Kışın Türkiye’de Gezilecek 8 Şehir

0
48
Kışın Türkiye'de Gezilecek 8 Şehir

Türkiye konumu gereği dört mevsimi bir yıl içerisinde yaşayan bir ülke olarak kış aylarında gezilebilecek olan birbirinden güzel şehirlere sahiptir. Kış turizminin oldukça yaygın olduğu bazı şehirlerde kayak yapabilmek mümkün olurken bazı şehirlerde de doğal oluşumlar gözlemlenebilmektedir. Kışın Türkiye’de gezilecek 8 şehir arasındaki alternatifler üzerinden bir gezi rotası oluşturularak. Bu şehirlerde yer alan doğa harikası kış manzaraları ile sporlar yapılabilmektedir.

Kışın Türkiye’de Gezilecek 8 Şehir

Kapadokya-kış

8Kapadokya – Nevşehir

fethiye

60 milyonluk bir dönemi hala bünyesinde barındıran ve volkanik patlamalar ile beraber çeşitli doğal oluşumları barındıran Kapadokya bölgesi kışın gezilebilecek olan yerlerden bir tanesidir. Nevşehir içerisinde yer alan bu bölgede peri bacalarının oluşumuna yakından göz atabilmek mümkün olurken balon ile uçmak ve şehrin manzarasına havadan bakabilmek de mümkündür. Bembeyaz karların altında kalan peri bacaları sonsuz bir huzurun tanımı olarak şehirde görülmesi gereken alanlar arasında yer alır

7Fethiye – Muğla

sarikamis-kayak-merkezi-kars

Muğla’ya bağlı Fethiye ilçesi genellikle yaz aylarında daha çok tercih edilse de kış mevsiminde gidip görülebilecek pek çok güzelliği içerisinde barındırmaktadır. Çok fazla kar yağışı gözlenmemekle beraber kış aylarında yağan yağmur sonrası toprak kokusunu içine çekmek isteyenler için bu mevsimde şehri ziyaret etmek gerekir. Akşam üzeri balık pazarında birbirinden farklı balık çeşitleri ile ziyafet yapılabilecek olan bu şehirde kış mevsimi ayrı güzel geçmektedir.

6Sarıkamış – Kars

yedigoller-gezi-rehberi

Ülkenin konum olarak en doğusunda yer alan bu şehir doğuk toprakları ile bilinir. Kars’ın kayak merkezi olarak görev almakta olan özelliklerinden biri kış mevsimlerinde bu şehri ziyaret etmek için gerekli sebepler arasında yer alır. Şehirden 55 km uzaklıkta yer alan bu kayak merkezi, Kars Havalimanı’ndan 45 dakika kadar uzaklıkta bulunuyor. Benzerinin Alplerde bulunan kristal kar yapısı ile beraber kayak yapabilmek için oldukça ideal olan bu merkez kışın şehri ziyaret etmek için yeterli bir sebep.

5Yedigöller – Bolu

kocaeli-Kartepe

Her mevsim güzelliğini koruyan Yedigöller kışın kar yağdığı zaman daha da güzelleşir. Türkiye’nin mevsim geçişini en keskin şekilde hissettirdiği bir şehir olarak Bolu kış mevsiminde ziyaret edilmesi gereken şehirler arasında yer alır. Yedigöller adından da anlaşılacağı üzere 7 adet farklı gölü gezmek, doğa manzarası ile anı ölümsüzleştirmek gibi birçok etkinlik bu bölgede yapılabilecekler arasında yer alır.

4Kartepe – Kocaeli

uludag-kis-turizmi

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden bir tanesini bünyesinde bulunduran Kocaeli şehri kış mevsiminde gidilecek şehirlerden bir tanesi olarak bilinir. Özellikle İstanbul’a yakınlığı ile gün içerisinde birçok ziyaretçiyi çeken bu kayak merkezi sakinliği ile de bilinmektedir. 1 saatlik süre içerisinde 4.650 kişinin aynı anda kayak yapabilmesine olanak tanıyan büyüklükte ve 12 adet farklı kayak pisti ile hizmet veren bu merkez günü birlik ziyaretçiler için oldukça uygundur.

3Uludağ – Bursa

bolu-abant

Bursa merkezden 1 saat uzaklıkta yer alan ve Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olarak bilinen Uludağ, İstanbul’dan 220 km uzaklıktadır. Kışın gezilebilecek olan şehirler arasında yer alan Bursa, Uludağ kayak merkezinin yanı sıra şehir içerisinde de gezilebilecek pek çok alana sahiptir. Kayak severler için uğrak noktalardan bir tanesi olarak bu bölge kış mevsimlerinde tercih edilebilir. Merkezde yer alan pek çok aktivite ile gün içerisinde keyifli vakit geçirebilmek mümkün olur.

2Abant – Bolu

Kış mevsimlerinin uğrak noktalarından bir tanesi olarak bilinen Abant Gölü, her mevsim güzelliğini koruyan doğa harikalarından bir tanesi. Burada kalınacak olan oteller tamamen göl hayatına uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır. Şehrin gürültüsünden kopmak isteyenler için kış mevsiminde oldukça sakin olmaktadır. Yağan kar taneleri ile beraber kartpostal üzerinde yer alan manzaraların aynısını yakalayabilmek Abant Gölü civarında mümkün olur.

1Palandöken – Erzurum

Erzurum şehri kış aylarının en soğuk geçtiği şehirlerden bir tanesi olarak bilinir. Hava sıcaklığının -30 dereceyi gördüğü bir şehirde 10 dakikalık mesafede yer alan Palandöken kayak merkezi olarak tercih edilebilecek alanlar arasında yer alır. Kış turizminin en çok tercih edildiği şehirlerden bir tanesi olan Erzurum’da çeşitli lezzetleri deneyebilmek de ziyaretçiler adına mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here