Malatya Gezilecek yerler

1
137
Malatya Gezilecek yerler

Malatya gezilecek yerler Kuzeyde Sivas güneyde Adıyaman arasında kalmış şirin bir şehir olan Malatya, oldukça samimi insanların olduğu, modern, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bakımından harika bir il olarak bilinmektedir. Kayısı cenneti olarak adlandırılan Malatya ilinin hem şehir merkezi hem de ilçeleri güzellikler ile saklıdır. Malatya ilini ziyaret etmeniz sırasında ucu bucağı görünmeyen eşsiz kayısı bahçelerini ziyaret etmenizi, dalından bir parça organik olarak yemenizi tavsiye ederiz. Doğal güzellikleri bir yana Malatya’da kafe ve restaurant kültürü oldukça gelişmiş ve modern bir seviyeye gelmiştir. Bugün sizler için şirin şehir Malatya’nın gezilebilecek en güzel yerlerini derledik.

Malatya Gezilecek yerler

Malatya Gezilecek yerler Sahip olduğu coğrafi konumu sayesinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Malatya’nın toplamda on üç adet ilçesi bulunmaktadır. Malatya’da ilk yerleşim Neolitik Çağ’a kadar uzanmakta ve şehrin isimin bal anlamına gelmekte olan melid’den türediği düşünülmektedir. Tarihi boyunca Malatya’ya Persler, Timur Devleti, Kapadokya Krallığı, Asurlular, Medler, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi uygarlıklar hâkim olmuştur. Ekonomik açıdan Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olan Malatya, kayısı üretimi konusunda dünya çapında da adından söz ettirmektedir. Malatya Gezilecek yerler arasında ise Battalgazi Ulu Camii, Malatya Müzesi, Eski Malatya Şehir Surları, Tohma Kanyonu, ilahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Yeni Cami, Arslantepe Höyüğü ve Levent Vadisi yer almaktadır.

malatya-gezi-rehberi

1Malatya Otel Olanakları

Malatya’da kalacak yer gibi probleminiz bulunmamaktadır. Gerek merkez gerekse ilçelerinin hepsinde her kesime hitap edecek oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Malatya merkez kısmında Ülkemizce ünlü ve dünyaca ünlü birçok otel bulunmaktadır. Bunların yanında kişilerin bütçelerine göre pansiyon ya da oteller bulunmaktadır. Bunların yanında merkezde ulaşımı kolay seviyede bulunan Polis evi ve Öğretmen evleri bulunmaktadır. Gezi severlerin tercih edebileceği diğer konaklama şekli ise günlük kiralık evler olmaktadır. Bu sistem Malatya şehrinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Malatya gezim sırasında dünyaca ünlü otellerde konaklama fırsatı buldum, konakladığım süre zarfında gerek hizmet kalitesi, gerek odaların temizliği gerçekten üst seviyelerdeydi. Otel fiyatlarına gelecek olursak günlük fiyatları 150-200 TL arasında değişmekteydi.

2Malatya Yemek Kültürü

Doğu Anadolu bölgesi yemekleri ile meşhur bir bölge olmak ile beraber Malatya hamur ve et ürünlerinin birbirine karışması ile ünlü bir şehrimizdir. Bünyesinde birçok lezzetli yemek barındıran Malatya’da içli köfte yemeğini kendilerin has bir şekilde yaparak lezzetine lezzet katmaktadırlar. Bunun yanında daha önce yemediğiniz bir lezzet olarak kayısı kavurması sizi karşılamaktadır. Kayısı ile meşhur olan şehrin et ile mükemmel uyumunu damak zevkinize sunmaktadırlar. Adını daha önce duydunuz mu? Pimpirim çorbası içinde semizotu ve birçok bakliyat bulunduran çorba ekşi tadı ile bilinmekte olan çok lezzetli bir yöresel yemektir. Tatlılar kısmında ise karşımıza kayısı tatlısı çıkmaktadır. Kayısı kurutulduktan sonra, şerbetli bir biçimde, konukseverlerin beğenisine sunulmaktadır. Hafif bir tatlı olarak bilinen kayısı tatlısı, ister kaymak isterseniz Antep fıstığına soslanmış bir şekilde yenilmektedir. Malatya’ya yolunuz düşerse mutlaka Malatya usulü içli köfteyi yemenizi öneririm. Normal içli köftelere göre daha ince olmakta ve tam damak tadımıza uygun şekilde yapılmaktadır. Yemiş olduğum, kayısı ve kaymaklı tatlı, gerçekten harika bir lezzet ve hem hafif hem de insana kilo aldıracak bir tatlı değildir

