Manavgat Şelalesi Yapılacak Aktiviteler

0
60
manavgat şelalesi

Manavgat şelalesi yapılacak aktiviteler denildiğinde akla birçok aktivite gelir. Türkiye’nin doğal güzellikleri, yeşili, mavisi ile çevrili Antalya’nın Manavgat beldesinde yapabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur. Manavgat nehrini bölen Oymapınar Barajı nehirle beraber tam bir uyum içerisindedir.

Manavgat Şelalesi Yapılacak Aktiviteler

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan ve soğuk suyu ile ünlü olan, doğaya kaçarak, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Manavgat Nehri’nin sahip olduğu kuvvetli akıntılarından oluşmaktadır. Yaklaşık dört metre yüksekliğinde ki falezlerden dökülmektedir. Geniş bir alana yayılmıştır ve eşsiz manzarası ile görenleri büyülemektedir.

1Manavgat Şelalesi Manzaralı Huzur Ortamı

Manavgat Şelalesi etrafında kurulu olan dinlenme yerleri, balık restoranı, çay bahçeleri ve kafeterya gibi alanlarda Manavgat Şelalesi’nin eşsiz manzarası eşliğinde huzur bulabilmek mümkündür. Manavgat Şelalesi’nin çevresinde bulunan piknik alanları sayesinde ise doğa ile iç içe ve huzur dolu bir piknik yapmak da mümkündür.

2Su Sporları

Manavgat Şelalesi’nin debisinin yüksek olması, su sporları açısından oldukça elverişli bir ortam sunmaktadır. Manavgat Şelalesi’nin üzerinde bulunan nehirde rafting yapılabilir ya da tekne turu yapılabilmektedir. Ayrıca doğa etkinlikleri açısından da son derece uygun bir otama sahiptir ve çevresinde kamp ya da trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Ayrıca çevresinde jeep safari gibi doğa etkinliklerine katılmak mümkündür.

3Manavgat Şelalesi Nerede?

Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan adını bulunduğu ilçeden 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Şelale Antalya merkezine 76 km mesafede bulunurken, Alanya’ya 32 km mesafede konumlanmaktadır. Antalya ilinin ikinci büyük ilçesi durumunda olan Manavgat’ta Aspendos Antik Kenti, Side Antik Kenti, Selge Antik kenti, Aspendos Tarihi Kemer Köprüsü, Oluk ve Böğrüm köprüsü, Köprülü Kanyon, Oyma Barajı gibi görülmeye değer birçok yer mevcuttur.

4Nasıl Gidilir?

Doğayla kaynaşmak için ideal yerlerden biri olan Manavgat Şelalesi’ne gitmek için yapılması gereken, öncelikle Manavgat ilçesine ulaşmamız gerekir. Türkiye’nin birçok ilinden kalkan şehirlerarası otobüslerle Manavgat’a ilçesine doğrudan ulaşılabilir. Manavgat’a geldikten sonra ilçeden şelale bölgesine giden otobüs veya minibüslere binmeniz gereklidir.

5Şelalenin Konumu

Manavgat Antalya Havalimanına 68 km, Alanya Havalimanına 104 km mesafede bulunuyor. Akdeniz Bölgesi’nin önemli turistik yerlerinden biri olan şelale, şehirden uzaklaşıp kafa dinleme ve huzuru bulmak için ideal bir yerdir.

6Manavgat Şelalesi’nde Ne Yapılır?

Türkiye’mizin görülmeye değer doğal güzelliklerinden birisi olan Manavgat Şelalesi insanlara birçok aktiviteler sunmaktadır. Ağaç dallarıyla bütünleşmiş şekilde bulunan şelale bölgesi, bar, restoran ve kafelerle donatılmış. Şelalede dinlenirken yemyeşil suyun küçük girdaplar yaparak gözleri büyüleyip yol alışını izlemek doyumsuz bir keyiftir.

Şelalenin etrafında Dinlenme yerleri, çay bahçeleri, yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunur. Bunun yanında doğayla baş başa bir piknik yapabilirsiniz.

Trekking ve kamp gibi doğa etkinlikleri bakımından oldukça uygun bir yer olan Manavgat Şelalesi’nin üzerinde nehirde tekne turu yapabilir, jeep, rafting, safari gibi aktivitelerde yapabilirsiniz.

7Şelaleye Giriş Ücretli midir?

Manavgat Şelalesine girişler ücretlidir. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Manavgat şelalesine giriş kişi başı 5 TL’ye girilebiliyor.

8Şelalenin Akımı

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale, Manavgat Nehri’nin kısa mesafeden akmasına rağmen kuvvetli akıntılarıyla yüksek bir debiyle akmaktadır. 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülüp geniş bir alana yayılmıştır.

9Şelalede Neler Yenilebilir

Manavgat Şelalesinde gelenlerin karşısına birçok menü çıkmaktadır. Balığından, tavuğuna, etinden, kebabına, salatasından, cacığına, sebzeli yemeklerinden, etli yemeklerine kadar birçok yiyecekle gelenlere hizmet sınırsızdır.

Antalyada gezilecek yerler listesine göz atın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here