Malta Turu: Gitmek İçin 10 Sebep

0
62
malta

Akdeniz’in bir ada ülkesi olan Malta gerek doğal güzellikleri ve tarihsel zenginliği gerek festival ve eğlenceli aktiviteleri ile rengârenk bir ülke.Doğası, güneşi ve deniziyle ılıman geçen iklimi hangi mevsim olursa olsun ziyaret edilebilecek bir ülke.Farklı lezzetleri deneyimlenecek bir yer. Yeni yerler görmek isteyen kişilerin gezi rehberinde mutlaka bulunması gereken bu canlı Akdeniz ülkesi, 5 adadan oluşuyor. İşte Malta turu için 10 sebep

Malta Turu Yapmak İçin 10 Sebep

malta-1

1Doğal Güzellikleri ve Atmosferi

Doğal güzellikler dendiğinde ilk akıllara gelen yerlerden biri olan Malta, birçok turist için gezi için Malta turu listede ilk sıralarda yer alıyor. Doğal oluşumları ile büyüleyici atmosferi, tertemiz turkuaz renkli suları, yumuşacık kum plajları, sıcak ve uzun sezonu ve görülmeye değer daha pek çok güzelliği ile müthiş bir yer. Comino Adası’nda bulunan Blue Lagoon’u, ülkenin en büyük Ghadira Bay plajı, Aziz Peter’in Havuzu, Mellieha Körfezi, yıl içinde binlerce turisti ağırlayan Blue Grotto’su Dünya’da eşi benzeri olmayan güzellikler arasında.

2Tarihi Dokusu

Doğal güzellikleri kadar tarihi dokusu bakımından da zengin bir geçmişe ve değerli eserlere ev sahipliği yapan bu ülke, 7 büyük tapınağa sahiptir. Her bir tapınak Unesco Dünya Mirası Listesinde adı bulunan ve hatta Mısır piramitlerinden bile 1000 yıl kadar öncesine dayandığı ileri sürülen önemli tapınaklardır. Dünya’nın tarihsel bakımdan en eski dini yapısından bir tanesi olan Ggantija Tapınak Kompleksi de ülkenin görülmeye değer tarihsel inşaları arasındadır. Dünya’da M.Ö yıllara eşlik eden değerli kalıntıların yer altı mezarlarının sergilendiği Hal Saflieni Katakompu da mutlaka görülmesi gereken Dünya’daki nadir yerlerden biridir.

3Kültürel ve Sanatsal Zenginlikler

Malta’yı ziyaret ettiğinizde kültür ile sanatın tarihle ne kadar iç içe olduğunu ve farklı bir atmosfere girdiğinizi fark edebilirsiniz. Her bir noktada farklı zevklere ulaşabilen pek çok müzeyi gezebilme fırsatı bulabilirsiniz. Oldukça fazla turiste ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi, birinci ve ikinci Dünya Savaşı yıllarına ait silah, tüfek, uçak parçaları ve fotoğrafların sergilendiği Ulusal Savaş Müzesi, araba meraklıların gezebileceği Araba Müzesi, sanatseverlerin büyüleneceği Carvaggio’nun ünlü eserlerinin bulunduğu Aziz John’s CoKatedrali ile Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi gibi pek çok alanda ilgi gösterilen müzeler, sanat eserleri ve kültürel aktiviteler bolca yer almaktadır.

4Başkent Valletta

1565 yılında inşa edilen başkent Valletta, şövalyelerin şehri tabiriyle bilinir. Kafe ve restoranları, eğlenceli gece hayatı, renkli sokakları ve üstün mimari yapıtları ile eşsiz tarihi dokusuna sahip bir yer. Unesco Dünya Miras Listesin’de yer edinen Valletta, Dünya’nın en yoğun tarih eşiği olmakla birlikte barok mimari üslubunun en güzel örneklerinin sergilendiği bir şehirdir. Bu eşsiz şehri görmek için Malta’ya gitmeye değer.

5Lezzetli ve Farklı Yemek Kültürü

Ada ülkesi olan Malta, deniz mahsulleri ve çeşitleri konusunda son derece zengin bir ülke. Çevre ülkelerden İspanya, Sicilya ve Fransa’nın yemek kültüründen etkilen ada mutfağı, taze balık konusunda ziyaretçilerini fazlaca memnun ediyor. Ünlü balıklarından lampuka, kılıçbalığından hazırlanan pixxispad yemeği mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Nefis tatlıları ve hamur işleri konusunda da zengin çeşitliliğe sahip olan mutfağından Malta ekmeği sokak lezzetleri arasında birinci sırayı çekiyor. Yine geleneksel tatlarından tavşan yahnisi, hafif yemek seçeneklerinden kapunata, sebzeli ‘minestra’ çorbası adaya gidip deneyimlenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

6Sıcak İklimi ve İnsanları

Akdeniz ikliminin hakim sürdüğü Malta’da uzun süren sezon ve ülkeye gelen fazla sayıda turistin olması ile birlikte ada insanı da oldukça yardımsever ve farklı kültürlerle kaynaşık bir yaşam kültürüne sahiptir. Bu sıcak Akdeniz ülkesinin insanları da iklimi gibi sıcakkanlı ve oldukça yardımsever. Yaz kış fark etmeksizin yıl boyunca turist akınına uğrayan Malta’yı ziyaret etmek oldukça keyifli olacaktır.

7Valletta Karnavalı

Malta’nın popüler etkinliklerinden Valetta Karnavalı, müzik eşliğinde danslarla, kıyafetlerle müthiş görsel sanat gösterilerinin harmanlandığı ve 15. yüzyıldan bu yana kutlanmaktadır. Eğer Malta’ya gitmeyi düşünürseniz, yılın Şubat ayına denk düşürmeye özen gösterin, zira bu sayede renkli gösteri ve parti havasının içerisinde farklı görüntüler yakalayabilir, yeni insanlarla tanışabilir, eğlenceli ve farklı deneyimlere ortak olabilirsiniz.

8Mdina

Game of Thrones izleyicilerinin ve hayranlarının mutlaka görmek isteyeceği Mdina, Malta’nın en eski başkenti olarak bugün tarihi sokakları ve 4000 sene önceki atmosferi yaşatan labirent sokakları ileturistlerin ilgisini çekiyor. Sessiz şehir olarak bilinen Mdina, geleneksel tatlar, dükkanlar ve sergi salonları ile gezmeye doyulamayacak bir yer.

9Grandmaster’s Place

Tarih meraklılarının kesinlikle bulunmak isteyeceği yerlerden birisi de Malta’nın başkenti Valetta’da bulunan Grandmaster’s Palace; Türkçe ‘Büyük Üstadlar Sarayı’dır. 18. yy.da yapımı tamamlanan ve uzun dönem hükümet evi olarak hizmet veren bu yapı, Malta Meclisi olmadığı zamanlar ziyarete açılmaktadır.

10İngilizce Öğrenme Fırsatı

Malta ülkesi sanat, kültür, tarihsel zenginlik, doğal güzellikler ve yemek zenginliği açısından oldukça popüler bir turist merkezi olmasının yanında aynı zamanda yaşadığı halkın ana dilinden sonra akıcı bir biçimde İngilizce konuşuyor olması yönüyle de turist çekmektedir. Schengen Bölgesin’de yer alan Malta’da birçok dil okulu bulunmakla birlikte yaşamın içinde İngilizce öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.İşte Malta Turu yapmanız için sizler için 10 sebep sıraladık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here