3Darende Gürpınar Şelalesi

Malatya’nın en şirin ve en fazla doğa ile iç içe buluşan ilçesinde bulunan Gürpınar Şelalesi, her gün yüzlerce konuğu misafir etmektedir. Özellikle yaz aylarında, kuş sesi ile birlikte dağdan düşen su sesinin eşsiz bir birleşimi yaşanmaktadır. Bununda yanında su basmış mağaraları görmek mümkün. Dağdan gelen berrak su doğal bir havuz oluşturmuş, isteyen ziyaretçiler suya girebilecek şekilde tasarlanmıştır. Tam şelale üzerine kurulan konaklama mekanı insana huzur vermektedir. Görüp görebileceğiniz en huzur verici ortamlardan olan şelale, insanı büyün stresinden uzaklaştırıyor. Ayrıca yaz aylarında gidecekseniz yanınıza mutlaka mayonuzu ya da şortunuzu almanızı tavsiye ederim, orada havuza girilmektedir. İlk başlarda çekindim acaba havuz kirli midir ya da sağlıklı mıdır diye fakat havuza girince gördüm ki dağdan gelen muhteşem temiz bir su sizi karşılıyor ve bütün yorgunluğunuzu atıyorsunuz.

4Yusuf Paşa Bedesteni

Osmanlı mimarisi ve motiflerini süsleyen bedesten, bir tasarım harikasıdır. Gezmeyi seven kişilerin uğrak mekanı olan, bedesten, 2005 yılında tekrardan restore ederek tarihi yapı bozulmadan, korunaklı bir şekilde yenilenmiştir. Ulaşım açısından arabası olan ya da olmayan herkesin kolaylıkla bulup gezebileceği bir yer olan Yusuf Paşa Bedesten’i mimari yapısı ile de oldukça dikkat çekmektedir. Eski taşlar ile örtülü sistem ile yapılmış bedesten mimari olarak oldukça başarılıdır. Bedestenin içini gezmeye başladığınızda onlarca, eski malzemeler satan mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazalar içerisinde envai çeşit alışveriş malzemesi bulunmakta, hem kendi evinize ait hediyelik eşyalar hem de sevdiklerinize ait hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Kendi evime almış olduğum eşyaları halen kullanmaktayım.

5Beşkonaklar Müzesi

Tarihi araştırmayı seven, tarihi yerleri görmeyi seven gezi severlere güzel haber. Malatya da yakın zamanda açılan müze, Malatya yöresinin geçmişe ait bütün izlerini taşımaktadır. Malatya merkezde bulunan müze Malatya halkının dünden bugüne, hangi kıyafetleri giydiği nasıl yerlerde yaşadıkları ya da kültürel yapısının ne olduğunu bütün çıplaklığı ile konuklarına anlatmaktadır. Ulaşım yönünden oldukça basit olan müze oldukça ilgi çekici olmaktadır. Müze girişi oldukça cüzi rakamlara girilmektedir. Müzenin içine girdiğinde çıkmak istemeyeceksiniz, çünkü geçmiş yıllara ait inanılmaz eserler ve başyapıtlar sizi karşılıyor. Müzeye gittiğinizde bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin, bu eserleri başka yerlerde görmeniz mümkün olmayacaktır.

Malatya Müzesi

Malatya ile çevresinde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Malatya Müzesi’nde Neolitik Çağ’dan başlayarak Osmanlı dönemine kadar pek çok eser barındırmaktadır. Malatya Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı en önemli eserler arasında ise Karakaya Baraj Gölü altında bulunan eserler ile Cafer Höyük’te bulunan ve kireçtaşından yapılmış olduğu düşünülen heykelciklerdir.

