Kuzguncuk Gezilecek Yerler: Türkiye’nin Doğal Platosu

0
26
Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Gezmeyi, görmeyi, değişik yerlerde farklı anılar biriktirmeyi seven insanlar zamanla çoğalıyor. Tarihi mekânlar, doğal alanlar, gezilip görülmeye değer yerler her zaman ilgi odağı olmuştur. Ancak Tarih-i ve eski yapılar günümüzde her zaman merak uyandırmıştır. Eski mahalle hayatı, az katlı evler, samimi bir ortam… Belki de herkesin özlem duyduğu bir hayat. Tarih kokan, retro ve samimi bir yer İstanbul Kuzguncuk. İşte böylesi güzel bir olan Kuzguncuk gezilecek yerler listesi..

Kuzguncuk Harika Bir Yapı

Kuzguncuk tarih-i ve nostaljik semttir. Evet, gezmeyi seven, yeni yerler keşfetmekten mutlu olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yer. İlgi çeken yapılara sahiptir. Oldukça sıcak bir ortamdır. Kuzguncuk, İstanbul’un, Anadolu yakasının Üsküdar ilçesinde bir semttir. Üsküdar’ın sınırlarında olmasına rağmen, İstanbul’un ilk Musevi yerleşimi olmasından ötürüde aslında Üsküdar’ın genel yapısından çok farklıdır. Kuzguncuk semtinin adı Evliya Çelebi’ye göre Fatih Sultan Mehmet zamanında buraya yerleşen Kuzgun babadan gerekmektedir. Kuzguncuk tarihinin önemli özelliklerinden biri de, Museviler açısından kutsal topraklara gitmeden önceki son durak olmasıdır. Herhangi bir nedenle kutsal topraklara gidemeyen Musevilerin bu inanış nedeniyle Kuzguncuk ‘a taşındığı söyleniyor. Günümüzde hala Rumlar ve Ermenilerin bıraktığı Etnik kültür ve izler günümüzde Kuzguncuk’ta buluyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Kuzguncuk semtinin en güzel yapısı evleri ve köşkleridir. Kuzguncuk gezmeye ilk olarak kuzguncuk evlerinden başlayabilirsiniz. Bu güne kadar uygun restore şekilleriyle hala nostaljik yapısını günümüze kadar getirmiştir. Sokaklarını gezerek harika evlerini gezebilirsiniz. En klasik ve nostaljik görüntü Simitçi Tahir sokağında.

7Kuzguncuk İcadiye Caddesi

Kuzguncuk İcadiye Caddesi

Bu cadde kuzguncuğun ana caddesidir. Birçok kafe, restoran, kitapçı, antikacı bulunuyor. Birçok çeşitten oluşan devasal ağaçlar bu semtin simgesi haline gelmiştir.

6Kuzguncuk Nail Kitap Evi

Kuzguncuk’ta bulunan hem kitap evi hem mini bir kafedir. Buruda kahvenizi yudumlarken harika kitaplar okuyabilir, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İnsanların huzurlu bir ortam aradıklarında uğrak yeri haline gelen mekânlar arasında gösterilebilir.

5Tarihi Kuzguncuk Fırını

Semtin en eski fırınlarındandır. İçinde bir birinden güzel unlu mamuller bulabilirsiniz. Tadı damağınızda kalacak lezzetler bu fırında üretiliyor. Ayrıca sütlü dondurmasını tadabilirsiniz. Eski bir fırın olması ve çalışıyor olması burayı popüler hale getirmiştir.

4Ekmek Teknesi Ve Perihan Abla Sokağı

Mahalle hayatı, nostaljik yapısı ve eski donem mahalle esnası havasıyla kuzguncuk dizilerin uğrak adresi olmuştur. Kuşkusuz döneminin en çok sevilen Ekmek teknesi ve Perihan abla dizileri burada çekilmiştir ve bu sokak adını bu dizilerden almıştır. Kuzguncuk’ta gezilesi görülesi yerden biridir.

3Kuzguncuk Bostanı

Yerleşik hayatının ortasında hiç bağ bahçe olur mu demeyin. Kuzguncuk‘ta harika bir bostan bulunuyor. Şehirleşen kentte kendini bu yıllara korumuş harika bir bahçe. Burayı gezip biraz toprak kokusunu içinize çekilirsiniz.

2Kuzguncuk Fethi Ahmet Paşa Yalısı

1840 yılında inşaa edilen bu yalıyı büyük bir özveri ile dekore eden Fethi Ahmet Paşa’nın ismini almıştır. Kuzguncuğun sahil kısmında yer alıyor. Fethi Ahmet Paşadan damadının torunu Şevket Kocana, ardından ise onun kızlarına kalmıştır. Şuan günümüzde ise koskocaman korusuyla birlikte bulunduğu belediye yaradandın kamulaştırılmıştır. Halka açık şekilde ziyaret edilebiliyor.

1Kuzguncuk Kilise, Sinagog Ve Camileri

Kuzguncuk dini yapıları içinde barındıran bir semttir. Sahil boyuna inşa edilmiş Üryanizade Camii de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayios panteleimon Rum kilisesi ibadeti caddesi üzerinde buluyor. Beth Yaakov sinagogu ve Ayios Rum Yeorgios Rum Ortodoks kilisesi kuzguncuğun simgesidir. Ayrıca Büyük ermeni kilisesi ve Kuzguncuk Camii de bulunuyor.

Kuzguncuk semti her yapısıyla görülmeye değer bir semttir. Müslüman ve gayrimüslim toplumun geçmişten günümüze bıraktığı eserler ile donanmıştır. Kuzguncuk ta mini geziler yaparak, çay, kahve içerek harika vakitler geçirebilirsiniz. Kuzguncuk gezilecek yerler  listemiz bu kadar keyifli okumalar.Ayrıca İstanbul Gezilecek Yerler yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here