Mide Ağrısına Ve Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

22.02.2019
593
A+
A-
Mide Ağrısına Ve Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı kadın, erkek ve genç, yaşlı herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Mide ağrısı karın bölgesinde kasılma ve kramp olarak hissedilir. Mide ağrısının nedeni dengesiz beslenmeden dolayı olur. Aşırı yağlı ve aşırı asitli yiyecekler tüketen kişilerde bulantı, kusma, yanma ve kramp olarak görülür.

Mide Ağrısı Neden Olur? 

Mide ağrısı herkesin her yaşta karşılayacağı bir sorundur. Psikolojik rahatsızlıklarda, beslenme bozukluklarında ve hormonsal düzensizliklerden görülür. Stres, alerjik durumlar, herhangi bir mide hastalığın başlangıcı, hormonsal değişiklikler, psikolojik sorunlar, aşırı kilo, reflü, gastrit, alkol, sigara, aşırı acı yemek tüketmek ve kabızlık gibi sorunlar mide ağrısına neden olan durumlardır.

lazy placeholder

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Kişinin mide ağrısı çektiği zamanlarda ilk olarak doktora başvurmalıdır. Bazen mide ağrısı çekerken doktora gitmek mümkün olmadığı zamanlarda bazı bitkisel yiyecekler mide ağrısını geçirmese de hafifleterek rahatlamanızı sağlar. Mide ağrısını iyi gelen yiyecekler,

Kimyon ve limon karışımı mide ağrısına iyi gelen bitkisel bir çözümdür. Kimyon midedeki asitleri düzenlemesine yardımcı olur. Mideniz aşırı asitlenmeden dolayı ağrıyorsa yarım bardak limon suyun içerisine bir miktar kimyon ekleyerek karıştırıp içebilirsiniz.

lazy placeholder

Sakinleştirme özelliği olan papatya çayını midede kasılmalar sonucu oluşan ağrıların giderilmesine ve hazımsızlığı giderek mide kaslarında rahatlamasını sağlar.

Süt ve yoğurt mide ağrılarına iyi gelen en doğal çözümdür. Süt ve yoğurt mideyi yatıştırarak sindirimi de kolaylaştırır. Süt vücudun pH dengesini sağlayarak midedeki sıvının mideyi delmesini önler ve mide kanamasının önüne geçer. Her yemek öğünlerinde bir kase yoğurt tüketmek ve yatmadan öncede ılık bir bardak süt içmek mide ağrılarını ortadan kaldırır.

Mide Yanması Neden Olur? 

Mide yanması midedeki asidin fazla salgılaması sonucunda mide ve boğazda hissedilen bir rahatsızlıktır. Her yaştan herkesin karşılaşacağı bir duruma olan mide yanması zor sindirilen ve hazmedilmesi zor yiyeceklerin tüketilmesi sonucunda görülür. Bu yiyecekleri parçalamak için mide fazla asit üretir ve bu asitte mide duvarına zarar vererek midede ve boğazda yanma yapar. Midede olan yanma rahatsızlığı kronikleşirse reflü ortaya çıkar. Reflüde mide asidi yemek borusuna ve gırtlağa kadar çıkarak göğüs bölgesinde yanma hisside başlar.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanmasının nedeni aşırı salgılan asit olduğu için baharatlı yiyeceklerde, kızartmalardan, kafeinli içeceklerden ve alkol tüketilmemelidir. Mide yanması bazen psikolojik etkenlerde neden olur. Stres, üzüntü ve depresyon gibi durumlarda mide asidin fazla salgılanmasına neden olur. Çiğnenmeden yutulan lokmalar, bazı ilaçların yan etkileri, süt ve süt ürünlerine karşı alerjik durumlarda mide yanmasına neden olur.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanmasını gideren tahıllar lif, demir magnezyum, selenyum, demir, mineral ve B vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Karbonatlı suda midedeki asidin etkisi azaltan bir karışımdır.

Süte alerjik durumu olmayanların bir bardak süte bir tatlı kaşığı karbonat katarak tüketmesi mide yanma hissini azaltarak rahatlamasını sağlar.

Mide yanması sorununa en doğal iyileştirici bir besin olan tahini sabah ve akşam ikişer kaşık içerek mide yanma sorununuzdan bir hafta içinde kurtulabilirsiniz.

Mide yatıştırıcı etkisi olan anason yiyeceklerin sindirimine yardımcı olarak mide ve bağırsak sorunlarına da iyi gelir. Her yemekten sonra yenilen tatlı kaşığı anason tohumu mide yanmasına iyi gelir. Anasonun yaprakların çay yaparak tüketebilirsiniz.

Mide yanmasına iyi gelen bal midedeki asidi dengeler. Düzenli olarak bal ve tarçın karışımını tüketmek mide yanma sorununa iyi gelir. Bal, limon ve sıcak su karışımı da mide asitlerini yok ederek mide yanma sorunun ortadan kaldırır.

 

Gezerken Uğra
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.