, yerli ve yabancı çok sayıda kişinin katıldığı, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenleri yapılmaktadır, hem ziyaret hem de törenleri görmek için bu ay idealdir..kapadokya-gezisi

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir tabiri caizse yer üstü ve yeraltı gezilebilecek yerlerle dolu yegane yerlerden biri. Bunlara en güzel örneklerden biri de Özkonak yeraltı şehridir. Nevşehir’den yaklaşık 40 dakikalık bir araç yolculuğu (35 km civarında) sonunda, sıcak ve soğuk havadan korunmak için yapılan yer altı şehrine ulaştım. Dışarıdan bakıldığında hiç bir şeye benzemiyor ama içine girince çıkmak istemiyorsunuz. Her yer kapalı olmasına rağmen içeride çok temiz bir hava bulunuyor, rehbere sorduğumda şehir’in hava alması için yüzeye kadar uzanan 5 cm civarındaki hava kanalları olduğunu ve bunların nasıl yapıldığı halen çözülemediğini söyledi. Dört kattan oluşan bu muhteşem şehrin en üst katı hayvanlar için ayrılmış, diğer katlarda ise büyük salonlar, odalar, mutfak ve banyo ile yaşam için gerekli bölümlerden oluşuyor. 10 km uzunluğunda olan şehirde ayrıca kuyular ve mezarlıklar ile şehrin savunması için oyularak açılmış menfezler bulunuyor. Şehrin bir diğer özelliği ise, bölmelerin o zamanki şartlarla çok düzgün olarak kazılmasıdır. Duvarlarda nerede ise pürüz bile bulunmuyor. Burayı gezmek için uygun kıyafet giymenizi tavsiye ederim, çünkü bazı bölümler geçilirken oldukça eğilmek gerekiyorbalon-gezisi

Nevşehir’de Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Nevşehirin yemek kültürüne gelince, buraya geldiğinizde ne yemeli değil neleri yemeliyiz diyeceksiniz. Şehrin kendine özgü yemekleri arasında; tarhana, düğün çorbası, katma aşı, ağpakla, soğanlama ve dıvıl cacık sayılabilir. Ben, Tokat ilinin meşhur testi kebabını yedim ve burada Tokat’takinden daha çok beğendim.

Nevşehir Mutfağı

Bu yörenin en meşhur yemeği elbette ki testi kebabıdır. Yöresel yemeklerden biri olan testi kebabı kesti içinde pişen et ve sebzelerden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu yörede saç tava, kuru kaymak, aside tatlısı meşhurdur. Gezmek için yola çıkan ve Nevşehir’e yolu düşenler bu tatları mutlaka denemelidir.

nevsehir-gezisi

Nevşehir’de Ne Yapılmalı?

Nevşehir akşamlarından da biraz bahsetmem lazım. Halk oyunları, semazen gösterilerinin ve müzik eşliğinde icra edildiği Türk gecelerine katıldım ve gecenin nasıl geçtiğini anlamadım. Sabahın çok erken saatinde balonla Kapodakya turu yaptım ve buranın havadan görünümü gerçekten anlatılamayacak kadar güzel. Kapodokya gezim esnasında yaklaşık yarım saat at sürdüm ve tüm stresimi attım. Ürgüpte iken muhteşem gün doğumunu seyrettim. Bunları herkese özellikle tavsiye ediyorum, bir de mutlaka kamera veya fotoğraf makinesi ile bolca batarya getirin, o kadar çok güzellik var ki bataryalar dayanmıyor.

Nevşehir’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Yılın her mevsiminde turist çeken bir yer olsa da yoğunluk yaz aylarında daha fazla olmaktadır. Özellikle yılbaşı, bayram tatilleri gibi kısa süreli tatillerde kaçamak yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. Nevşehir’e özellikle bahar ve yaz aylarında gitmek daha doğru olacaktır. Buraya hem karayolu hem havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara-Nevşehir arası 280 kilometredir. Havayolu ile ise İstanbul’dan Tuzköy Havaalanına gelerek kısa sürede Nevşehir merkeze ulaşabilirsiniz. Havaalanının merkeze olan uzaklığı ise 30 km kadardır.

Nevşehir’de Nerde Kalınır?

Nevşehir’e geldiğinizde sizi pek çok lüks otel ve apartlar karşılamaktadır. Aynı zamanda butik tarzda otel bulmak da burada mümkündür. Bu seçeneklerin yanı sıra bu yöreye has taş evler de konaklamak için iyi bir seçenektir. Taş evler tarihi ve kültürel bir yapıya sahip, otantik şekilde döşenmiştir. Bu odalar, taş evler peribacaları içinde konuşlanmıştır. Mağara oteller buraya has güzelliği ile gelenleri kendinden memnun şekilde uğurlamaktadır.

Nevşehir’den Ne Alınır?

Buraya gelen kişiler özellikle buraya has taşlardan üretilmiş objeler alabilirler. Onyz taşı adı verilen taşlardan elde edilen objeler dikkat çekicidir. Aynı zamanda çömlek ve seramik alınabilir. Eski el emeği dokuma halılardan alınabileceği gibi bez bebek, taşlardan yapılmış peribacaları objesi veya magnetleri alınabilir.

Nevşehir gezi rehberi

Nevşehir denildiğinde ilk akla gelen elbette ki Kapadokya bölgesidir. Buraya gelerek harika taş dokularını inceleme fırsatı yakalayabilir, açık hava müzelerini gezebilir, sıcak balon turlarına katılabilir, tarihi ve kültürel dokuları ile tanınan kiliseleri gezebilirsiniz. 3 büyük yanardağın küllerinin yağmur ve rüzgar yoluyla aşınması sonucu bugün ki harika bir görünüme sahip olan peribacaları oluşmuştur. Nevşehir’in simgesi olan peribacaları gezilecek yerler listesinde en başta yer alır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, içinde pek çok kalıntı ve kilise bulunduran Göreme Açık Hava Müzesi gezilmesi gereken yerlerden bir diğeridir. Ürgüp merkeze yakın konumda bulunan Üç Güzeller isimli peribacaları da görülmeye değerdir. Buraya gelenlerin mutlaka uğrayıp havasını soluması gerektiği bir diğer yer ise Hacı Bektaşi Veli Türbesi ve Müzesi’dir.

Bu bölgeye gidecekler için Nevşehir gezilecek yerler hakkında detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here