Kız Kulesi: Güne Kahvaltı İle Başlayın

0
75
Kız Kulesi

Kız Kulesi, filmlere ve şiirlere esin kaynağı olmuş ve mimari açıdan İstanbul’un en güzel yapılarından bir tanesidir. Yılın her günü oldukça kalabalık olan mekan ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kız Kulesi Hakkında Bilgi

Küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiş olan kule, yaklaşık 18 metre yüksekliği sahiptir. Toplamda 5 kattan oluşan yapı, Üsküdar İlçesinde kalan son Bizans yapısıdır. Kuleye antik zamanlarda Atina Kralı Chares’in eşi olan Damalis’in adı verilmiştir. Efsaneyi bilenlerin Leandros’un Kulesi adıyla bahsettikleri kule, Bizans döneminde Arcla (Küçük Kale) olarak da anılmıştır. Kız Kulesi adını ise Osmanlılar vermiştir.

kız kulesi

Geçmişte yangın ve deprem felaketleri yüzünden kullanılamayacak kadar yıpranan kule, yapısal anlamda günümüzdeki şekline II. Mahmut dönemindeki yapılan onarım çalışmaları sonucunda kavuşmuştur. Hatta bu çalışmalar sırasında padişahın tuğrası, bir kitabeyle birlikte yapının girişine de eklenmiştir.

Milattan önce 410 yılında tarihi kaynaklarda adından ilk kez söz edilen kule, Atinalı Alkibiades tarafından boğazdaki gemi trafiğini denetleyerek vergi almak amacıyla inşa ettirilmiştir. Sarayburnu Sahili’nden çekilen zincir ile önemli bir kontrol noktası haline gelen yapıya Milattan önce 341’de Chares, eşi için bir lahit yerleştirmiştir. Osmanlı’nın kenti ele geçirmesinin ardından yapıda geniş çaplı tadilat çalışmaları yapılmıştır. Bu dönemde yapı savunma özelliğini yitirmese de ağırlıklı olarak Mehter Takımının gösterileri için kullanılmıştır. Kule, 1995-2000 arasında geniş çaplı bir restorasyon sürecine girmiştir. Çalışmaların bitirilmesi ile halka açılan yapı, şuan özel bir şirket tarafından restoran ve müze olarak işletilmektedir.

İstanbul gibi büyük bir kentin ortasında olmasına rağmen insanların kolayca ulaşamayacağı bir noktada olması, zaman içerisinde yapının başrolünde olduğu birçok efsanenin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kule hakkında en bilinen hikaye ise şöyledir:

Bizans imparatorunun bir kızı olmuştur ve doğuma çok sevinen imparator, prensesin doğum gününü bayram ilan etmiştir. Fakat imparatorun bu mutluluğu ise çok uzun sürmemiş, çünkü bilginlerin en yaşlısı, hükümdara kızının 18 yaşına basmadan bir yılan tarafından ısırılacağını ve öleceğini söylemiştir. Bunun üzerine imparator, denizin ortasındaki yapıyı onartmış ve kızını kuleye yerleştirmiştir. Fakat bir süre kulenin güvenli ortamında yaşayan prenses kaderden kaçamamış ve meyve sepeti ile adaya gelen bir yılan tarafından ısırılarak ölmüştür.

Kızının ölümüne çok üzülen imparator, prenses için pirinçten bir tabut hazırlatmış ve yılanların kızına asla ulaşmaması için tabutu Ayasofya’nın yüksek duvarlarından birinin üzerine koydurtmuş. Halk arasında, Ayasofya Müzesi ziyareti sırasında görebileceğiniz bu tabutun üzerindeki 2 deliğin ölümünün ardından bile prensesin peşini bırakmayan yılanın işi olduğu düşünülmektedir.

kız kulesi

Restoran

Kız Kulesi’nde haftanın her günü hizmet veren bir restoran ve bar bulunmaktadır. Akşamları kent manzarası eşliğinde akşam yemekleri yenebilecek restoranda, gündüzleri kahvaltı ve öğle yemeği servisi de yapılmaktadır. Kahvaltı servisi hafta içi sabah 09.00, hafta sonu ise saat 10.00’da başlayıp, öğlen 13.00’da sona eriyor. Öğle yemeği servisi ise 12.00’dan itibaren başlıyor.

kız kulesi

Restoranın akşam yemeği menüsü 2 farklı seçenekten oluşuyor. Özel günlerde kutlama yapmak için sıklıkla tercih edilen mekanlar arasında yer alan Kız Kulesi Restoran’ın menüsü oldukça zengin içeriğe sahiptir. Oldukça kalabalık olan mekanda yemek yiyebilmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

Kule giriş ücreti yetişkinler için 25 TL, öğrenciler için 15 TL’dir.

Serpme kahvaltı fiyatı ise hafta içi 55 TL iken hafta sonu 85 TL’dir.

Kuleye gitmek isteyenler, Kabataş ve Üsküdar’dan kalkan tekne ile ulaşım sağlayabilirler. Kuleye tekne ile ulaşımda ücreti kalkış noktalarına göre değişiklik göstermekte ve biletler giderken alınmaktadır. Özellikle öğle yemeği yemek isteyenler veya güne kahvaltı ile başlamak isteyen kişiler, kız kulesi resmi web sitesi üzerinden ya da telefon numarasından rezervasyon yaptırabilirler. Yemek ya da kahvaltı için rezervasyon yaptırıldığında ulaşım ücreti ödemeden doğrudan teknelerle ulaşım sağlanabiliyor.

İstanbul’da kahvaltı yapabileceğiniz başka mekan önerilerimizi okumak için buradan ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here