Moskova Gezi Rehberi: Soğuk Kent

3
76
Moskova Gezi Rehberi

İnsanlar tatil amaçlı olarak çoğu zaman yurtdışı gezileri planları yapmaktadır. Bende milletin aksine sıcak deniz kenarları yerine soğuk iklimi ile bilinen Rusya’nın başkenti Moskava’yı seçtim. Hemen internetten, nasıl gidilir, uçak bileti fiyatları, neler var gibi araştırmalar yapmaya başladım ve kendime en ekonomik uçak bileti ayarladım. Tabi Moskova’ya gitmişken sadece Moskova’yı gezip geri dönmek olmaz. Çevresinde gezebileceğim tüm şehirlerin araştırmalarını ve ulaşım seçeneklerini araştırarak kendimi Moskova gezi rehberi oluşturdum. Ekonomik bir seyahat olabilmesi için Moskova’da Ibis otel’de kendime yer ayırttım. Eğer soğuk kent Moskova turunu daha rahat bir şekilde yapmak istiyorsanız, gezi turlarına katılabilir ve rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Moskova Gezi Rehberi

moskova

7Başkent Moskova

Moskova gezi rehberi notlarım da aldığım ilk not havanın sürekli soğuk oluşu oldu. Gitmeden önce kendime özel giysiler aldım. Uçak ile Moskova’ya yaklaştığımızda bulutların hızlı hareket ettiğini rahatlıkla görebiliyorduk. Havaalanına indiğimizde hava hemen kendisini hissettirmeye başladı. İlk işimiz eşyalarımızı otelimize bırakmak ve biraz dinlenmek diye planımı yaptım ve otele doğru yola çıktım. Otele geldiğimde dışarısı ne kadar soğuk olsa da, otel oldukça sıcaktı. Biraz dinlendikten sonra, bir döviz bürosuna giderek, paramın bir kısmını Ruble’ye çevirdim. Moskova şehir merkezinde toplu ulaşım olarak, metro ve otobüs seçenekleri yoğun olarak kullanılmaktadır.

6Kültür ve Eğlence

Gezi için iyi bir tercih olarak Moskova’yı seçmiş olmaktan, şehri gezdikçe doğru tercih yaptığıma karar vermeye başladım. Rusya’nın sanat merkezi olarak bilinen bir şehirdir. Moskova’da gezerken yaptığım araştırmalarda, en az 150 sinema, 100’den fazla tiyatro, 25 konser solanlarının bulunduğu ve şehir tiyatroları ile dünyada ün yapmış bir şehirdir. En çok televizyonlarda ve kitaplarda gördüğümüz dünyaca ünlü sirklerinde Moskova’da bulunduğunu unutmayalım. Eğlence için ise gece saatlerinde, Arbat Caddesine gittim ve Moskova’nın en hareketli gece yaşamını yakından izleme fırsatı buldum, güzel ve eğlenceli bir gece geçirdim.

5Ne Yenir?

Moskova’yı gezerken her tarafta birçok restorantın bulunduğunu gördüm. Rus kültürünü yansıtan birçok restoran ile modern restoranların bulunduğunu gördüm. Rus lokantalarında, borsch çorbası ve şaşlık, havyar çeşitlerinin bulunduğunu gördüm. Ayrıca Rus lokantalarında, Gürcü, Azeri, Ermeni, İtalyan, Ukrayna ve Japon mutfağına yer verilmektedir. Ben Moskova’da gezerken hep Türk lokantaları aradım ve Moskova’da birçok yerde Türk lokantası bulabilirsiniz ve Türk yemeklerini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ben sürekli kendi yemeklerimizi tercih ettim. Otelde kaldığım sürece balık yemeye çalıştım.

4Konaklama

Moskova dünyanın en fazla tanınan ve Rusya’nın başkenti, en büyük kentidir. Soğuk bir iklime sahip olan bu şehre turist olarak geldiğinizde kalmak için sizlere birçok konaklama seçeneği sunulmaktadır. Moskova’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız, otel yerine ev kiralama yapabilirsiniz. Şehir merkezine yakın bir yerde konaklama için, Apartment Allinrent Voykovskaya, Maxima Zarya Hotel gibi birçok oteli tercih edebilirsiniz. Ben şehir merkezine yakın ve ekonomik olan Ibis otel’i tercih ettim ve tüm Moskova gezim boyunca burada kaldım. Temizlik ve hizmet açısından oldukça memnun kaldım. Yemeklerinde, Rus mutfağı ürünleri ile birlikte diğer ülke yemeklerini de bulabiliyorsunuz. Ben genelde balık ürünlerini tercih ettim.

3Türkçe Konuşmak

Moskova gezim boyunca birçok müze gibi yerleri rahatlıkla gezdim. Moskova’da otellerde, lokantalarda, tarihi yerlerde yabancılara karşı genellikle İngilizce konuşulmaktadır. Ancak siz Türk olduğunuzu belli ettiğinizde, azda olsa sizinle Türkçe konuşmaya çalışmaktadırlar. Ben gittiğim her yerde beni anlayabilecek düzeyde Türkçe bilen bir Rus ile karşılaştım ve tüm işlerimi rahatlıkla yapabildim.

2Moskova’da Ulaşım

Büyük bir şehir olmasının getirisi olarak şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiştir. Trafik yoğunluğu oldukça fazladır. Metro en iyi toplu taşıma tercihi olarak görülmektedir. Şehir içi ulaşımda metro, sabah 05:30 başlamakta ve gece 01:00’e kadar devam etmektedir. Şehir merkezinde istediğim her yere gitmek için metroyu tercih ettim ve daha ucuz ulaşım sağladım. Sizlere de Moskova’ya geldiğinizde metroyu kullanmanızı tavsiye ederim.

1Nereleri Gezelim

Moskova’ya gelmeden önce kendime bir plan yaptım ve Moskova’ya geldiğimde, Rusya tarihinde önemli yerleri olan, Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Aziz Vasil Katedrali’ni uzun uzun gezdim. Aziz Vasil Katedrali bahçesinde bulunan buz heykeller çok dikkatimi çekti ve sizlerin de bunları görmenizi tavsiye ediyorum. Geziye çıkmadan önce kalın giyinmelisiniz hava oldukça soğuk.

Kızıl Meydan

Moskova denilince akla gelen ilk yerlerden birisi olan ve şehrin kalbi olarak nitelendirilen Kızıl Meydan, Moskova’ya giden herkesin uğradığı en işlek noktalardan birisi. Tarihin her anında bir anıya şahitlik eden bu meydanda tarih boyunca pek çok idam,gösteri,geçit gibi olaylar olmuş.1990 yılında UNESCO listesine giren Kızıl Meydan bugün Moskova ziyaretçilerinin ilk uğrak yerlerinden birisidir.

Kremlin Sarayı

Kelime anlamı olarak hisar,kale gibi anlamlara gelen Kremlin kelimesi,bugün pek çok Rus şehrinde bulunan yapıların bütünü gibidir. Pek çok Çara ev sahipliği yapmış olan bu saraya ilk zamanları ahşap bir yapıya sahipmiş fakat Moğol istilasından sonra yerle bir olan saray ta ki 15.yy’da III.Ivan ile Moğol işgalinden kurtulan Rusya için yeni bir saray gereksinimden sonra yeniden yapılmıştır. Bugün Rusya’nın simgelerinden birisi olan Kremlin Sarayı Moskova’ya gelen ziyaretçilerin uğradığı noktalardan biri haline gelmiştir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here