6Mustafa Paşa Kervansarayı

Malatya Gezilecek yerlerden biriside Kervansaraylar eskilerde, ticaret yolları üzerine kurulur, ve ticaret yapan kişilerin yeme içme dinlenme gibi ihtiyaçlarını giderirdi. Malatya’da bulunan ve buram buram tarih kokan kervansarayın yapım zamanı çok eskilere dayanmaktadır. IV Murat zamanında Bosnalı Silahtara yaptırılan kervansaray, ilk günkü tasarım modelini koruyarak bu günlere kadar gelmiştir. Binanın mimarisine bakıldığında Osmanlı devletinin ticarete ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Kervansaray içerisinde bir adet yüzme havuzu ve hancı odası bulunmaktadır. Kervansarayı ziyaret ettiğinizde, onlarca oda olduğunu göreceksiniz, gezmeye doyamayacağınız bir mekan olan kervansaray içerisinde eski dönemlere ait yapı izlerini görecek ve harika yapıların geçmiş zamanlarda nasıl yapıldığını merak edeceksiniz. Meraklanmayın gezi rehberleri size orada kervansaraya ait bütün bilgileri en ince ayrıntısına kadar verecektir. Kervansaraya girmek ücretsiz olmak ile beraber, unutulmaz bir gezi yaşayacağınıza eminim.

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Padişah IV. Murat’ın silahtarı olan Bosnalı Mustafa Paşa tarafından 1637 yılında yaptırılmıştır. 2007 ile 2010 yılları arasında restore edilmiş olan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, günümüzde ise çocuklara seramik, piyano, çini, ebru ve ney gibi eğitim faaliyetleri verilmek üzere kullanılmaktadır. Kervansaray, eğitim faaliyetleri, günlük turlar ve özel aktiviteler haricinde günlük olarak üç yüz ziyaretçi ağırlayarak, bölgenin önde gelen turizm merkezi olmayı başarmıştır.

7Nemrut Dağının Malatya Sınırı

Malatya Gezilecek yerler yazımıza başlarken Sivas ve Adıyaman arasında kaldığını belirtmiştik. Malatya’ya uzaklığı 1 saatlik mesafede olan dünyaca ünlü, korunması gereken yerler kapsamında olan Nemrut Dağı konukseverler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Nemrut Dağındaki eserler Kommagene kralı tarafından yaptırılmıştır. Nemrut Dağını ziyaret ettiğinizde orada satılan küçük figür eserlerinden satın almayı unutmayın. Adıyaman’a kadar uzanan Nemrut dağının üstünde bulunan eserler inanılmaz derecede ilgi görmektedir. Uzun bir yürüyüş yapma imkanınız olan Nemrut Dağında gezdikçe farklı figürler ve heykeller göreceksiniz. Yürüyüş yapmak biraz yorucu olsa da, hayatınızın hiçbir döneminde göremeyeceğiniz, antik ve eski bir tarihe tanıklık etmenin vermiş olduğu heyecan ile yorgunluğunuzu unutacaksınız.

8Eski Malatya Şehir Surları

Eski Malatya Surları, Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer almakta ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. Doksan beş burç ve on bir kapısı bulunan surlar, tarihi kayıtlara göre 2.850 metre uzunluğa sahipken yıllar boyunca aşınmış ve günümüze 550 metrelik kısmı kalmıştır.

9Arslantepe Ören Yeri

Arslantepe Ören Yeri, Malatya’nın Orduzu beldesin yer almakta olup, ülkemizin en büyük höyüklerinden biri olma özelliğine sahiptir. Arslantepe, tarih boyunca Roma ve Bizans dönemlerine tanıklık etmiş olup, bulunan kalıntıların bir kısmı Malatya Müzesi’nde bir kısmı ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Arslantepe, günümüzde bir Açıkhava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlamakta ve tarihten kesitler sunmaktadır.

1 YORUM

 1. Heybetiyle karşılarken Beydağ’ı
  Ne hoş görünürsün göze Malatya
  Çiçeğe bürünmüş bahçesi bağı
  Sanki karlar yağmış düze Malatya.Elbistan’dan yola çıkıp gelince
  Gül yürekli birkaç dostu bulunca
  Birde hepsi yardımsever olunca
  Gerek bırakmıyor söze Malatya.Bir başka güzeldir eşsiz doğası
  Eyvanlarda türkü söyler çağası
  İstanbul’u mesken tutmuş ağası
  Acep gelir mi ki yaza Malatya.Özü sözü birdir, hile nedir ki
  Bülbülün figanı güle nedir ki
  İçten gelen nağme dile nedir ki
  Dokundu yüreğe öze Malatya.Nice aşk yaşandı kanal boyunda
  Gizlendi sevdalar kaldı koyunda
  Hele birde güzel var ki köyünde
  Düşürdü gönlümü köze Malatya.Eyy Bey dağı artık erisin Karın
  Mahir’in gönlünde ayrıdır yerin.
  Bağrımın başına es serin serin
  Bin tebessüm düştü yüze Malatya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here