Marakeş Gezilecek Yerler

0
62
Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş Gezilecek yerler Harikalar diyarı Fas’ın akla gelen ilk şehridir Marakeş. Yerli halk tarafından ‘Kızıl Şehir’ olarak da bilinir. Çünkü renklerin bir araya geldiği toprak parçasıdır Marakeş. Bu şehri tek kelimeyle anlatmak isterdim, ama bu mümkün değil. Çünkü;

Marakeş demek tarih demek, bahçeler saraylar, türbeler. demek..

Marakeş demek ‘Kızıl Renkli Şehir’ demek…

Marakeş demek ‘daracık sokaklar, kafeler, çarşılar demek…

Kelimelere dökülemeyen bu şehri anlatmanın en iyi yolu gidip görmek olsa gerek. Önce okumak, bilgi edinmek sonra keşfetmek. Öyleyse, Marakeş gezilecek yerler ile bu Kızıl Şehri hep birlikte keşfedelim…

Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş’e Gidiş

Türkiye’den Fas’a direk uçuş seferleri bulunmadığı için aktarmalı olarak İstanbul’dan Fas’ın Kazablanka şehrine 4,5 saatten sonra ulaşabildik. Ardından yaklaşık 2,5 saat süren yolculuktan sonra Marakeş’e varıyoruz. Gece yarısı olduğu için ertesi günün heyecanı ile yarım yamalak uyumaya çalışıyoruz. Yarım yamalak uyku uyuduğumuza bakmayın, sabah dinç kalkıyoruz. Kahvaltının ardından ilk durağımız olan Saadian Tombs (Saadi mezarları) için yola çıkıyoruz.

Saadi Mezarları

Marakeş Gezi Rehberi ilk sırada eski şehir merkezi Medina’ya girebilmek için tam tamına on dokuz kapıdan geçmeniz gerekiyor. Bab Agnau’da bu kapılardan biri ve sadece kraliyet mensuplarına özel göz alıcı bir tasarımla hazırlanmış. Kapıdan geçince sol tarafımızda Saadi Mezarları ve El Badi Sarayını görüyoruz. Marakeş’i başkent yapan ve Fas’ta uzun yıllar hüküm süren Saadi Hanedanlığ’ının önünden geçiyoruz. Hanedan üyelerinin mezarlarının bulunduğu avlu adeta sarayları aratmayacak güzellikte karşımıza çıkıyor. Saadi egemenliğinden sonra yerine gelen Alaouite Hanedanlığı’nın Sultanı, Saadi egemenliğini unutturmak için onlara ait ne varsa yakıp yıkmış. Bir tek mezarlarına dokunamamış. Çünkü mezarlara dokunmanın dini yönden de sakıncalı olacağını düşünmüş. Mezarların da başkaları tarafından görünmemesi için yüksek bir duvar ile kapattırmış. Duvarların üzerinde büyük bir höyük oluşmuş ve oranın mezar olduğu uzun yıllar boyunca anlaşılamamış. Fransızlar, 1917 yılında o bölgede kazılar yapmış ve mezarlara ulaşmıştır. Saadi Mezarlarında üç oda bulunuyor. Oda on iki sütundan oluşuyor. İçerideki mozaik ve İtalyan mermerleri çok etkileyici. Mezarların üzerinde herhangi bir isme rastlamak mümkün değil ama saray kayıtlarından kimin hangi mezarda yattığı öğrenilebilir.

Kutubiye Cami

Biraz ileride her yüzünde farklı bir sanat olan Marakeş’in en büyük camisi Kutubiye’yi görüyoruz. Şehrin neresinden bakarsanız bakın caminin minaresini görebilirsiniz. Yani bu şehirde kaybolmak mümkün değil. Şehrin en önemli yapılarından biri olan bu cami’de minarenin en üst kısmında hilal yerine top var. Fas’ta bulunan birçok cami minaresi de bu minare örnek alınarak yapılmış. Bu örneklerden biri de II.Hasan Cami minaresi. Dünya’nın en yüksek minareli camisi unvanını taşıyor. Dönelim tekrar Kutubiye Camisine. Cami 1119 yılında tamamlanmış ve Arapça’da kitapçı anlamına geliyor. Cami yapılmadan önce o alanda yüzlerce kitapçı varmış o yüzden bu şekilde adlandırılmış.

Marakeş’in Kalbi

Faniler meydanı bu şehirde yaşanan olaylara tanık olduğu için Marakeş’in Kalbi olmuş. İyisiyle kötüsüyle birçok şeyin yaşandığı meydanın asıl adı Djemaa el-Fna. Cemaat anlamına gelen Jemaa meydanda daha önce bir caminin olduğunu bize gösteriyor. el-Fna ise caminin avlusu yani cemaatin avlusu anlamlarına geliyor. Diğer bir anlamı ise ölü meclisi. Burada daha önceden idamlar gerçekleştiği için bu anlamı taşıyor. Gündüz çok sakin olan meydan daha çok pazar yerlerini andırıyor. Meydana açılan daracık sokakların kızıl rengiyle bütünleşmesi muhteşem görünüyor. Daracık sokaklardan sokak satıcılarına, turist gezdiren at arabalarına, falcılara, meyve suyu satıcıları ve hikâye anlatıcılarına uzanıyoruz. Sizi alıp başka bir yere götüren bu ortamda keşfedilecek çok şey var. Marakeş gezi rehberi listenize mutlaka eklemniz gereken bir yer.

Kuzey Afrika Meydanı

Terastan görme şansı bulduğumuz bu görüntü hafif serinleyen havada seslerin ve kokuların adeta dans etmesi gibi uyum içerisinde duruyor. Tüm otantikliği ile beni cezbeden meydanlardan biri. Baharatçıların, kafelerin, yemek standlarının olduğu kısımlarda o kadar içten ve samimi bir ortam var ki, gerçekten görülmesi gerekiyor. Ama aynı içtenliği fotoğraf çektirmeye gelince göremiyoruz.

Fas’a birçok millet değişik isimler vermiş. Bizim dilimize ise Osmanlı Devletinin Kuzey Afrika’da ilerleyebildiği en uzak parçalar ‘Fez’ olarak adlandırıldığı için ‘Fas’ olarak yerleşmiş. Her köşesi ayrı bir renk, ayrı bir dünya olan Marakeş, harikalar diyarının ta kendisidir. Marakeş Gezilecek yerler sonuna geldik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here